Eli mac ei käynnisty kuin siihen asti että tulee applen logo ja se pyörivä juttu alle ja kun kokeilin painaa d-näppäintä pohjaan tuli vain kysymysmerkki ja asennuslevy sisällä mutta rikki..Neuvoja kiitos!
Mac ei käynnisty
17
11837
Vastaukset
- kde4
Paina käynnistyspainiketta jonka jälkeen samanaikaisesti komento (cmd)-, optio(alt)-, p- ja r-näppäimiä kunnes kuulet käynnistysäänen.
Sulla saattaa olla RAM-muisti hirttäytyny ja tuolla keinolla sen pitäisi korjautua. - asp2
mulla sama ongelma eli käynnistyksen yhteydessä tulee vaan niinku palkki joka latautuu ja sit sen jälkeen se pyörivä juttu,mutta toi cmd alt p r ei auttanu. oisko muita vinkkejä? Kiitos!
- macLuser
Siis niin miljoonat kiitokset! Näyttää toimivan vielä kolmen vuoden jälkeenkin. Ei tässä nyt vielä ole saanut konetta ennalleen, mutta ainakin pääsee yrittämään.
- asp2
Ei auta myöskään shiftin kanssa(safe buuttaus). Oisko viisaammilla vinkkejä?
- Ei räpellyksiä
Syytä on vaihtaa sekä kone että käyttis toimivaan.
- 1stMacFinn
Katos tätä:
http://support.apple.com/kb/PH10763?viewlocale=fi_FI
Tuo voi auttaa.
Vaikuttaa siltä, että sun kovalevys on rikki, siksi ei käynnisty. - Yli-Pappi
Voi veljet. Maksetaan maltaita koneista ja sitten ne eivät edes käynnisty.
http://www.wired.com/opinion/2013/08/how-jobs-turned-technology-and-media-into-religion/- 1stMacFinn
Totta, Macit on ainoita koneita joissa kovalevyt edes hajoo ja ainoita, jotka ei käynnisty, jos kovo on rikki...
- NoTuskimpaMies
1stMacFinn kirjoitti:
Totta, Macit on ainoita koneita joissa kovalevyt edes hajoo ja ainoita, jotka ei käynnisty, jos kovo on rikki...
no tuskimpa pc:ssäkään nyt kuitenkaan windows käynnisty jos kovalevy hajalla.. haloo.
- digi-info
Kovalevy kaput, kuluttajalaatua niinku hp ja acer ..... Saisitte pari hyvälaatusta PC läppäriä samalla hintaa..... Jos Windowsia saisi vielä vanhoja versiota, Toshibaa saa 3 v takuulla Gigantistakin 500 euroon. Älkää ostako mitään missä on vuoden takuu tai Apple logo tai Nvidia chipset (nyk. AMD) niin säästytte jo pahimmilta murheilta.
Ihan uusissa koneissa ei ole enää sirutukea vanhoille windowseillekaan vaan on pakotettu 10:een ja intel lopetti tappiollisen pc prosessorituotannon kokonaan.. Suurin syy oli varmaan microsoftin painostus Windows 10 sidonnaisuuteen.- acerpaksaaa
Juurikin niitä missä lukee AMD kannattaa ostaa.
Aceria tulee välttää viimeiseen asti. - vallu_hupunen-
acerpaksaaa kirjoitti:
Juurikin niitä missä lukee AMD kannattaa ostaa.
Aceria tulee välttää viimeiseen asti.Onkohan vpunen noussut kaivosta?
- Mikromaatti
Osaisiko joku auttaa? Minulla siis jo vuosia vanha iMac, jota käytin ongelmitta elokuulle saakka, jolloin ostin läppärin ja pöytäkoneen käyttö jäi. Nyt piti siirtää sieltä kuitenkin muutamia kuvia vielä läppärille, mutta konehan ei enää käynnisty. Tai alkaa siis käynnistyä niin, että siihen tulee Applen logo ja etenemisilmaisin, jossa palkki etenee noin 1/3, sitten jää junnaamaan ja lopulta kone sammuu. Olen irrottanut virtajohdon ja kokeillut käynnistystä tosiaan useamman kerran, mutta aina sama juttu.
- 1stMacFinn
Eiköhän siellä ole kovo jumissa. Koeta CMD R käynnistystä, sieltä Levytyökalu ja korjaat levyn.
- Antiikki-mäcit--
Antiikki-mäcit pitää vain jättää päälle puoleksi tunniksi tai tunniksi ja käynnistää uudelleen yleensä käynnistyy
- Jonexzxcvb
Heitä se Macci roskikseen ja osta tietokone. Toinen vaihtoehto on viedä se Tectorille korjattavaksi ja he sanoo 10 sekunnin viiveellä että emolevy tai näytönohjain on rikki ja sitten ne alkaa kauppaamaan sulle uutta mac-himmeliä. Ne kusettaa aina kun onmahdollista.
- Tarjq
Meillä kans lähtee kännistynään ja sitten aina sammuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit725828KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2564654Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202578Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT841521Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111393- 1051337
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281296seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1061235Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191181