Huonosti käyttäytyvä lapinporokoiranarttu

Cintsu

Eli serkuillani on kaksi lapinporokoiranarttua, toinen 4-vuotias ja toinen 3-vuotias. Aikaisemmin on perheellä ollut myös vanhempi narttukoira, kuoli kylläkin vuosi sitten syöpään.

Vanhan koiran vielä elossa oltua kaikki koirat tulivat hyvin toimeen, leikkivät keskenään jne. Vanhin koira oli pomo, sitten toiseksi vanhin ja tämän jälkeen nuorin. Arvojärjestys ei ollut kovin tiukka, mutta meni suunnilleen noin.

Vanhimman koiran kuoltua nuoremmat koirat rupesivat ottamaan yhteen. Niitä ei enää voitu pitää samassa paikassa, ja molempien agressiivisuus toisiaan kohtaan kasvoi vähitellen.

Nyt perhe on luopumassa toisesta koirasta, ja nuorempi koira onkin ollut useamman kerran minulla hoidossa Espoossa. Saattaisin varmaan saada koiran, jos saan sen ongelman hoidettua.. Se on elänyt koko elämänsä maalla eikä ole tottunut muihin koiriin. Toisen koiran nähdessään se menee aivan sekaisin, haukkuu ja vetää hulluna. Kotona se on maailman kiltein, ei murahda ikinä ja seuraa johtajaa kaikkialle. Todella ihmisystävällinen on, vain epäilyttäviä esim. mustapukuisia miehiä saattaa murista, muuten todella kiltti vieraille jne.

Koira on todella miellyttämishaluinen, reipas ja tottelevainen. Olen kouluttanut sen osaksi ja se on melko kiintynyt minuun. Haluasin harrastaa sen kanssa agilityä koska lahjakas hyppääjä se on kokoonsa nähden. Hyppää kolme kertaa itsensä kokoisia esteitä kevyen näköisesti.

Vaikka olen vasta 12, olen useiden mukaan yksi parhaimpia tuntemiaan koirankouluttajia. Koulutankin usein tuttujenki koiria agilityyn, jäljestykseen ja peruskoulutan. Tätä koiraa en kuitenkaan saa ruotuun muiden koirien suhteen.

Kannattaako minun viedä koira ongelmakouluttajalle? Yksityiskäynti maksaa n. 100e, enkä usko yhden käynnin riittävän. Kiitos kovasti kaikille auttaneille!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        43
        7377
      2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        53
        3662
      3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        47
        3546
      4. Millaista läheisyyttä

        Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
        Ikävä
        62
        3298
      5. 51
        2984
      6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

        Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
        Savonlinna
        51
        2852
      7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        34
        2799
      8. Antifasismi - mitä se on?

        Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
        Maailman menoa
        30
        2464
      9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

        "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
        Maailman menoa
        186
        1829
      10. Heräsin taas ikävään

        Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
        Ikävä
        47
        1541
      Aihe