Helsingin, Espoon ja Vantaan yhteisessä toimeentulotuen jatkohakemuksessa kysytään työnhaun uusimisen päivämäärää :
http://www.vantaa.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/vantaa/embeds/vantaawwwstructure/74310_521003.pdf
Tuntuu hiukan oudolta tuollainen kysely - että miten tuo seikka voi vaikuttaa toimeentulotuen määräytymiseen.
Ja muutenkin jatkohakemus on outo, koska siinä ei kysytä tuloja eikä menoja.
Kuis on Petu asian kanssa? Sitä paitsi arkistoin omat jatkohakemukseni juuri sitä varten, että niistä näkyvät ilmoittamani menot ja tulot mahdollista konfliktia varten.
http://www.vantaa.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/vantaa/embeds/vantaawwwstructure/74310_521003.pdf
Tuntuu hiukan oudolta tuollainen kysely - että miten tuo seikka voi vaikuttaa toimeentulotuen määräytymiseen.
Ja muutenkin jatkohakemus on outo, koska siinä ei kysytä tuloja eikä menoja.
Kuis on Petu asian kanssa? Sitä paitsi arkistoin omat jatkohakemukseni juuri sitä varten, että niistä näkyvät ilmoittamani menot ja tulot mahdollista konfliktia varten.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin ja dokumentissa ei ole esitetty kuin kaupunkien vaakunat. Siis kirjallisesti ei mainita sitä minkä kaupungin dokumentista on kysymys.
Kannattaa tehdä ihan oma lomake missä on kerrottu asiat siten ettei jää mitään epäselväksi.
Toimeentulotuen käsittelyä varten sossulla on oikeus pyytää ja saada asian ratkaisemisen kannalta välttämättä tarvittavat tiedot. Sellainen tieto ei mielestäni esim. työnhaun uusimispäivä ole.
http://www.toimeentulotuki.net
Nyt en jaka ajatella kovin pitkälle tätä juttua, mutta sossullahan on oikeus tietää.
-onko hakija itse aiheuttanut tilanteen jossa hänelle ei voida yksilöidysti tarjota työtä...jne.
-tähän samaan kuuluu se juttu, että jossain vaiheessa työkkärissä tekevät jonkun suunnitelman ja sen jälkeen sossu voi tehdä lähetteen TYPiin.
Se on kokonaan toinen juttu, että millä sanamuodolla tuota asiaa sitten pitäisi kysyä.
ps. itseltäni pyysivät joskus todistuksen työnhaun voimassaolosta.
(se työkkärikortin valokopio kelpasi, siis se missä lukee uusimispäivä)
Kyllä sillä on väliä onko jatkossa enää työtön työnhakija vai ei, koska se vaikuttaa tukien määrään/kk.
Yo. linkin dokumentissa siis kysytään :
"Työnhaun uusiminen TE-toimistoon, pvm."
Ensinnäkään työttömille ei ole määritetty vakiopäivämäärää milloinka tulla edes teoreettisesti nenäänsä työkkäriin täyttämään. Vaan ns. viimeinen mahdollinen käytipäivämäärä ennen karenssia on merkitty työnhakijan korttiin. Että potuttaa niin mielettömästi noiden dokumenttien ammatillinen osaaminen, että eivätkö todellakaan tiedä, että työttömille ei ole fiksattu nenänsä näyttöpäivää työkkäriin.
Nenän näyttöpäivä on se sama päivä, mikä on merkitty käyntipäivämääräksi ennen karenssia.
Olin määräaikaisessa puolipäivätöissä josta ei niin paljoa tienannut että olisin sossusta eroon päässyt.
Sossu alkoi kyselemään työsuhteen kestosta muutamaa kuukautta ennen työn päättymistä, oli aina edellisessä päätöksessä mainittu että seuraavaan hakemukseen selvitys työsuhteen kestosta.
En vastannut siihen mitenkään koska ei oltu perusteltu sitä miksi haluavat tietää moisen asian. Tuo vastaamattomuus ei vaikuttanut mitenkään toimeentukihakemuksen käsittelyyn eikä maksuun, taisivat kysellä ihan muuten vaan.
Kai sitä kysyä saa vaikka serkunkumminkaiman kengännumeroa, vastata ei tarvitse, eikä aina kannatakkaan.
Minä en saanut rahaa vuokraan enkä ruokaan kun en heidän mielestä vastannut kysymyksiin ja toimittanut papereita mitä halusivat muttei kyllä ollut "päätöksessä" yhtään lakipykälääkään millä perustelivat rahatta jättämistä. Varmemmaksi vakuudeksi oli vielä jätetty tiedoksiantopvm pois ja allekirjoitus laskelma :D
Olen vaan niin älykäs ja onnekas että jotenkin osas varautua eli otin pikavipin millä maksoin 3 kk vuokran ja nyt voi sitten rehellisesti sanoa kaikille velkojille ettei ole millä maksaa takaisin kun sossu kieltäytyi maksamasta tukea.
Ruokarahaa on 50 euroa tälle kuulle muttei se haittaa, syön mitä kaapista löytyy. Jotain 3 päivää elin pelkällä suklaalla ja kahvilla. :D Onneks lihonut tässä aiemmin jokusen kilon niin siinähän se taas tasaantuu jos ei pääse syömään "normaalisti".