Ulkoseinän rakenne

Harri-L

Harkitsemme parhaillaan muurametoja vaihtoehdoksi talotoimittajana.

Huomioni kiinnittyi ulkoseinän rakenteeseen joka menee sisältä lukien:
-kipsilevy ek13mm
-hyörysulkumuovi 0,20mm
-Runko 42x233mm, mineraalivilla 125 100mm
-Tuulensuojakipsilevy 9mm
-Pystykoolaus 42*48mm
-ulkoverhouspaneeli

En pahemmin ole perillä talonrakentamisen tekniikasta, mutta eikö höyrysulkumuovi suoraan kipsilevyn alla tarkoita sitä, että jokainen seinään löyty naula tai upotettu pistorasia tee reiän sulkuun? Miltä rakenne muutoin vaikuttaa?

7

1243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fssdsfs

      Tuo rakenne on halvin mahdollinen runkorakenne. Suoraansanoen aivan surkea. Nimenomaan jokaikinen seinään kiinniettty tavara rikkoo höyrynsulun. Ja sitten kun siellä takana on 225mm homehtuvaa villaa, niin enpä kovin iloitsisi rakenteesta.

      Pistorasiat, katkaisijat sun muut pitäisi teipata niin tolkuttoman huolellisesti, että harvalla raksatyömaalla on aikaa ja viitseliäisyyttä moiseen. Parempi rakenne on ns. "Kastelli" rakenne, jossa kipsilevyn alla on 50mm villaa ja vasta sitten hyörynsulku.

      Itse olen päätynyt siihen, että syön vaikka kaurapuuroa loppuelämän, mutta jos rakennan niin teen taloon kivirungon. Tiukentuneet eristysvaatimukset ovat pakottaneet mielestäni liian paksun villakerroksen puutaloon.

      Harkkotalossa EPS-eriste betonin välissä on melkolailla varma ratkaisu.

      • JA.

        Veditkö kommenttisi oikein asiantuntijana? Mistä näitä riittää? Oletkohan ikinä ruuvannut gyproc-ruuvia? Koitapa kietoa pää höyrynsulkumuoviin ja suun kohdalle saat laittaa vaikka 30 ruuvia. Pääset tällä tempauksilla Darwinin awardsien kautta julkisuuteen.


    • ehkärakentaja

      Tiedän ainakin 2 talotoimittajaa lisää, jotka vielä käyttävät tuolaista systeemiä, että seinälevyn takana on suoraan höyrynsulku, ei tiedä sitten mikä systeemi on paras?

      Toi oli erilainen seinärakenne tuon runkopuun osalta , Olen kuullut, että moni käyttää 200mm(48x198?) puuta ja ulkopuolelle tulee 25mm tuulensuojajäykiste tai sitten sisäpuolella on se 50mm villaa ja ulkopuolella kipsituulensuoja, sitä en tiedä onko sitten tälläistä käytetty missä olis molemmat siis(50mm 200mm 25mm)?

    • sdfssdfs

      Laskekaa kuitenkin, että paljonko tulisi kustantamaan vaikka kevytsoraharkko, missä on EPS eriste välissä.

      Voihan sen ulkopuolelta vaikkapa peittää ulkolaudoituksella, jos ei pidä rappauksesta. Ja lautakuori on halvempikin ja sen voi tehdä itse pitkälti jos yhtään pysyy naulain kädessä.

      Esimerkiksi PEH-380 harkko on ihan pätevä. Ja jos ei tehdä mitään monimutkaista taloa, niin eipä tuo runko niin hirmu kalliiksi tule. Rungon osuus koko talossa on kuitenkin melko vähäinen.

      • rakentajaehkä

        rungon osuus pieni?


    • sfdsdfs

      No rungon osuus koko talon rakennusbudjetista on 10-15%. Harkot maksaa lonkalta sanoen 10€ kappale muurattuna ja niitä menee taloon 1500-2000kpl, jos ei mitään hirmu isoa taloa tee.

      Kivitaloissa maksaa rappaus (voit laittaa lautakuoren jos haluat) ja yleensä näyttävämpi arkkitehtuuri ja suuremmat rakennukset.

      Näin muutoin 1krs. soraharkkotalon tekee kyllä edullisesti, jos löytää sopuhintaisen kasausporukan.

    • zxcnb

      Onko toi 42x223mm yleinen koko runkopuissa?
      Onkohan se näin, että pelkkä 200mm ei riitäenään eristevahvuudeksi?

      Ilmeisesti tähän rakenteeseen tulee vaaka ulkoverhouspaneeli, itse kattelin tuota kompakti ja olin näkevinäni pystypanelointiakin(kuinkahan vahvaa?)... taitaa siinä olla tukipuut ristissä, että saa pystyyn paneelin?.
      Tuossa oli aika simppelin näköinen pohja omia tarpeita ajatellen, mutta tosin
      kattelen vaan....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2799
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      19
      2605
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2298
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      39
      1666
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1575
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1503
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      34
      1281
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1181
    Aihe