Olen mahdollisesti saamassa tyttökaksosia (tosin poikaakin on lupailtu..). Jos tyttö tulee, niin hänen nimeksi tulisi Eedit Beata Charlotta ja jos hänelle vielä sisko suodaan, niin nimeksi Eden Brita Cesilia. Mitä tuumitte nimistä?
Jos poika tulee, niin nimestä ei ole mitään tietoa, joten pojan nimiä saa ehdotella, mieluiten etukirjaimet samat kuin siskon kokonimessä (E, B & C)
Pohdittu on myös ns. normaaleja nimiä, mutta sukunimi ruotsalainen ja isäni puolelta ruotsalaisuutta löytyy roimastikin, niin ajattelin että olisi kiva saada sitä vähän takaisin. Itse en kyllä edes osaa ruotsia, joten suomea kuitenkin puhutaan ja suomessa asutaan (ainankin vielä..)
Jos poika tulee, niin nimestä ei ole mitään tietoa, joten pojan nimiä saa ehdotella, mieluiten etukirjaimet samat kuin siskon kokonimessä (E, B & C)
Pohdittu on myös ns. normaaleja nimiä, mutta sukunimi ruotsalainen ja isäni puolelta ruotsalaisuutta löytyy roimastikin, niin ajattelin että olisi kiva saada sitä vähän takaisin. Itse en kyllä edes osaa ruotsia, joten suomea kuitenkin puhutaan ja suomessa asutaan (ainankin vielä..)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eedit ja Eden on kyllä aika samanlaisia ...
Ellen, Elea tai Erin poikkeaisi hieman enemmän Eeditistä. Toiset nimet ihan OK.
Tässä ehdotuksia pojan etunimeksi:
Eugen, Evert, Evald
Edvin, E(e)mil ja E(e)rik on ehkä liian samanlaisia Eeditin kanssa.
... ja toiseksi nimeksi:
Bruno, Benny tai Benjam
... ja kolmanneksi:
Casimir, Carolus, Christian,
Casper, Caspian, Constantinus
Ei se ruotsalaisuus tule nimen perusteella. Jos ette osaa ruotsia on hölmöä, että lapsella on täysin ruotsinkielinen nimi. Meillä on sama juttu, mitä sukunimeen ja vanhojen sukujuuriin tulee. Lapsilla on kuitenkin suomenkieliset nimet, jotteivat he joudu tilanteisiin, joissa heille aletaan heti puhua nimen perusteella ruotsia, jota he eivät puhu äidinkielenään.
Ehdottamasi nimet ovat liian lähellä toisiaan.
Edvard Björn Christian & Eedit Beata Charlotta
Joku kansainvälinen nimi kyllä pitäisi pirpanoilla olla, kun ruotsalainen sukunimi kuitenkin ja muutto ulkomaille tulee parin vuoden sisällä kuitenkin.
Onko ehdotuksia?
Edith ja Ellen
Ellen ja Edvin
Edith ja Emil
Kivoja vaihtoehtoja, tykkään. Edda myös kiva.
Olen miettinyt nimiä Aurora ja Olivia tytölle / tytöille, mutta ovat todella suosittuja vai mitä mietitte? Eedit Aurora tai Eedit Olivia olisi minusta aika nätti. Pojalle Eemil tuntuu kivalta. Ns "tavisnimistä" Kristiina ja Kristian tuntuu mukavalta yhdistelmältä, mutta joskus jos kolmas lapsi sattuisi tulemaan niin hänelle ei sitten löytyisi teemaan sopivaa nimeä.. Myös Saana ja Helena ovat minusta ihan kivoja. Sannakin ihan ok.
Sanna Eedit Olivia, Sanna Eedit Aurora, Sanna Eedit Kristiina, Saana Kristiina, Saana Eedit Kristiina.. Tuntuu nimet sopvian kaiikin perin keskenään.Sanna ja Saana ovat ehdoton ei kaksosille, ne menevät jo liian lähelle toisiaan.
Mahdolliselle pojalle ei toistaiseksi ole löytynyt mitään mukavaa.
E ei, toinen yhdellä ja toinen kahdella eellä, sitä saatte toitottaa lopun ikäänne. Siis Eden ja Edit mieluimmin.
Ehdotan Hedda ja Hulda
Bettiina
Eedit
Eedla
Eetla
Beeda
Beea
Sirja
Sonja
Cassandra
Santra
Sandra
Cilla
Siina
Paulina