Terve! Onko olemassa ns."valokuvakätköilyä"? Itsellä tuli idea iphone-sovelluksesta jonne ihmiset voi lähettää kuvia joissa näkyy myös kartalla paikka jossa kuva on otettu ja toiset kommentoida niitä..
Sellainen kuvageo-sovellus olisi loistava minne käyttäjät voisivat tehdä "kuvakätköjä", esim kuva jostain hienosta maisemasta jossa sitten myös näkyisi kartalla piste missä se on otettu.. Muut käyttäjät voisivat käydä löytämässä kätkön karttapisteen avulla ja ottaa kuvan puhelimellaan samaisesta maisemasta (joka kenties olisi eri kellon/vuodenaikaan hyvinkin erinnäköinen) ja lähettää repostina kuvan kätköstä ohjelmaan.. Itse ainakin pitäisin tälläistä ohjelmaa hyvin mielenkiintoisena.. Tosin voinhan olla ainut:/.
Eli kehitysideaaaaa tässä jollekin ohjelmistokoordinaattorille! Tekisin itse jos osaisin ja tienaisin sillä sievoisen summan samalla rahaa:)
Kuvageokätköily?? Kehitysideaa..
töttörööötötöö
4
317
Vastaukset
- Et tuu tienaamaan.
Google maps
- idea tämäkin.
Mitenkä jos miinaharavoille tekisi omat "geokätköt"
- Jeesjees
Toi on hyvä ja mielenkiintoinen idea. Ei kun kehittämään :)
- gdfsgsdfg
Tässä jotain sen suuntaista, mutta kuvanottopaikan tarkat koordinaatit pitää jokaisen itse selvittää ja niiden avulla sen "kätkön" saa kirjatuksi tms...
http://www.gpsgames.org/index.php?option=com_wrapper&wrap=Shutterspot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2412014- 1881617
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461260Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50972- 40779
- 14770
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637