Harkitsemme parhaillaan muurametoja vaihtoehdoksi talotoimittajana.
Huomioni kiinnittyi ulkoseinän rakenteeseen joka menee sisältä lukien:
-kipsilevy ek13mm
-hyörysulkumuovi 0,20mm
-Runko 42x233mm, mineraalivilla 125 100mm
-Tuulensuojakipsilevy 9mm
-Pystykoolaus 42*48mm
-ulkoverhouspaneeli
En pahemmin ole perillä talonrakentamisen tekniikasta, mutta eikö höyrysulkumuovi suoraan kipsilevyn alla tarkoita sitä, että jokainen seinään löyty naula tai upotettu pistorasia tee reiän sulkuun? Miltä rakenne muutoin vaikuttaa?
Ulkoseinän rakenne
7
1064
Vastaukset
- fssdsfs
Tuo rakenne on halvin mahdollinen runkorakenne. Suoraansanoen aivan surkea. Nimenomaan jokaikinen seinään kiinniettty tavara rikkoo höyrynsulun. Ja sitten kun siellä takana on 225mm homehtuvaa villaa, niin enpä kovin iloitsisi rakenteesta.
Pistorasiat, katkaisijat sun muut pitäisi teipata niin tolkuttoman huolellisesti, että harvalla raksatyömaalla on aikaa ja viitseliäisyyttä moiseen. Parempi rakenne on ns. "Kastelli" rakenne, jossa kipsilevyn alla on 50mm villaa ja vasta sitten hyörynsulku.
Itse olen päätynyt siihen, että syön vaikka kaurapuuroa loppuelämän, mutta jos rakennan niin teen taloon kivirungon. Tiukentuneet eristysvaatimukset ovat pakottaneet mielestäni liian paksun villakerroksen puutaloon.
Harkkotalossa EPS-eriste betonin välissä on melkolailla varma ratkaisu.- JA.
Veditkö kommenttisi oikein asiantuntijana? Mistä näitä riittää? Oletkohan ikinä ruuvannut gyproc-ruuvia? Koitapa kietoa pää höyrynsulkumuoviin ja suun kohdalle saat laittaa vaikka 30 ruuvia. Pääset tällä tempauksilla Darwinin awardsien kautta julkisuuteen.
- ehkärakentaja
Tiedän ainakin 2 talotoimittajaa lisää, jotka vielä käyttävät tuolaista systeemiä, että seinälevyn takana on suoraan höyrynsulku, ei tiedä sitten mikä systeemi on paras?
Toi oli erilainen seinärakenne tuon runkopuun osalta , Olen kuullut, että moni käyttää 200mm(48x198?) puuta ja ulkopuolelle tulee 25mm tuulensuojajäykiste tai sitten sisäpuolella on se 50mm villaa ja ulkopuolella kipsituulensuoja, sitä en tiedä onko sitten tälläistä käytetty missä olis molemmat siis(50mm 200mm 25mm)? - sdfssdfs
Laskekaa kuitenkin, että paljonko tulisi kustantamaan vaikka kevytsoraharkko, missä on EPS eriste välissä.
Voihan sen ulkopuolelta vaikkapa peittää ulkolaudoituksella, jos ei pidä rappauksesta. Ja lautakuori on halvempikin ja sen voi tehdä itse pitkälti jos yhtään pysyy naulain kädessä.
Esimerkiksi PEH-380 harkko on ihan pätevä. Ja jos ei tehdä mitään monimutkaista taloa, niin eipä tuo runko niin hirmu kalliiksi tule. Rungon osuus koko talossa on kuitenkin melko vähäinen.- rakentajaehkä
rungon osuus pieni?
- sfdsdfs
No rungon osuus koko talon rakennusbudjetista on 10-15%. Harkot maksaa lonkalta sanoen 10€ kappale muurattuna ja niitä menee taloon 1500-2000kpl, jos ei mitään hirmu isoa taloa tee.
Kivitaloissa maksaa rappaus (voit laittaa lautakuoren jos haluat) ja yleensä näyttävämpi arkkitehtuuri ja suuremmat rakennukset.
Näin muutoin 1krs. soraharkkotalon tekee kyllä edullisesti, jos löytää sopuhintaisen kasausporukan. - zxcnb
Onko toi 42x223mm yleinen koko runkopuissa?
Onkohan se näin, että pelkkä 200mm ei riitäenään eristevahvuudeksi?
Ilmeisesti tähän rakenteeseen tulee vaaka ulkoverhouspaneeli, itse kattelin tuota kompakti ja olin näkevinäni pystypanelointiakin(kuinkahan vahvaa?)... taitaa siinä olla tukipuut ristissä, että saa pystyyn paneelin?.
Tuossa oli aika simppelin näköinen pohja omia tarpeita ajatellen, mutta tosin
kattelen vaan....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2576957Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne664524Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1393258- 1562342
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla181890Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1711626Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o311518- 821514
Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https391405Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1121077