http://www.hs.fi/videot/Yhä useammin hyvä vuokralainen saa palkinnon/v1305589550352
Ei liene pelkoa, että suomi24:ssä liikkuvat vuokranantajat mitään palkitsisivat?
HS: Hyvä vuokralainen saa usein palkinnon
5
188
Vastaukset
- HEHH
"Hyvien ja pitkäaikaisten vuokralaisten palkitseminen on yhä yleisempää. Kun vuokrasuhde on kestänyt tietyn ajan ja vuokra maksettu kuuliaisesti, voi vuokranantaja kustantaa kiitoksena esimerkiksi asuntoon tehtävän remontin. Vuokralaisen palkitsemista ei kuitenkaan pidä sotkea yleiseen kunnossapitovastuuseen. Toimittaja: Sara Malmberg, kuvaaja: Esa Syväkuru."
Kustantaa omaan asuntoonsa remontin jolloin vuokralainen joutuu muuttamaan remontin ajaksi asunnosta pois.:DDDDDD- GroteskiNaureskelija
Ja jotta voisi myydä asunnon sen jälkeen kalliilla hinnalla jollekin ja lempata pitkäaikaisen vuokralaisen pellolle...voi voi mitä kusetusta
- 3+2
Mitä tuolla yleisellä kunnossapitovastuulla käytännössä tarkoitetaan? Puhutaanko tuossa kiinteistöstä vai yksittäisestä asunnosta?
- lakiasiainpalvelut
3+2 kirjoitti:
Mitä tuolla yleisellä kunnossapitovastuulla käytännössä tarkoitetaan? Puhutaanko tuossa kiinteistöstä vai yksittäisestä asunnosta?
Mitä jos esim. kiinteistöä ei ole hoidettu asianmukaisesti, minkä vuoksi jossain yksitäisessä asunnossa on havaittavissa esim. homevaurioita, voidaanko tästä vetää asunnossa asunut vastuuseen, mikäli ei ole siivonnut asuntoa säännöllisin väliajoin riittävästi? Kuika monta asunnossa asunutta edellista asukasta voidaan ottaa tällaiseen kartoitukseen mukaan, mikäli tapaus joudutaan viemään oikeuden ratkaistavaksi?
Löytyisikö täältä joku, joka tuntisi tarkemmin juridiikkaa koskien kiinteistöjen omistamista/kunnossapitoa?
- nimimerkki X
Jos oikein ovela osaat olla, annat vuokralla asuessasi omistajan remontoida asunnon sillä, edellytyksellä, että saat ostaa sen remontin jälkeen.:)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1951496Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231258- 50988
- 70940
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52853Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53840- 56832
- 102814
- 82810
- 32745