Kytkökset

MYRSKY

.

Pitää nostaa hattu Guzenina Richardsonille, joka on lähtenyt vihdoinkin, lain kautta turvaamaan vanhusten hoiva ja hoito palvelut. Suomi on ainoa pohjoismaa, jossa valtio valta hyväksyy näin räikeän syrjivän kohtelun, vanhuus väestön osalta, hoito ja hoiva palveluissa. Henkilö kohtaisi kokemuksia on, vanhusten hoito ja hoiva palveluista ja palveluiden valvojista, vaimoni oli polvi leikkauksessa Peijaksen sairaalassa, joka on myös kuuluisa potilas vahingoista, leikkauksen seurauksena, hän sai vaikean aivo halvauksen, vammautuen täysin autettavaksi, puhe kyvyttömäksi vuodepotilaaksi. Surullisen tapahtuman jälkeen olen asiaa käsitellyt mielessäni, tullen siihen käsitykseen, että koko julkinen terveyden huolto järjestelmä ja siihen nojautuvat potilas vaakutus järjestelmät pitäisi tutkia ja katsoa, vastaavatko ne ajan vaatimuksia, koska väkisenkin saa sellaisen kuvan, että kytköksiä on olemassa, niinhän se sanan laskukin sanoo, että ei korppi toisen korpin silmää noki.
Omainen.

7

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauniille ja älykkääntuntuiselle Maria Guzenina Richardsonille nostan aina mielesaäni hattureuhkaani. Lisäksi hän demariministeri, myös siitä.
      Sosiaalista omaatuntoakin hänellä näyttää olevan ministeripostinsa hoitamiseen.

      Hyvä Mari!

      • turhake sotkee

        Kaunis ja älykkääntuntuinen? Sosiaalinen omatunto?
        Siis: kulahtanut, tyhmä peruskoululainen, vain omaa etua ajava häirikkö narsisti, demarikupla, ministerin irvikuva, demuköörin tuella ministerin pallilla.

        Hyvä Mari? Kiviniemikö?

        Vanhuspalelulain henkilökuntamitoituksiin ei ole tiedossa rahaa eikä pätevää henkilökuntaa. Hoitajista jo pula, Tehyn mukaan 30000 hoitajaa jättänyt työnsä. Hoitoalan alhaiset palkat eivät houkuta. MItoitukset populistista demuguzetusta - totetukseen ei ole rahaa eikä ihmisiä. Ja vanhustenhoitoa on kehitettävä monella muullakin tavalla, joihin todellakin tarvitaan henkilökuntaa ja taloudellisia resursseja.


    • älyllisesti laiskaa

      samaa tämä kukkahameitten lässytys Kataisen puolesta, kun on niin soma ja rehellisen oloinen poika, vastuunkin on luvannut kantaa.

    • vanhus minäkin

      Saahan Maria innoissansa yrittää lakiin tätä vanhusten hoito-ja hoivapalvelua, ennenkaikkea lienee ollut kysymys hoivakäsien lukumäärästä. Nyt on vain niin, että raha lienee tiukassa tällä hetkellä ja budjettikuri on ankara. Hän puheillansa koettaa saada lisä pisteitä itselleen.

      Meillä kun eletään jatkuvasti velaksi ja velka pitäisi joskus maksaa. Ja onhan se niinkin, että vaikka tuo laki saataisiin tuolta kohdin korjattua, niin kuka sitä valvoisi.
      Eihän nykyäänkään vanhuspalveluissa eletä edes sen lain mukaan, mikä nyt on voimassa. Kaiken aikaa siitä lipsutaan.

    • ihmitellä pitää

      Kyllä on kyynistynyttä kannanottoa hyvän asian tiimoilta. Onko porukka menettänyt kaiken uskonsa kenenkään politiikon aitouteen?

      Ei ole silloin asiat hyvin, jos joka taholla vaan nähdään ministereiden pisteiden haalimista itselleen.
      Mistä tällainen on saanut alkunsa ?

      Ja sentään Suomen eläkeläisillä on huimasti paremmin kuin esim. Kreikan ja Italian, jotka vasta nyt alkavat saada sosiaaliset edut järjestykseen köyhän kansanosan kohdalla.

      • av

        Kreikka saivat kuolleet eläkettä kymmeniä vuosia, koska kaikki talous on ollut nolla.
        On turhaa vetää nollia samaan asiaan.

        Asia on tosi, ex Kreikassa on nyt Ruotsista hlö asiaa hoitamassa.


    • hohhohhoo

      "Kyllä on kyynistynyttä kannanottoa hyvän asian tiimoilta. Onko porukka menettänyt kaiken uskonsa kenenkään politiikon aitouteen?

      Ei ole silloin asiat hyvin, jos joka taholla vaan nähdään ministereiden pisteiden haalimista itselleen.
      Mistä tällainen on saanut alkunsa ?"

      Makeat naurut - peruskoululainen Guzeninahan on just se poliitikko, jolla ei älyä ole ollenkaan, sen sijaan narsistista pyrkyä kaikin epämääräisinkin keinoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      1812
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1176
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1175
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      973
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      225
      911
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      884
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      756
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      753
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      699
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe