Harakat

hermostunut..

Laitoin tämän aiheen tänne ja pariin muuhun kategoriaan, koska en todellakaan tiedä mihin se kuuluu. Ongelmani ovat kuitenkin harakat :
Asun omakotitalossa perheeni kanssa, meillä on suuri piha, ja vanhempani käyvät meillä melko usein. Harakat ovat kiusanneet meitä kuitenkin koko elämämme : Kun olin pieni, ne tappoivat minun ja siskoni kissanpennut, kaikki oravat, mitkä pihalla ovat olleet on harakka tappanut, ne ovat tappaneet pihastamme pikkulintuja, syövät kissan ruoat rappusilta, ja ovat jopa käyneet yhden kissan kimppuun. Varmasti olisi kissan tappanut, ellei tyttöni olisi ehtinyt väliin. Saan niitä myös pelätä lasteni puolesta, ja harakoita on pihassamme vielä niin monta ! Viimeinen pisara oli, kun ne tappoivat kaksi pääskystä. Kävin aamulla koirien kanssa lenkillä, ja maassa oli kaksi kuollutta pääskyä. Isäni sanoi, että oli nähnyt ikkunasta, kun harakat nokkivat ne kuoliaiksi. Jopa repivät sisuskalut ulos. Valitettavasti hän ei ehtinyt väliin.
Eihän ole laillista ampua harakkaa? En kyllä mitenkään jaksa itse aina harakoita pihasta pois hätyttää, eikä ongelma sillä ratkeaisikaan. Mitään linnunpelätintä en pihaani laita ! Ideoita?

1

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<<>>>

      Meidän kylässä oli muutama vuosi sitten naakkalauma, naapurin isäntä hermostui niihin ja ampui yhden niistä. Sen jälkeen ei ole enää naakkoja näkynyt, ja hyvä niin.

      En sitten tiedä toimisiko tuo konsti harakoiden kanssa, ja saako niitä edes ampua.
      Ehkä naakkojakaan ei saisi ampua, mutta naapurin isännälle ei ainakaan tullut mitään harmia vaikka hän yhden naakan ampuikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe