Huonosti käyttäytyvä lapinporokoiranarttu

Cintsu

Eli serkuillani on kaksi lapinporokoiranarttua, toinen 4-vuotias ja toinen 3-vuotias. Aikaisemmin on perheellä ollut myös vanhempi narttukoira, kuoli kylläkin vuosi sitten syöpään.

Vanhan koiran vielä elossa oltua kaikki koirat tulivat hyvin toimeen, leikkivät keskenään jne. Vanhin koira oli pomo, sitten toiseksi vanhin ja tämän jälkeen nuorin. Arvojärjestys ei ollut kovin tiukka, mutta meni suunnilleen noin.

Vanhimman koiran kuoltua nuoremmat koirat rupesivat ottamaan yhteen. Niitä ei enää voitu pitää samassa paikassa, ja molempien agressiivisuus toisiaan kohtaan kasvoi vähitellen.

Nyt perhe on luopumassa toisesta koirasta, ja nuorempi koira onkin ollut useamman kerran minulla hoidossa Espoossa. Saattaisin varmaan saada koiran, jos saan sen ongelman hoidettua.. Se on elänyt koko elämänsä maalla eikä ole tottunut muihin koiriin. Toisen koiran nähdessään se menee aivan sekaisin, haukkuu ja vetää hulluna. Kotona se on maailman kiltein, ei murahda ikinä ja seuraa johtajaa kaikkialle. Todella ihmisystävällinen on, vain epäilyttäviä esim. mustapukuisia miehiä saattaa murista, muuten todella kiltti vieraille jne.

Koira on todella miellyttämishaluinen, reipas ja tottelevainen. Olen kouluttanut sen osaksi ja se on melko kiintynyt minuun. Haluasin harrastaa sen kanssa agilityä koska lahjakas hyppääjä se on kokoonsa nähden. Hyppää kolme kertaa itsensä kokoisia esteitä kevyen näköisesti.

Vaikka olen vasta 12, olen useiden mukaan yksi parhaimpia tuntemiaan koirankouluttajia. Koulutankin usein tuttujenki koiria agilityyn, jäljestykseen ja peruskoulutan. Tätä koiraa en kuitenkaan saa ruotuun muiden koirien suhteen.

Kannattaako minun viedä koira ongelmakouluttajalle? Yksityiskäynti maksaa n. 100e, enkä usko yhden käynnin riittävän. Kiitos kovasti kaikille auttaneille!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Häiriköinti

        Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
        Ähtäri
        44
        2938
      2. Askanmäessä Huippu esitys

        Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
        Puolanka
        22
        2857
      3. rakastan sinua!

        Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
        Ikävä
        46
        2663
      4. Näin lähellä

        Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
        Ikävä
        50
        2479
      5. Mä sanon tän suoraan.

        Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
        Ikävä
        58
        2428
      6. Kerro jotakin hauskaa. :)

        Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
        Ikävä
        46
        2398
      7. Pohdinttavaksi

        No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        78
        2118
      8. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

        Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
        Ikävä
        53
        2101
      9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

        Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
        Ikävä
        69
        2018
      10. Siis hetkonen

        Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
        Ikävä
        45
        2012
      Aihe