Päätin sitten vihdoin hankkia kännykkän jolla pääsee nettiin. Ostin soneralta ihan näin aluksi tuon pienimmän kiinteähintaisen nettipaketin.
Mietityttää vain yksi asia. Nokiassa on asetuksissa kohta "Verkkokohteet" ja sieltä löytyy mm. kohdat "Internet" ja "Wap-palvelut". Soneralta tulikin joku tekstiviesti joka muutti näiden asetuksia (tosin "Internet" kohdassa on kaksi yhteyttä enkä tiedä mistä toinen sinne alunperin ilmestyi.)
Kysymys on lähinnä, että kun menen nettiin voin käyttää joko Wap-yhteyttä tai internet-yhteyttä. Mikä ero näillä on ja kuuluvatko molemmat kiinteähintaiseen nettipakettiin, siis vaikuttaako laskutukseen mitenkään kumpaa yhteyttä käytän?
Wap vai Internet?
4
687
Vastaukset
- DATAAAA
Se on varmaan GPRS data, joka ei toimi ollenkaan WAP-tekniikalla.
Riippuu tietnkin puhelimestakin. Jos on joku järkyttävän vanha puhelin, nii tekniikka on WAP-takniikkaa joka kuluttaa minuuttihintaa, mutta niitä ei ole ollut enää piittkkää aikaan........ Olisko joku 6150 ollut tuollainen, mutta jo mustavalkonäytöllä ollut 3510 oli GPRS tekniikkaaa..... niinkuin eka värinäyttöinen 6610.
Ja kun uusi laite ilmaantuu operaattorin verkkoon, nii se kyllä saa asterukset. Älä mene peukaloimaan yksiksesi astuksia, sillä sen jälkee se ei toimi hyvin. - ???
Mulla nyt kävi semmonen juttu et, mul on nyt käytössä aika vanha nokian puhelin, ja liittyma on sonera, ni siin on se sonera wap. sit niinku pääsen nettii sil kokoaika, vaik mul on saldoraja... sit laskuun ei tuu mtn erikoista et tulee vaa se 20 e mikä me maksetaan joka kuukausi.. Ni mut sitte ku jos mul on saldoo esim ja meen nettii tol puhelimel ni laskuun tulee näkyviin se hinta mikä lähti mun saldosta. Mut sitku ei oo saldoo ni pääsen kans nettii..
sit välil se kirjottaa et pakettidata ei ole käytettävissä...- ???
jatkan viel tähän..
JA sit on tullu et yhistetäänkö toiseen palvelimeen, ok? ja kaikkee tommost tulee välil näkyvii.. ni en tajuu sitä et miten toi netti oikee toimii yms..? - ah ihanaa
??? kirjoitti:
jatkan viel tähän..
JA sit on tullu et yhistetäänkö toiseen palvelimeen, ok? ja kaikkee tommost tulee välil näkyvii.. ni en tajuu sitä et miten toi netti oikee toimii yms..?Kukaan normaali ihminen ei tajua noita. Kun tarpeeksi ärsyttää, niin heitä kännykkä seinään ja jatka elämää paljon onnellisempana :)
Ilman kännykkää olet vapaa ! ja olet ihminen ilman jatkuvia latauksia , katkoksia tai jonkun vekottimen kantamisia.
Mä paukautan kohta omani ja leikkaan sim kortin silpuksi ( ettei kukaan vinksahtanut ota sitä käyttöön).
Vasarallakin saa kännykän aika hyvään kierrätyskuntoon. Sitten vaan ongelmajätteeseen.
Ongelmallisia nuo vehkeet ovatkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18511127Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210582Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356020Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814830Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313316- 1723305
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402133Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2991693Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61540Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161464