Onko halvempaa?

Menemme jouluna thaimaahan ja ajattelin ostaa ipad 2 Suomesta, mutta nyt tuli mieleen että saisiko sen thaimaasta paljonkin halvemmalla?
6470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aitoa et saa halvemmalla.
Miten maahtaa olla esim. takuun kanssa ?

Äänestä

kiinan kopiota saat halvalla, aitoa et.

Äänestä
  • Ipad 2 mallista ei ole kiinalaista kopiota mutta ei sitä sen halvemalla saa Thaimaasta kuin Suomesta. 349 euroa on halvin mitä minä' olen täällä nähnyt. ei Thaimaassa ole tuontitavarat edullsia...joku ihme käsitys ihmisillä on...maksavat yleensä enemmän kuin täällä. Ruoka, palvelut, silkki, vaatteet jne ovat halpoja mutta esim.- elektroniikka ei ole....eikä alkoholi ja merkkivaatteet...siis aidot.

    Äänestä

  • harha luulo kirjoitti:

    Ipad 2 mallista ei ole kiinalaista kopiota mutta ei sitä sen halvemalla saa Thaimaasta kuin Suomesta. 349 euroa on halvin mitä minä' olen täällä nähnyt. ei Thaimaassa ole tuontitavarat edullsia...joku ihme käsitys ihmisillä on...maksavat yleensä enemmän kuin täällä. Ruoka, palvelut, silkki, vaatteet jne ovat halpoja mutta esim.- elektroniikka ei ole....eikä alkoholi ja merkkivaatteet...siis aidot.

    Kannattaisi olla hieman asioihin perehtyneempi ennen kuin alkaa totuuksia laukomaan.
    Thaimaassa tehdään yhä mainitsemiasi merkkivaatteita, Thaimaassa tehdään yhä elektroniikkaa vaikka sinä et ehkä ole huomannutkaan missä tietsikkasi ulkopuolinen lisämuisti tai Nikonin järkkärikamerasi on tehty.
    Thaimaassa on oma verotuksensa eri tuoetteille, mutta tästä huolimatta joitakin tuoetteita voi sieltä saada ajoittain halvemmalla kuin Suomesta.
    Tarkista siis faktasi ja ihme käsityksesi.

    Äänestä

Ei ole juurikaan eroa hinnassa, parikymppiä halvempi oli aito alkuvuodesta, mutta Suomessakin on sen jälkeen hinnat laskeneet.

Äänestä
  • humancenipad, saa ihan halvalla...suomesta ei edes löydy!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Menemme jouluna thaimaahan ja ajattelin ostaa ipad 2 Suomesta, mutta nyt tuli mieleen että saisiko sen thaimaasta paljonkin halvemmalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu