Miten voi olla mahollista et on alipainonen ja on pullukka?
Kysymys!
Hmm...
8751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Luiden ja nahan välissä on kaasua, esim. ilmaa.
Miten siitä vois päästä eroon?
..että kyse ois mistää kaasuista.. läski painaa vähemmän ku lihas. jos ai oo lihaksii, ni painaa vaa vähän.
No jos on läskiä eikä lihaksia. Ja sitten jos luut on kevyet, siis ne voi olla isotkin mutta kevyet. Tai anti ol.. en osaa sanoo.
Kehitysmaissa, esim. Afrikan valtioissa on paljon PUUTOSTAUTISIA lapsia, se tarkoittaa sitä että vatsa pullistuu, kun ei ole saanut kunnon ruokaan.Syytä tähän ilmiöön en nyt oikein muista.
Saattaapi olla, että sulla ois (todennäköisesti ei ole) puutostauti.
Ainoastaan siten, että on äärimmäisen aliravittu, keho on käyttänyt kaikki energiavarastot loppuun eikä saa riittävästi energiaa ravinnosta, ja on tämän takia alkanut ottamaan energiaa elimistön solujen proteiineista. Tällöin vatsan seudulle kertyy nestettä, minkä takia vatsa pullistuu. Jos tämä tila jatkuu pitkään, se johtaa kuolemaan.
Oon 160/43 mut mul on jonkin verran maitolaktoosi-intoleranssii..eli ku käytän jotain maitotuotetta,ni maha paisuu..kiva ku ei voi käyttää mitää maitotuotteita jos aikoo topil olla ! X)
Toinen voi olla et sullaki on alhainen kalsium arvo,eli jos alat syömään kalkkitabuja ni auttais? Mulla on noi molemmat siis..mut vatsalihasten teko yleensä auttaa nopeesti. Niin paljo ku vaan suinki jaksaa/pystyy tekeen ni tekee useina päivinä.Saa lihaksia ohessa.. :)
juttuhan on niin, että ihmiset syntyvät eri rakenteisilla lihaksilla. toisten lihakset painavat luonnostaankin vähemmän- ovat pienet/väljät. eli lihasten paino ei pääosassa tule niiden koosta, vaan lihassolujen tiheydestä- eli kuinka kiinteetä kamaa ne ovat. lihassolut lisääntyvät liikunnassa.
luut painavat 2-3kg, joten ne eivät vaikuta painoon! se on juuri lihas joka vaikuttaa. läski on myös kevyttä joten se ei painoa hirveästi tee. joillekin ihmisille kerääntyy myös helposti nestettä, joka tekee turvotusta ja pullukan olon.
tähän auttaa juominen ja terveellinen ruokavalio- eli siis yksinkertaisesti aineenvaihdunnan kiihdyttäminen!
lihakset polttavat paljon rasvaa ja energiaa, joten mitä enemmän lihasta sitä helpompi on pysyä laihana!