Äitiuskonto

Minä vaan

Onko Suomessa mitään toimintaa tällä saralla. En tarkoita wiccoja koska noituuden haluan jättää muille ja muutenkin se on jotenkin vieras koska se on koottu ja tuotu ulkomailta ja on myös enemmän englanninkielen taitavien nuorten juttu. Mutta kaipaisin tietoa oman maamme Emo-uskosta (suomenkielellä) ja jos on jotain toimintaa, ottaisin kiitollisuudella tietoa vastaan.

2

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vilja

      Nykyajasta en tiedä, mutta myös miespuoliset jumaluudet tulivat meille aika varhain. "Kultainen Eukko" lienee lähinnä tarkoittamaasi Emoa.. Suosittelen Vihreän sivistysliiton julkaisemaa kirjaa Timo Heikkilän: Kullervon suku -erään mielenmaiseman varhaisvaiheet luettavaksi. Siellä on kaikenlaista mielenkiintoista tietoa esihistoriastamme..

    • virpapaju

      En tiedä että järjestäytynyttä (jos niin yleensäkään voidaan suomalaisesta pakanayhteisöstä sanoa) olisi feministi/alexandrialaisen wiccan ulkopuolella, lisäksi et ilmeisestikään tarkoita yleiseurooppalaista muinaista jumalatar-uskoa vaan kysyt nimenomaisesti suomalaisesta. Suomessa on todennäköisesti vallinnut jokin jumalatar-uskon paikallinen versio mutta suomalainen maausko jonka keskeisiä hahmoja ovat patriarkaaliset Ukko ja Tapio ovat jo kauan kauan sitten haudanneet alleen muinaisen Emo-uskon jäänteet.

      Voi tietenkin olla että olen väärässä ja itseasiassa se olisi tervetullut uutinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      984
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      848
    3. 62
      833
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      44
      794
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      741
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      674
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe