Miten teistä kannattaa toimia. On semmoinen tilanne että oon vuokrannut keväästä asti kämppää eräälle rehdin oloselle miehelle. Muutama kuukaus sitten naapurit soittivat että kun sitä ei näy siellä ja poliisit olivat käyneet kyselemässä siellä. Olivat kovasti olleet kiinnostuneita sillon sen autosta. No aattelin sillon et se on vaan päissään ajellu tai jotain vastaavaa. No nyt tänään soitti paikallisen poliisin tutkija mulle ja kysy että tiedänkö missä päin se majailee kun sitä ei olla sieltä tavoitettu missä sen pitäisi asua. No en osannut auttaa muuten kuin antamalla puhelin numeron (prepaid liittymä ni eivät poliisit saaneet selville). Niin onko mulla mitään mahdollista saada selville mitä se on tehnyt et ei tuu yht äkkiä semmosta et se lähtee vaikka linnaan ja jääkin sit vuokrat rästiin??
Tähän asti kyllä on kaikki menny hyvin vuokrat tullu ajallaan ja naapuritkaan ei oo valittanut (paitsi yks elämäänsä kyllästynyt huomautti et hällä on liian pitkä nurmikko omalla pihalla)
Kiitos asiallisesta vastauksista
Poliisit soittelee! :S
4
298
Vastaukset
- Linnankundi
Siinä vaiheessa kun /jos vuokra lakkaa tulemasta, voit irtisanoa asunnon ja pitää vakuusrahat mikäli näyttää siltä että vuokralainen on kadonnut(= joutunut linnaan)
- 18+16
Käyt nyt omilla avaimillasi tekemässä pikaisen kotietsinnän. (hasis tai muut huimausaineet on sopimuksen purun peruste)
Heti kun vuokraa ei kuulu, irtisanot sopimuksen ja vaihdat lukot jne.
Tai sitten keksit itse paremman toimintatavan. - elelet ihan rauhassa
Mitä se sulle kuuluu mitä vuokralainen on tehnyt?!? Niin kauon kun vuokrat tulee ajallaan, niin sinulla on asiat hyvin.
Jos vuokra jää rästiin, niin sitten purat vuokrasopimuksen ja haet häädön jos ole itse hakemassa tavaroitaan. - muumaamustikka
Eikös se mene niin et jos joku joutuu linnaan niin valtio maksaa vuokrat siltä ajalta? Tämmöstä josksu kuullu :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1951486Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231248- 50988
- 70930
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52853Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53830- 56822
- 102804
- 82800
- 32745