Poliisit soittelee! :S

Poliisit kiusaa

Miten teistä kannattaa toimia. On semmoinen tilanne että oon vuokrannut keväästä asti kämppää eräälle rehdin oloselle miehelle. Muutama kuukaus sitten naapurit soittivat että kun sitä ei näy siellä ja poliisit olivat käyneet kyselemässä siellä. Olivat kovasti olleet kiinnostuneita sillon sen autosta. No aattelin sillon et se on vaan päissään ajellu tai jotain vastaavaa. No nyt tänään soitti paikallisen poliisin tutkija mulle ja kysy että tiedänkö missä päin se majailee kun sitä ei olla sieltä tavoitettu missä sen pitäisi asua. No en osannut auttaa muuten kuin antamalla puhelin numeron (prepaid liittymä ni eivät poliisit saaneet selville). Niin onko mulla mitään mahdollista saada selville mitä se on tehnyt et ei tuu yht äkkiä semmosta et se lähtee vaikka linnaan ja jääkin sit vuokrat rästiin??
Tähän asti kyllä on kaikki menny hyvin vuokrat tullu ajallaan ja naapuritkaan ei oo valittanut (paitsi yks elämäänsä kyllästynyt huomautti et hällä on liian pitkä nurmikko omalla pihalla)


Kiitos asiallisesta vastauksista

4

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linnankundi

      Siinä vaiheessa kun /jos vuokra lakkaa tulemasta, voit irtisanoa asunnon ja pitää vakuusrahat mikäli näyttää siltä että vuokralainen on kadonnut(= joutunut linnaan)

    • 18+16

      Käyt nyt omilla avaimillasi tekemässä pikaisen kotietsinnän. (hasis tai muut huimausaineet on sopimuksen purun peruste)

      Heti kun vuokraa ei kuulu, irtisanot sopimuksen ja vaihdat lukot jne.

      Tai sitten keksit itse paremman toimintatavan.

    • elelet ihan rauhassa

      Mitä se sulle kuuluu mitä vuokralainen on tehnyt?!? Niin kauon kun vuokrat tulee ajallaan, niin sinulla on asiat hyvin.

      Jos vuokra jää rästiin, niin sitten purat vuokrasopimuksen ja haet häädön jos ole itse hakemassa tavaroitaan.

    • muumaamustikka

      Eikös se mene niin et jos joku joutuu linnaan niin valtio maksaa vuokrat siltä ajalta? Tämmöstä josksu kuullu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 60
      752
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      704
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      45
      653
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe