Yrittäjän paluumuutto, kompastuskivet

______________

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10816932#comment-56509747

Jos olet toiminut yrittäjänä tai itsenäisenä ammatinharjoittajana ulkomailla, toimintasi on hiipunut ja suunnittelet muuttoa Suomeen, sinulla kannattaa olla työpaikka valmiina tai syvät taskut. Jos suunnittelet saavasi työnhaun ajan työttömyysavustusta, sinun ei kannata paljastaa olleesi yrittäjä. Jos mainitset sen sanan kerrankin, vaikka vain keskustelussa, sinut leimataan kokoaikaiseksi yrittäjäksi eikä sinulle makseta tukia.

Olet tietysti yritteliäs ihminen, joten varmaan selviät ilman rahaakin.

Suomi pyrkii tukahduttamaan yhden hengen yritykset. Niille ei anneta tilaa kasvaa ja ne tukahdutetaan verotuksella ja vakuutusmaksuilla. Isoja yrityksiä tuetaan pakottamalla työttömiä ihmisiä orjatyöhön niissä. Missä muussa länsimaassa annetaan yksityisten yritysten käyttää työttömiä ihmisiä ilmaisena tyovoimanaan, eikä vain satunnaisesti vaan jatkuvasti?

Minä en uskalla aloittaa yritystä täällä. En kadu Suomeen tuloani, koska ystävät ovat ihania ja Suomen luonto mahtava, mutta poliittinen systeemi on mätä. Hyvinvointivaltioko? Sallikaa mun nauraa.

1

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...................

      Ei sitä voi tarkistaa, jos esität työtodistukset joltain pikku yritykseltä, jolla olet muka ollut töissä muutaman viime vuoden, ulkomailla. Rikoshan se tietysti olisi. Mutta rikos on sekin, että ihmiset laitetaan loisimaan eläkeläisystäviensä luona puolikin vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe