Eli mac ei käynnisty kuin siihen asti että tulee applen logo ja se pyörivä juttu alle ja kun kokeilin painaa d-näppäintä pohjaan tuli vain kysymysmerkki ja asennuslevy sisällä mutta rikki..Neuvoja kiitos!
Mac ei käynnisty
17
11873
Vastaukset
- kde4
Paina käynnistyspainiketta jonka jälkeen samanaikaisesti komento (cmd)-, optio(alt)-, p- ja r-näppäimiä kunnes kuulet käynnistysäänen.
Sulla saattaa olla RAM-muisti hirttäytyny ja tuolla keinolla sen pitäisi korjautua. - asp2
mulla sama ongelma eli käynnistyksen yhteydessä tulee vaan niinku palkki joka latautuu ja sit sen jälkeen se pyörivä juttu,mutta toi cmd alt p r ei auttanu. oisko muita vinkkejä? Kiitos!
- macLuser
Siis niin miljoonat kiitokset! Näyttää toimivan vielä kolmen vuoden jälkeenkin. Ei tässä nyt vielä ole saanut konetta ennalleen, mutta ainakin pääsee yrittämään.
- asp2
Ei auta myöskään shiftin kanssa(safe buuttaus). Oisko viisaammilla vinkkejä?
- Ei räpellyksiä
Syytä on vaihtaa sekä kone että käyttis toimivaan.
- 1stMacFinn
Katos tätä:
http://support.apple.com/kb/PH10763?viewlocale=fi_FI
Tuo voi auttaa.
Vaikuttaa siltä, että sun kovalevys on rikki, siksi ei käynnisty. - Yli-Pappi
Voi veljet. Maksetaan maltaita koneista ja sitten ne eivät edes käynnisty.
http://www.wired.com/opinion/2013/08/how-jobs-turned-technology-and-media-into-religion/- 1stMacFinn
Totta, Macit on ainoita koneita joissa kovalevyt edes hajoo ja ainoita, jotka ei käynnisty, jos kovo on rikki...
- NoTuskimpaMies
1stMacFinn kirjoitti:
Totta, Macit on ainoita koneita joissa kovalevyt edes hajoo ja ainoita, jotka ei käynnisty, jos kovo on rikki...
no tuskimpa pc:ssäkään nyt kuitenkaan windows käynnisty jos kovalevy hajalla.. haloo.
- digi-info
Kovalevy kaput, kuluttajalaatua niinku hp ja acer ..... Saisitte pari hyvälaatusta PC läppäriä samalla hintaa..... Jos Windowsia saisi vielä vanhoja versiota, Toshibaa saa 3 v takuulla Gigantistakin 500 euroon. Älkää ostako mitään missä on vuoden takuu tai Apple logo tai Nvidia chipset (nyk. AMD) niin säästytte jo pahimmilta murheilta.
Ihan uusissa koneissa ei ole enää sirutukea vanhoille windowseillekaan vaan on pakotettu 10:een ja intel lopetti tappiollisen pc prosessorituotannon kokonaan.. Suurin syy oli varmaan microsoftin painostus Windows 10 sidonnaisuuteen.- acerpaksaaa
Juurikin niitä missä lukee AMD kannattaa ostaa.
Aceria tulee välttää viimeiseen asti. - vallu_hupunen-
acerpaksaaa kirjoitti:
Juurikin niitä missä lukee AMD kannattaa ostaa.
Aceria tulee välttää viimeiseen asti.Onkohan vpunen noussut kaivosta?
- Mikromaatti
Osaisiko joku auttaa? Minulla siis jo vuosia vanha iMac, jota käytin ongelmitta elokuulle saakka, jolloin ostin läppärin ja pöytäkoneen käyttö jäi. Nyt piti siirtää sieltä kuitenkin muutamia kuvia vielä läppärille, mutta konehan ei enää käynnisty. Tai alkaa siis käynnistyä niin, että siihen tulee Applen logo ja etenemisilmaisin, jossa palkki etenee noin 1/3, sitten jää junnaamaan ja lopulta kone sammuu. Olen irrottanut virtajohdon ja kokeillut käynnistystä tosiaan useamman kerran, mutta aina sama juttu.
- 1stMacFinn
Eiköhän siellä ole kovo jumissa. Koeta CMD R käynnistystä, sieltä Levytyökalu ja korjaat levyn.
- Antiikki-mäcit--
Antiikki-mäcit pitää vain jättää päälle puoleksi tunniksi tai tunniksi ja käynnistää uudelleen yleensä käynnistyy
- Jonexzxcvb
Heitä se Macci roskikseen ja osta tietokone. Toinen vaihtoehto on viedä se Tectorille korjattavaksi ja he sanoo 10 sekunnin viiveellä että emolevy tai näytönohjain on rikki ja sitten ne alkaa kauppaamaan sulle uutta mac-himmeliä. Ne kusettaa aina kun onmahdollista.
- Tarjq
Meillä kans lähtee kännistynään ja sitten aina sammuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1084559Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013890Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513270
- 432962
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222442- 232186
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171829Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351735