Koneeseeni pääsi yllä mainittu haittaohjelma. Ilmoitti, että kone on saastunut (38 virusta) ja että pitäisi ostaa ohjelma, jolla ne pitäisi postaa. Taisi olla hintana 86 §. Poikani osasi poistaa ko haittaohjelaman, mutta kun suoritin koneen tarkistuksen F securen ohjelmalla, niin tuli seuraava ilmoitus.
Tulos: 1 haittaohjelmaa löytyi
Virus:W64/ZeroAccess.B (virus)
C:\Windows\System32\services.exe Toiminto: EPÄONNISTUI
Mitä nyt pitäisi tehdä?
Tulos: 1 haittaohjelmaa löytyi
Virus:W64/ZeroAccess.B (virus)
C:\Windows\System32\services.exe Toiminto: EPÄONNISTUI
Mitä nyt pitäisi tehdä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kokeile poistaa F-securella kyseinen haittaohjelma. Jos se ei auta niin kokeile scannata kone Malwarebytes ohjelmalla: http://www.malwarebytes.org/
Eli päivitä sen virustietokannat ja laita täysi tarkistus päälle ( Kaikki asemat).
kuinka saan zero accessin pois kannattaako ostaa halvalla käytetty pöytäkone
Tossa olis ohjetta
http://www.youtube.com/watch?v=fB0LRDdp1XQ&feature=g-user-u
Live security platinium on saatu poistettua, mutta jäi Trojan.Sidefull.HH, jota F secure ei onnistunut poistamaan. Se käsketään tekemään F secure rescue CD: n avulla. Eli taas ongelma.
Asun pääkaupunkiseudulla, kenen firman puoleen voisi kääntyä? Vai onko se poisto-ohjelma jossain netissä?
Tuon F-secure CD voi tehdä aika helposti: http://www.f-secure.com/en/web/labs_global/removal-tools/-/carousel/view/142
Eli lataa tuolta Rescue CD 3.16 (ISO, 140 MB) tiedosto ja lataamisen jälkeen polta se tyhjälle CD(DVD levylle.
kuule
osta se Hitman 17 eurolla
löytää ja puhdistaa vaivatta !!!!!