Kannattaako alan vaihto?? Lähihoitaja vai merkonomi?

AnnaK

Aloitin lähihoitaja opinnot vuosi sitten eli syksyllä 2011. Opiskelu oli aikalailla sitä mitä osasin odottaa eli pitkiä päiviä ja paljon teoriaa.Vuosi opiskelun parissa sujui hyvin johon kuului mm. työssäoppimisjakso päiväkodissa.
Kesäloma koitti ja pääsin kesätöihin lähikauppaamme. Olin kaupassa töissä koko kesäloman eli noin 2 kuukautta. Tykkäsin kovasti työstäni.

Työsopimukseni loppui mutta kaupan myymäläpäälikkö ehdotti minulle josko haluaisin tulla kauppaan oppisopimuksella.. Minua ajatus houkuttaisi sillä kaupassa työskentely oli minusta oikein kivaa.

Mitä mieltä olette?? Kannattaako minun tarttua tilaisuuteen ja jatkaa kaupassa vai mennä vain takaisin koulun penkille ja opiskella lähihoitajaksi?
Onko kenelläkäään kokemusta kummastakaan alasta tai tietoa kummalla alalla esim parempi palkka?

4

1945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juntti-Jontti

      Yleensä ottaen kaupallisella puolella työpaikat on aika kiven alla ja ala on melko epävakaa johtuen taloustilanteesta. Perusmyyjänä ei hirveästi tienaa, paitsi jos olet provikkapalkalla ja todellakin hyvä myymään. Jos myynti ei suju, olet nopeasti tulilinjalla yt-neuvotteluissa.

      Lähihoitajalla enemmän työmahdollisuuksia, joskin usein on raskasta kolmivuorotyötä. Palkkapussissa raataminen sitten kyllä näkyy. Kaiken kaikkiaan, taitaa lähärillä olla hiukan parempi palkka.

      • AnnaK

        Kiitos kovasti vastauksestasi!! Eiköhän se koulun penkki kutsu.. :D


    • oijqwro

      Kyllä suosittelen ehdottomasti, että palaat koulun penkille :) Noita kauppatöitä varmasti löytyy aina uudestaan, jos niihin halajaa, niitähän on Mollin sivutkin pullollaan!
      Lähihoitajana tienaa kyllä yllättävän hyvin, lisät on hyvät. Mutta työ on tietysti todella rankkaa, mutta asennoitumalla oikein, sen kyllä jaksaa! :)
      Tsemppiä kouluun!

    • erittäin vittuuntunu

      huonon valinnan teit jos koulunpenkille takas lähdit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe