Tässä olisi kirveelle töitä: koneeni on alkanut kaatuilla jatkuvasti - olen sitten netissä tai en. Olen pyöräyttänyt AntiVirin ja AdAwaren monet kerrat ja Zone Alarmikin löytyy. Koneella ei AV:n mukaan ole viruksia. Mutta tässä nyt sitten se oudoin juttu: uudelleenstartatessa kaatumisen jälkeen C:lle tehtävässä yhtenäisyystarkastuksessa on löytynyt kaikkea hämärää. Urputusta "ristiinlinkityksestä" tai "...varausyksikkö ei ole hyväksyttävä, tietue katkaistaan". Usein vikaa on myös löytynyt documents and settings/contemporary internet files...Mihin ihmeeseen tuo voisi viitata? Kerran jopa ilmoitus että windows ei käynnistynyt oikein valitse viansietotila/viimeksi toiminut kokoonpano jne. Valitsin jälkimmäisen ja on nyt kohtalaisesti toiminut mutta Zone Alarm meni vähän sekaisin tuon jälkeen. Osaako kukaan sanoa mistä ihmeestä voisi olla kyse? Ja että onko tämä rakkine vietävä hoitoon jonnekin :)
Kiitos jo etukäteen =)
Kiitos jo etukäteen =)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Paha sanoa mistä on kyse. Mutta voi olla, että joudut asentamaan windowsin vaan kylmästi uudestaan. Jos päivität siihen päälle sen niin sitten sieltä ei pitäisi häipyä mitään. Tämä ei välttämättä ratkaise ongelmia mutta asenna Spystopper:
http://www.itcompany.com/spystop.htm
Sen jälkeen kun tuon asensin niin loppu monet ongelmat koneelta...
Ensimmäisenä voisit painaa. Käynnistä ja kaikki ohjelmat --> Apuohjelmat --> Järjestelmätyökalut --> Järjestelmänpalautus, klikkaa sitä ja toimi ohjeiden mukaan. Palauta kone aiempaan ajankohtaan, jolloin se toimi.Tiedostoja ei häviä, se vaan korjailee. Sen jälkeen levyn eheytys, sieltä apuohjelmien jarjestelmätyökaluista.
...äsken tätä ja en pääse 16. heinäkuuta yhtään taaksepäin ajassa. Siis aivan kuin palautuspisteitä ennen tätä päivää muka olisi? Mietin tässä juuri että taisi olla juuri tuolloin kun se "megakaatuminen" tuli ja laitoin että "viimeksi toiminut kokoonpano". Tämän jälkeen otin autom. päivitykset joita kone rupsutti puolisen tuntia! (Yleensä siihen menee joku muutama minuutti). Eli järjestelmä ilmeisesti palautettiin tällöin johonkin tosi muinaiseen tilaan. Kaatuiluongelmat alkoivat joskus pari kk sitten ja niin kauas en nyt sitten päässyt...
Sinne ensimmäiseen palautuspisteeseen ja hae sen jälkeen hae Update sivulta päivitykset.
Sitten laita levyneheytys päälle. Sekin ronksuttaa jonkin aikaa, levyn koosta riippuen.
Muuten ei auttane kuin asentaa Windows uudelleen,´niin, että laitat sen levyltä Korjaa Windows ohjelmalla.
mikäli edelleen haluat käyttää monopiliyhtiön, pikaisesti kokoonkyhäämää viritystä, joudut usein boottaamaan koneen, koska niin se vaan on. Minulla pyörii vanha kunnon 98, eikä liiemmin ole ongelmia ollut!!
Sinäpä vitsin heitit :)
98 on surullisenkuuluisa epileptisyydestään, eli Windowsin kaatumatautisin versio on juuri 98.
Kylmä totuus on että XP on valovuoden edellä 98:sia vakaudessa ja toimintavarmuudessa, ja kaikessa muussakin. 98 kuuluu mummoluokkaan.
XP rules!
totuus on, että W2000 on ikuisiksi ajoiksi viimeinen M$:n edes vähän inhimillinen käyttis ja siksi paras. Sen jälkeen ollaan sitten täysin isoveli valvoo -linjalla.
Xp rulaa... sinun tietosi Billylle...
Yllättävän monet ihmiset taistelevat viallisten käyttöjärjestelmiensä kanssa kun yksinkertaisinta olisi asentaa koko paska uusiksi, eikä uhrata moninkertaisesti enemmän aikaa turhaa korjailuun. XP on vielä siitä helppo asennettava, että siihen ei tarvitse jokaista ajuria erikseen laittaa, kuten vanhemmissa Windowseissa.
mutta kun häviää kaikkitiedostot sen formatoinnin seurauksena. Windowsin korjauksella tiedot pysyy tallessa, mutta winukka asennetaan vaan uusix.
Riippuu oletko osioinut kovalevyn.Jos sulla olis kovalevyssä 2 osaa esim C ja D,niin tärkeät tiedostot asemassa D eivät tuhoidu vaikka asentaisit Wintoosan uusiksi asemaan C tuhat kertaa.Itse pidän Windowsia yhdellä osiolla ja muut tärkeät jutut toisella levyllä "fyysisesti"
Kannataakin osioida kovalevy, vaikka c ja d -osiin ja säilyttää kaikki tarpeellinen d-puolella. Itselläni on vielä image käyttiksestä installoituine ohjelmineen d-osiolla, jonka asennus kestää about 20min ja sen jälkee KAIKKI on kuten ennenkin. Mutta tämä meni nyt meidän kahden väliseksi jutusteluksi, eikä tästä ole yhtään apua Mama Sheballe. =)
Luin tuosta vaan rivienvälistä, että ei MamaSheban levyä ole osioitu. Onko kuullutkaan sellaisesta asiasta. siksi neuvoin ajamaan korjaus asetuksen.
Kyllä on Mamman levy osioitu, on C: ja D:, mutta jostain syystä kupsahduksen jälkeen uudelleenstartatessa yhtenäisyystarkistus tehdään vain C:lle. Ongelmallista uudelleenasennuksessa on se, että ohjelmat on kaikki C:llä, D:lle roudaan yleensä vain tärkeitä töitä ja kuvia :/ en millään jaksaisi asentaa kaikkia ohjelmia uudestaan kun seassa on just näitä ilmaisohjelmia (aika vähän kortilla).
Mutta kysymäni piti että miten tämä levyneheytys tapahtuu? Entä palaanko siis todella siihen 16. heinäkuuta "pisteeseen" koska muuta en sieltä löydä?
Kiitos paneutumisestanne pulmaan =)
Kyllä ja palauta kone siihenajankohtaan. Mikäli siitä ei ole apua, niin voit kumota viimeisen palautuksen.
Siinä tapauksessa Laita XP:n levy koneeseen ja sammuta/uudellenkäynnistys, kun kone alkaa lataamaan, niin paina jotain nappia ja käynnistä se levyltä.
Seuraa ohjeita ja tee windowsin korjausasennus.
;)
...tähän mennessä tapahtunutta: yritin palauttaa siihen 16. heinäkuuta pisteeseen ja kone kaatui kesken kaiken. Kun yritin avata, sain ilmoituksen etä "järjestelmä peruuttamattomasti vaurioitunut". Noh, fiksuna tyttönä yritin korjausasentaa xp:n uudestaan mutta se ei onnistunut kun kone kysyy jotakin tunnusta ?? Hoidin homman painamalla enteriä ja siihen tuli vain C:/_ Päätin poistua ja ajattelin asentaa xp:n D:lle, mikä onnistuikin mutta "vaurioitui" kun yritin tehdä järjestelmäpäivityksiä, aina kun avaan, järjestelmänhallinta antaa ilmoituksen että pitää sulkea kun on jossakin virhe....plääh (jos joku lukee vielä niin =)
ELI C:llä on peruuttamattomasti vaurioitunut järjestelmä, ja D:lläkin jottain pahaa häikkää. BTW:kesken autom. päivitysten sain ilmoituksen että "your computer is affected..." ja kiva litania ilmeisesti tiedostoja. ?? Onkohan mato napannut tai jotakin? Mitähän mie selostan...laitan tämän tuonne uudeksi kyssäriksi, kiinnostaa vaan tietää mistä hitosta tällainen voi johtua? Kun tein levyneheytystä (mikä ei onnistunut) oli C:llä enemmän pirstoutuneita kuin eheitä tiedostoja...