Turvaluoti

Pohtija 2852

Luoti olisi vähemmän vaarallinen suuressa kulmassa ammuttuna tai kimmottuaan jos sen poikkipinta-ala ja ilmanvastus riippuisi enemmän liikesuunnan kulmasta suhteessa pyörimisakseliin.

Se ilmanvastuksen riippuvuus on paljon suurempi sylinterimäisellä/rengasmaisella luodilla jonka pohja jää pois laukaisun jälkeen tai alumiiniluodilla jonka massa on enemmän pituuden ansiota kuin materiaalin tiheyden.

Suuressa kulmassa luoti alkaa mennä enemmän kylki edellä ja rengasmaisessa luodissa on lisäksi myös sisäpinta joka on aerodynaamisesti huono suuressa kulmassa.

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Polkija 69

      Mitä tuollaisella luodilla siten tekee joka ei tehoa mihinkään?
      jNoista hajatelmista päätellen ei tuo projektiili lennä edes sinne päinkään mihin sen olisi tarkoitus osua... ja mitä iloa siitäkään taas olisi kenellekkään?!?

    • paukku pete

      tulisihan se pauke kuitenkin..

    • Perusampuja

      Pauke onkin yksi ammunnan tärkeimpiä elementtejä. Osumat eivät niinkään. Esimerkiksi kivääriammunnassa joutuu turhaan kävelemään taululle osumia katsomaan ja useinmiten taulu on aivan ehjä. Kaikillahan ei ole kallista ratakiikaria. Siinä menee kallista aikaa jonka voisi käyttää paukutteluun.
      Oikeastaan puolustusvoimat voisi myydä käytöstä poistettavat konetuliaseet paukkupatruunoilla toimiviksi muunnettuina ammunnan harrastajille.
      Taidan ottaa yhteyden asian tiimoilta peruskansanedustajaani lakialoitteen aikaan saamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      159
      3260
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      226
      2840
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      70
      2447
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      299
      1690
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      7
      1490
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      25
      1362
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1251
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      1012
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      920
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      913
    Aihe