Iso vene trailerilla.

GB

Miten suurta venettä on mielestänne järkevää/mahdollista nostaa/kuljettaa omatekoisella/teetetyllä traktoritrailerilla?
Tekisi mieli hankkia joku 35-40 jalkainen moottorivene, vanhempi Princess tms. mutta nostot ja laskut haluaisin hoitaa tuttavan traktorilla silloin kun itselle sopii eikä järjestellä nostureita tai lavetteja. Tuleeko tässä luiskien syvyydet yms vastaan? Millaisia kokemuksia teillä on omista suuremmista veneistänne?

12

2722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teeseitsemies

      Kaipa se 40 jalkanenkin vielä kulkee, kunhan traikku on paatin mukaan tehty.
      Pitkä vetoaisa tarvitaan, ettei tarvii koko traktoria jorpakkoon ajaa.
      Lain mukaan traktorilla saa vetää jarrutonta kärryä joka on 2,5 kertaa traktorin paino.

      Kuvassa itse tehty traikku, joka tarkoitettu tekeillä olevan 30 jalkaisen alle.
      http://aqua.kuvat.fi/#/kuvat/Paattikuvat/Paattitraileri.jpg

      • gfsdljk

        Mites noiden akseleiden määrä, 1 vai 2? Mitä tuollaisen trailerin teettäminen voisi suurin piirtein maksaa?


      • -maalarimatti-

        Näyttää tulevan hyvä traikku. Mikäli maalaus on vielä Ferreksipinnalla niin pitää maalata myös pintamaali pariin kertaan.


      • Teeseitsemiies
        gfsdljk kirjoitti:

        Mites noiden akseleiden määrä, 1 vai 2? Mitä tuollaisen trailerin teettäminen voisi suurin piirtein maksaa?

        Toi oli jotain 8000-9000 €, suunnilleen. Veikkaisin.


      • Teeseitsemies
        Teeseitsemiies kirjoitti:

        Toi oli jotain 8000-9000 €, suunnilleen. Veikkaisin.

        Kyllä tuon kokoluokan kärryn alta 5000€ pystyy tekemään.

        Joku 40 jalkainen painaa traikun kanssa 10 tn. Ongelmana löytää riittävän matalat ja kantavat pyörät kärrin alle.
        Paripyörät mieluummin kuin keinuteli, se kun halvaantuu yhden kummin puhjettua.
        Paras 2 kpl erillistä paripyöräakselia, mallia 17,5" pikku kuorma-auto.
        Tukinajoon sillä tuskin mennään, joten ei tarvita kaksisia maasto-ajo ominaisuuksia.


      • Teinseitsemies
        Teeseitsemies kirjoitti:

        Kyllä tuon kokoluokan kärryn alta 5000€ pystyy tekemään.

        Joku 40 jalkainen painaa traikun kanssa 10 tn. Ongelmana löytää riittävän matalat ja kantavat pyörät kärrin alle.
        Paripyörät mieluummin kuin keinuteli, se kun halvaantuu yhden kummin puhjettua.
        Paras 2 kpl erillistä paripyöräakselia, mallia 17,5" pikku kuorma-auto.
        Tukinajoon sillä tuskin mennään, joten ei tarvita kaksisia maasto-ajo ominaisuuksia.

        Alla 5000€ ei onnistu edes taikurilta. Turha kirjoitella, jos itse ei ole rakentanut.


      • weld21
        Teinseitsemies kirjoitti:

        Alla 5000€ ei onnistu edes taikurilta. Turha kirjoitella, jos itse ei ole rakentanut.

        Pilaaseitsemieskö täälä huuteloo? 2500€ traktorivetoinen kärri 12 m moottoriveneelle.
        7.5 metrin veneele hoitui 600 €3.5tn kärri kun itse teki.


      • Teinseitsemies
        weld21 kirjoitti:

        Pilaaseitsemieskö täälä huuteloo? 2500€ traktorivetoinen kärri 12 m moottoriveneelle.
        7.5 metrin veneele hoitui 600 €3.5tn kärri kun itse teki.

        No rimpuilin kyllä, mutta kunnollista ei. Se on varma, katsopas nyt jo rosterin hintaa.


    • pöö33xx

      Yleisimmin taitavat hiabilla nostaa veneen trailerille. Laskeminen onnistunee helpommin.

    • Hygttffdr

      Hyvin nousee vielä 40 jalkainen diesel landcruserilla, ei ongelmaa, pitkä asia pakollinen. Ja hyvä luiska.

    • teräsveneekinrakenta

      Kuljetin omaa 15 tn teräsvenettäni neliveto traktorilla muutaman kerran 15 km sivu, yksiakselisella, omatekoisella trailerilla, jossa oli Jyry-Sisun etuakseli. Vene laskettiin ja nostettiin mobiilinosturilla. Ei arvattu laskea traktorilla, epäiltiin että menis traksan pyörät nahkoineen lukossa alas luiskaa.

      • ei siinä mitää jos jarrut toimii niin luiskaa mennään siihen asti kun "veturi" jaksaa pysyä rampissa. kun moni pelkää että menee yhdistelmä veteen paljonko veneen massa on erillään trailerissa se on pienempi kun nolla vesi nostaa veneen pois ja hups jarrujen ei tarvitsekaan pitää kun "veturi" rampissa kiinni omaa venettä veteen laskettaessa omalla tai veljen autolla niin kummatkin menee lusuna siihen asti kun vene nousee trailerista ja auton jarrut pitää viimeksi kun olin nostamassa niin toinen etu rengas oli lukossa niin että eräs kysy että onko auto etuvetoinen sanoin ei vaan takavetoinen rengas vaan oli lukossa uskotteko montako kertaa on nähnyt mielenkiin toisia ilmeitä kun yhdistelmä menee auton jarrut lukossa alas. vaatii vaan asian tiedon ja usko siihen :) ylös nostettaessa veneen paino tulee painamaan "veturin" vettä lähempää akselia alas eli pitoa on sillä. Jos joku näkee etuveto henkilö autossa edessä vetokoukun niin jokainen tietää nyt miksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      97
      3360
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      195
      2936
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2897
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      219
      2464
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      130
      1913
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      203
      1832
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      48
      1747
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1259
    9. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1125
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      198
      1108
    Aihe