Harakat

hermostunut..

Laitoin tämän aiheen tänne ja pariin muuhun kategoriaan, koska en todellakaan tiedä mihin se kuuluu. Ongelmani ovat kuitenkin harakat :
Asun omakotitalossa perheeni kanssa, meillä on suuri piha, ja vanhempani käyvät meillä melko usein. Harakat ovat kiusanneet meitä kuitenkin koko elämämme : Kun olin pieni, ne tappoivat minun ja siskoni kissanpennut, kaikki oravat, mitkä pihalla ovat olleet on harakka tappanut, ne ovat tappaneet pihastamme pikkulintuja, syövät kissan ruoat rappusilta, ja ovat jopa käyneet yhden kissan kimppuun. Varmasti olisi kissan tappanut, ellei tyttöni olisi ehtinyt väliin. Saan niitä myös pelätä lasteni puolesta, ja harakoita on pihassamme vielä niin monta ! Viimeinen pisara oli, kun ne tappoivat kaksi pääskystä. Kävin aamulla koirien kanssa lenkillä, ja maassa oli kaksi kuollutta pääskyä. Isäni sanoi, että oli nähnyt ikkunasta, kun harakat nokkivat ne kuoliaiksi. Jopa repivät sisuskalut ulos. Valitettavasti hän ei ehtinyt väliin.
Eihän ole laillista ampua harakkaa? En kyllä mitenkään jaksa itse aina harakoita pihasta pois hätyttää, eikä ongelma sillä ratkeaisikaan. Mitään linnunpelätintä en pihaani laita ! Ideoita?

1

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <<<>>>

      Meidän kylässä oli muutama vuosi sitten naakkalauma, naapurin isäntä hermostui niihin ja ampui yhden niistä. Sen jälkeen ei ole enää naakkoja näkynyt, ja hyvä niin.

      En sitten tiedä toimisiko tuo konsti harakoiden kanssa, ja saako niitä edes ampua.
      Ehkä naakkojakaan ei saisi ampua, mutta naapurin isännälle ei ainakaan tullut mitään harmia vaikka hän yhden naakan ampuikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      220
      14797
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2180
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1232
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      882
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      765
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      703
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe