Mac ei käynnisty

Ongelmia

Eli mac ei käynnisty kuin siihen asti että tulee applen logo ja se pyörivä juttu alle ja kun kokeilin painaa d-näppäintä pohjaan tuli vain kysymysmerkki ja asennuslevy sisällä mutta rikki..Neuvoja kiitos!

17

11995

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kde4

      Paina käynnistyspainiketta jonka jälkeen samanaikaisesti komento (cmd)-, optio(alt)-, p- ja r-näppäimiä kunnes kuulet käynnistysäänen.

      Sulla saattaa olla RAM-muisti hirttäytyny ja tuolla keinolla sen pitäisi korjautua.

    • asp2

      mulla sama ongelma eli käynnistyksen yhteydessä tulee vaan niinku palkki joka latautuu ja sit sen jälkeen se pyörivä juttu,mutta toi cmd alt p r ei auttanu. oisko muita vinkkejä? Kiitos!

      • macLuser

        Siis niin miljoonat kiitokset! Näyttää toimivan vielä kolmen vuoden jälkeenkin. Ei tässä nyt vielä ole saanut konetta ennalleen, mutta ainakin pääsee yrittämään.


    • asp2

      Ei auta myöskään shiftin kanssa(safe buuttaus). Oisko viisaammilla vinkkejä?

    • Ei räpellyksiä

      Syytä on vaihtaa sekä kone että käyttis toimivaan.

    • 1stMacFinn
    • Yli-Pappi
      • 1stMacFinn

        Totta, Macit on ainoita koneita joissa kovalevyt edes hajoo ja ainoita, jotka ei käynnisty, jos kovo on rikki...


      • NoTuskimpaMies
        1stMacFinn kirjoitti:

        Totta, Macit on ainoita koneita joissa kovalevyt edes hajoo ja ainoita, jotka ei käynnisty, jos kovo on rikki...

        no tuskimpa pc:ssäkään nyt kuitenkaan windows käynnisty jos kovalevy hajalla.. haloo.


    • digi-info

      Kovalevy kaput, kuluttajalaatua niinku hp ja acer ..... Saisitte pari hyvälaatusta PC läppäriä samalla hintaa..... Jos Windowsia saisi vielä vanhoja versiota, Toshibaa saa 3 v takuulla Gigantistakin 500 euroon. Älkää ostako mitään missä on vuoden takuu tai Apple logo tai Nvidia chipset (nyk. AMD) niin säästytte jo pahimmilta murheilta.
      Ihan uusissa koneissa ei ole enää sirutukea vanhoille windowseillekaan vaan on pakotettu 10:een ja intel lopetti tappiollisen pc prosessorituotannon kokonaan.. Suurin syy oli varmaan microsoftin painostus Windows 10 sidonnaisuuteen.

      • acerpaksaaa

        Juurikin niitä missä lukee AMD kannattaa ostaa.
        Aceria tulee välttää viimeiseen asti.


      • vallu_hupunen-
        acerpaksaaa kirjoitti:

        Juurikin niitä missä lukee AMD kannattaa ostaa.
        Aceria tulee välttää viimeiseen asti.

        Onkohan vpunen noussut kaivosta?


    • Mikromaatti

      Osaisiko joku auttaa? Minulla siis jo vuosia vanha iMac, jota käytin ongelmitta elokuulle saakka, jolloin ostin läppärin ja pöytäkoneen käyttö jäi. Nyt piti siirtää sieltä kuitenkin muutamia kuvia vielä läppärille, mutta konehan ei enää käynnisty. Tai alkaa siis käynnistyä niin, että siihen tulee Applen logo ja etenemisilmaisin, jossa palkki etenee noin 1/3, sitten jää junnaamaan ja lopulta kone sammuu. Olen irrottanut virtajohdon ja kokeillut käynnistystä tosiaan useamman kerran, mutta aina sama juttu.

      • 1stMacFinn

        Eiköhän siellä ole kovo jumissa. Koeta CMD R käynnistystä, sieltä Levytyökalu ja korjaat levyn.


      • Antiikki-mäcit--

        Antiikki-mäcit pitää vain jättää päälle puoleksi tunniksi tai tunniksi ja käynnistää uudelleen yleensä käynnistyy


    • Jonexzxcvb

      Heitä se Macci roskikseen ja osta tietokone. Toinen vaihtoehto on viedä se Tectorille korjattavaksi ja he sanoo 10 sekunnin viiveellä että emolevy tai näytönohjain on rikki ja sitten ne alkaa kauppaamaan sulle uutta mac-himmeliä. Ne kusettaa aina kun onmahdollista.

    • Tarjq

      Meillä kans lähtee kännistynään ja sitten aina sammuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1810
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1610
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1270
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      177
      875
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      810
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      762
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      41
      678
    Aihe