Kuka on opettanut temppuja gerbuilleen? Mä opetin edelliset gerbuni istumaan olkapäällä ja pään päällä.
Temppuja?
Charity
5321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
en ny tiiä onko nuo temppuja. kyllä gerbut istuu missä vain korkealla, sen verran älykkäitä etteivät uskalla hypätä.
en usko että gerbiili oppii pahemmin temppuja... tietty olkapäälle voi opettaa esim. antamalla aina olkapäällä herkkuja, jollon gerbiili jää aina paikalleen jos saisi vaikka herkkuja pian. muuten täällä ainakin aletaan kiivetä alas.
ei gerbiilit erota korkeuksia. kyllä ne hyppäävät jos haluavat päänkin päältä lattialle.
täällä ei oikeastaan _hypätä_ vaan aletaan tulla alas olkapäältä.
Kyllä ne gerbiilit vaan loikkaa tai liukuu alas jos sinne haluavat. Siksihän jokaisessa gerbiilikirjassakin neuvotaan lapsia pitämään gerbiilejä sylissä vain istuessaan, ettei gerbiili hyppäisi niin korkealta. Gerbiilit eivät erota korkeuksia, siksi ne välillä liikuttavat päätä ylös ja alas jotta erottaisivat paremmin.
Kyllä tuo olkapäällä keikkuminen vaan on temppu, koska ne istuivat siinä kiltisti kun kävelin talossa. Koska ne oli opetettu siihen, niin se oli temppu. Jos niitä piti normaalisti sylissä, niin ne eivät siinä meinanneet pysyä, vaan kiipeilivät muualle. Ihan hyvin ne olivat olkapäällä ilman makupaloja, en edes tarvinnut makupaloja niiden opettamiseen.