12v

lapsi on ollut perhekodissa kohta 3v.Mitään edistystä ei ole tapahtunut tässä ajassa.Soittaa joskus äidilleen vuolaasti itkien et tahtoo pois.Soittoja voi olla joskus 10kertaa päivässä.Ohjaajat sanovat että sulla on vielä paljon opittavaa ja että mitä sä kokoajan iniset?Hänet on laitettu sinne eikä huostaanotettu.
18142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ala tosissaan ajamaan lapsen oikeuksia, lue, lue ja lea aiheesta. Ota hyvä lakimies ja laitatte asian eteenpäin ihmisoikeustuomioistuimeen! Nää on näitä turhia huostoja, ihan pakko on asialle jotain tehdä, jos lapslla on hätä ja ikävä kotiin. 12 vuotiasta pitää kuunnella ihan samalla tavalla näissä asioissa, kuin huostariidoissakin!!! JUMALAUTA, että pistää vihaksi!!!

Nyt ärsytät itsesi äärimmillesi ja alata raivokkaasti puolustaa teidän perheen yhdistämistä.

Äänestä

Näinhän se on. Sukulaiseni lapsi ollut parisen vuotta ammatillisessa perhekodissa eikä taida hänkään viihtyä. MUTTA hän ei pääse valittamaan, kun puhelin on otettu pois eikä lasta pääse kukaan katsomaan. Ei vanhemmat, sisaret eivätkä sukulaiset. Aina on olevinaan jokin este ja puhelimeen ei vastaa. Tämmöistä on nykyajan lastensuojelu. Kieltämättä on herännyt ajatus mikä kytkentä on sosiaalityöntekijöillä ja perhekodilla? Miten tällainen on mahdollista? Asiaa aletaan kyllä selvittelemään juristin avulla, joten katsotaan mitä tapahtuu ja todennäköisesti asia viedään julkisuuteen.

Äänestä
  • Jyväskyläläinen sijaisperhe antoi lasten oko suvulle "tontillemeno kiellon" jo vuonna 2003. Joten se siitä. Soittaminenkin on ollut lähes mahdotonta. Tuossa paikassa osattiin rajoittaminen, eristäminen ja henkin en väkivalta. Ja paikka pyöritti koko sosiaalitoimea ja muita viranomaisia suvereenisti. Lapsen vanhemmilla / suvulla ei ollut mitään mahdollisuuksi toivoa mitään. Kamalin paikka, mistä olen kuullut. Hyi.

    Äänestä

  • Jyväskylän kammotus kirjoitti:

    Jyväskyläläinen sijaisperhe antoi lasten oko suvulle "tontillemeno kiellon" jo vuonna 2003. Joten se siitä. Soittaminenkin on ollut lähes mahdotonta. Tuossa paikassa osattiin rajoittaminen, eristäminen ja henkin en väkivalta. Ja paikka pyöritti koko sosiaalitoimea ja muita viranomaisia suvereenisti. Lapsen vanhemmilla / suvulla ei ollut mitään mahdollisuuksi toivoa mitään. Kamalin paikka, mistä olen kuullut. Hyi.

    Olisi terveellistä, että tuollaiset ihmiset joutuisivat itse joskus kokemaan edes pienesti, miltä tuollainen tuntuu.

    Äänestä

Siis mitä tarkoittaa tuo, että hänet on sinne laitettu. Kuka on laittanut? Vanhemmat vai sossu?
Mitä edistymistä tarkoitat?

Tuollainen puhe tuntuu epäasialliselta.

Äänestä
  • Ei sillä ole metkitystä, onko sijaisperhe vai laitos, jos on hyviä tyyppejä, homma toimii. Mutta jos on "huonoja tyyppejä", kaikki yhteydenpito voidaan tehdä helvetiksi - siis lapsen ja vanhempien / sukulaisten välillä.

    Minun lapseni oli vuosikausia sijaisperheessä, joka oli ymmärtänyt ihan väärin sijoituksen. Hommaa hoidettiin ikään kuin lapsi olisi adoptoitu. lasta lisäksi koko sijoituksen ajan manipuloitiin väkivaltaisesti vanhemapaansa ja sukuaan vastaan.

    Äänestä

  • riippuu tyypeistä kirjoitti:

    Ei sillä ole metkitystä, onko sijaisperhe vai laitos, jos on hyviä tyyppejä, homma toimii. Mutta jos on "huonoja tyyppejä", kaikki yhteydenpito voidaan tehdä helvetiksi - siis lapsen ja vanhempien / sukulaisten välillä.

    Minun lapseni oli vuosikausia sijaisperheessä, joka oli ymmärtänyt ihan väärin sijoituksen. Hommaa hoidettiin ikään kuin lapsi olisi adoptoitu. lasta lisäksi koko sijoituksen ajan manipuloitiin väkivaltaisesti vanhemapaansa ja sukuaan vastaan.

    Soittaakaan ei ole viitsinyt vuosiin, kun mahtava sijaisvanhempi pilasi kaikki puhelut - niistä tuli vaan paha mieli niin minulle kuin lapsellekin.

    Näissä asiaoissa on ihan hirvittäviä laatueroja paikkojen välillä. Mutta kaikkein suurimmat laatuerot näyttävät oloevan ihmisten kohtaamisessa. Jossain se vaan näytetään osattavan hyvin.

    Äänestä

  • onnellinen olen kirjoitti:

    Soittaakaan ei ole viitsinyt vuosiin, kun mahtava sijaisvanhempi pilasi kaikki puhelut - niistä tuli vaan paha mieli niin minulle kuin lapsellekin.

    Näissä asiaoissa on ihan hirvittäviä laatueroja paikkojen välillä. Mutta kaikkein suurimmat laatuerot näyttävät oloevan ihmisten kohtaamisessa. Jossain se vaan näytetään osattavan hyvin.

    Joissain paikoissa kohdellaan ihmisinä sellaisiakin vanhempia / sukulaisia, jotka eivät ole niin täyddellisesti tässä maailmassa onnisuneet. ja se tuntuu mahtavalta. Kiitos sellaisille sijaisvanhemmille.

    Äänestä

  • hienoja tyyppejä on kirjoitti:

    Joissain paikoissa kohdellaan ihmisinä sellaisiakin vanhempia / sukulaisia, jotka eivät ole niin täyddellisesti tässä maailmassa onnisuneet. ja se tuntuu mahtavalta. Kiitos sellaisille sijaisvanhemmille.

    Ja sitäpaitsi, lastensujelulaki lähtee siitä, että kaikenikäisiä lapsia kuullaan, oli sitten vastasyntynyt tai 12 vuotias tai 15 vuotias.

    Äänestä

Lastensuojelulain 14 §:n mukaan lapselle voidaan järjestää avohuollon tukitoimena myös perhehoitoa tai laitoshuoltoa yhdessä hänen vanhempiensa, huoltajansa tai sen henkilön kanssa, jonka hoidossa ja kasvatuksessa lapsi on. Tällöin on kyse koko perheen kuntoutuksesta. 12 vuotta täyttäneelle lapselle avohuollon sijoitus voidaan järjestää myös yksin häneen kohdistuvana, jos hän sitä itse pyytää tai siihen suostuu. Tällöin sijoituksen kestoa ei ole rajattu. Myös alle 12-vuotias voidaan sijoittaa yksin perheeseen tai laitokseen avohuollon tukitoimena korkeintaan kolmen kuukauden ajaksi, tätä aikaa tosin voidaan erityisistä syistä jatkaa enintään kolme kuukautta..

Avohuollon tukitoimet ovat vapaaehtoisia. Edellytyksenä tukitoimien järjestämiselle on aina huoltajan ja 12 vuotta täyttäneen lapsen suostumus. Esimerkiksi avohuollon sijoitus on lopetettava heti kun huoltaja tai 12-vuotias lapsi ilmoittavat, etteivät enää siihen suostu.

Äänestä

Arvatkaapas kerrotaanko huostatuille lapsille näistä LAPSEN OIKEUKSISTA?

Äänestä
  • Minua edelleenkin ihmetyttää nou sanat, että lapsi on laitettu, ei huostaanotettu ja lapsi ei ole edistynyt 3 vuoteen.

    Mistä on kyse ja miksi lapsen pitää edistyä. Eikös elämää ole tarkoitus elää, ei suorittaa ja edistyä.

    Joskus ollaan paikallaan ja sitten mennään eteenpäin, elämä ei ole suoraviivaista.

    Siis mihin lapsen pitää edistyä?

    Äänestä

Ehkä sinun on hyvä soittaa ohjaajille ja toivoa, että puhelujen määrää vähennetään vaikka 2. On lapselle stressaavaa, jos joutuu ikään kuin sinun koukkuun. Hänen on varmasti paljon parempi olla, kun ei ole riippuvainen koko aikaa sinun yhteydenpidosta.

Äänestä

Niin tuo viesti oli tarkoitettu tuohon avaukseen. Sinulla on mahdollisuus auttaa lasta, kun hänet on kerran laitettu jonnekin, jotta hän pikkuhiljaa edistyy, mitä se sitten ikinä tarkoittaakin. Ethän vai aja omia itsekkäitä etujasi tässä suhteessa. Muista, että 1 -vuotias on vielä lapsi, vaikka jokin juridinen ikä täyttyykin. Ja joku toinen 12 v on vielä enemmän lapsi kuin joku toinen?

Ei sinulla olemuita lapsia laitettuna jonnekin, vai vaan tämä 12, josta nyt pidät kynsin ja hampain kiinni.

Äänestä

Tuota samaa olen miettinyt viimeisen 10 vuoden ajan, kun sijaisvanhempi on tehnyt kaikkensa eristääkseen lapsen suvustaan. Ei ole ollut lastensuojelulain mukaista, mutta on pyörittänyt koko sosiaalikoneistoa mm. uhkailemalla, ettei pidä lasta, jos sitä ja sitä. Mikä minusta on todella törkeää ja soittaa, ettei ole todellisuudessa välittänyt lapsesta pätkän vertaa.

Lapsen etu on jotain muuta, kun esimerkiksi kellariin vieminen tai puheluiden pilaaminen ja hankaloittaminen.

Äänestä
  • Taisi paljastua, kuka linkittäjä on. Oikeaan osuin. hah, haaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


12 kirjoitti:

lapsi on ollut perhekodissa kohta 3v.Mitään edistystä ei ole tapahtunut tässä ajassa.Soittaa joskus äidilleen vuolaasti itkien et tahtoo pois.Soittoja voi olla joskus 10kertaa päivässä.Ohjaajat sanovat että sulla on vielä paljon opittavaa ja että mitä sä kokoajan iniset?Hänet on laitettu sinne eikä huostaanotettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu