Ulkoseinän rakenne

Harri-L

Harkitsemme parhaillaan muurametoja vaihtoehdoksi talotoimittajana.

Huomioni kiinnittyi ulkoseinän rakenteeseen joka menee sisältä lukien:
-kipsilevy ek13mm
-hyörysulkumuovi 0,20mm
-Runko 42x233mm, mineraalivilla 125 100mm
-Tuulensuojakipsilevy 9mm
-Pystykoolaus 42*48mm
-ulkoverhouspaneeli

En pahemmin ole perillä talonrakentamisen tekniikasta, mutta eikö höyrysulkumuovi suoraan kipsilevyn alla tarkoita sitä, että jokainen seinään löyty naula tai upotettu pistorasia tee reiän sulkuun? Miltä rakenne muutoin vaikuttaa?

7

1196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fssdsfs

      Tuo rakenne on halvin mahdollinen runkorakenne. Suoraansanoen aivan surkea. Nimenomaan jokaikinen seinään kiinniettty tavara rikkoo höyrynsulun. Ja sitten kun siellä takana on 225mm homehtuvaa villaa, niin enpä kovin iloitsisi rakenteesta.

      Pistorasiat, katkaisijat sun muut pitäisi teipata niin tolkuttoman huolellisesti, että harvalla raksatyömaalla on aikaa ja viitseliäisyyttä moiseen. Parempi rakenne on ns. "Kastelli" rakenne, jossa kipsilevyn alla on 50mm villaa ja vasta sitten hyörynsulku.

      Itse olen päätynyt siihen, että syön vaikka kaurapuuroa loppuelämän, mutta jos rakennan niin teen taloon kivirungon. Tiukentuneet eristysvaatimukset ovat pakottaneet mielestäni liian paksun villakerroksen puutaloon.

      Harkkotalossa EPS-eriste betonin välissä on melkolailla varma ratkaisu.

      • JA.

        Veditkö kommenttisi oikein asiantuntijana? Mistä näitä riittää? Oletkohan ikinä ruuvannut gyproc-ruuvia? Koitapa kietoa pää höyrynsulkumuoviin ja suun kohdalle saat laittaa vaikka 30 ruuvia. Pääset tällä tempauksilla Darwinin awardsien kautta julkisuuteen.


    • ehkärakentaja

      Tiedän ainakin 2 talotoimittajaa lisää, jotka vielä käyttävät tuolaista systeemiä, että seinälevyn takana on suoraan höyrynsulku, ei tiedä sitten mikä systeemi on paras?

      Toi oli erilainen seinärakenne tuon runkopuun osalta , Olen kuullut, että moni käyttää 200mm(48x198?) puuta ja ulkopuolelle tulee 25mm tuulensuojajäykiste tai sitten sisäpuolella on se 50mm villaa ja ulkopuolella kipsituulensuoja, sitä en tiedä onko sitten tälläistä käytetty missä olis molemmat siis(50mm 200mm 25mm)?

    • sdfssdfs

      Laskekaa kuitenkin, että paljonko tulisi kustantamaan vaikka kevytsoraharkko, missä on EPS eriste välissä.

      Voihan sen ulkopuolelta vaikkapa peittää ulkolaudoituksella, jos ei pidä rappauksesta. Ja lautakuori on halvempikin ja sen voi tehdä itse pitkälti jos yhtään pysyy naulain kädessä.

      Esimerkiksi PEH-380 harkko on ihan pätevä. Ja jos ei tehdä mitään monimutkaista taloa, niin eipä tuo runko niin hirmu kalliiksi tule. Rungon osuus koko talossa on kuitenkin melko vähäinen.

      • rakentajaehkä

        rungon osuus pieni?


    • sfdsdfs

      No rungon osuus koko talon rakennusbudjetista on 10-15%. Harkot maksaa lonkalta sanoen 10€ kappale muurattuna ja niitä menee taloon 1500-2000kpl, jos ei mitään hirmu isoa taloa tee.

      Kivitaloissa maksaa rappaus (voit laittaa lautakuoren jos haluat) ja yleensä näyttävämpi arkkitehtuuri ja suuremmat rakennukset.

      Näin muutoin 1krs. soraharkkotalon tekee kyllä edullisesti, jos löytää sopuhintaisen kasausporukan.

    • zxcnb

      Onko toi 42x223mm yleinen koko runkopuissa?
      Onkohan se näin, että pelkkä 200mm ei riitäenään eristevahvuudeksi?

      Ilmeisesti tähän rakenteeseen tulee vaaka ulkoverhouspaneeli, itse kattelin tuota kompakti ja olin näkevinäni pystypanelointiakin(kuinkahan vahvaa?)... taitaa siinä olla tukipuut ristissä, että saa pystyyn paneelin?.
      Tuossa oli aika simppelin näköinen pohja omia tarpeita ajatellen, mutta tosin
      kattelen vaan....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3083
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      65
      646
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      593
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      551
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      34
      519
    6. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      479
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      475
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      471
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      465
    10. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      460
    Aihe