Noni viikko sitten huomasin paremmalla konella jotain. Exlorer.exe kun tavallisesti kuluttaa noin 10 000- 20 000kt, niin nyt se olikin nousuut 20 000-50 000kt. Luku ei laske, vaikka suljisin kaikki ylimääräiset ohjelmat. Sittenpä satuin lukemaan tänään troijalaisesta joka pukeutuu explorer.exe:ksi ja vie tilaa. Kuulemma virustorjuntaohjelmatkaan eivät huomaa sitä. Mutta nyt kun yritin poistaa sitä, ja ensimmäinen askel on poistaa se resurssienhallinan proseesseista, katoaakin kaikki pikakuvakket ja palkki alhaalta. Ja tämä laittoikin minut ajattelemaan, onko se oikeasti virus?
Myöskin satuin huomaamaan dmv.exen, sekin saattaisi olla virus. Tavallisestihan se taisi liittyä jotenkin windows 7 Aero-teemaan. Ehkä minusta se 10 000kt vaikutti suurelta, mutta näyttää tälläkin vievän saman verran tilaa, eli se saattaa olla vain minun huolimaattomutta ja vainoharhaisuutta.
Explorer.exe ja dmv.exe
4
532
Vastaukset
- Vainoharhainen
Samalla voisin lisätä että kone hidastellut ihan jumalattoman paljon, vaikka saattaa se vanhuuttakin olla. 2007 ostettu HP:n Pavillion setti.
- hysteerikko
Windowsin normaaleja prosesseja, resurssienhallinta (explorer.exe) ja työpöydän ikkunoiden hallinta (dwm.exe). Toki saattaa olla haittakin nimetty noin, kuitenkin epätodennäköistä.
Muistinkäytöstä et voi päätellä haittaa, se riippuu mitä kone juuri tekee.
Mainitsemasi dmv.exe taitaa olla haittaohjelma, tarkista jlln hakukoneella. - dwm.exe on
Desktop Window Manager (dwm.exe). Ei pöpö
- kalleboi
mulla toi windows 10ssä työpöydän ikkunoiden hallinta vetää muistin maksimiin
ja en oikein löydä ratkaisua sen vähentämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991498Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37953Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29889Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38831Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56748Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37740Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720