Lähtisikö joku marjametsään tai sienipolulle vaikka minun kanssani.
Toisaalla kerroin, että me suomalaiset syömme n. 1,5 kg luonnonsieniä vuodessa/asukas?
Miksi me estäåmme ulkomaalaisia poimimasta kun emme itse poimi emmekä
nauti herkuistamme.
Muistan joskus keränneeni 30 l siirappikannun 1.lk:n herkkutatteja puolessa tunnissa.
Paras näkemäni puolukkasaalis oli Kuusamossa parkkipikalla kun kaksi rekkaa täynnä ja rakennusmuoville aumattuna ainakin yksi rekkalastillinen.
Tuolloin puolukasta maksettiin poimijalle 12 Fi.mk/kg
Toisaalla kerroin, että me suomalaiset syömme n. 1,5 kg luonnonsieniä vuodessa/asukas?
Miksi me estäåmme ulkomaalaisia poimimasta kun emme itse poimi emmekä
nauti herkuistamme.
Muistan joskus keränneeni 30 l siirappikannun 1.lk:n herkkutatteja puolessa tunnissa.
Paras näkemäni puolukkasaalis oli Kuusamossa parkkipikalla kun kaksi rekkaa täynnä ja rakennusmuoville aumattuna ainakin yksi rekkalastillinen.
Tuolloin puolukasta maksettiin poimijalle 12 Fi.mk/kg
Vastaukset 58
Vanhimmat
Missähän päin maailmaa liikuskelet? Juuri nyt olen Pirkanmaalla ja pidän taukoa mustikanpoiminnasta, koska sadekuuro osui kohdalle. Sieniäkin olen katsellut, mutta sadetta kaivattaisiin, kantarellitkin alkavat kuivua. Vaaleaa orakasta olen myös löytänyt vähän, mutta haperoita ja tatteja ei ole vielä ilmestynyt. Tilanne on sama varsinaisessa Suomessa. Täällä on vähemmän mustikkaa kuin kahtena edellisenä vuotena, mutta ovat ihan nenän alla eli lähimmät metrin päässä mökistä.
Tuskinpa olet samoilla sienimailla kuin minä, hyvä niin, sillä jää itselle enmmän poimittavaa.
Muutamia lampaankääpiä huomasin lenkilläni, nyt vain odotan että kasvavat isommiksi, herkkutattien kera.
Mutta noin vakavasti puhuen.Tuolla on tulossa harmaata osterivinokasta ja shiitakesieniä, ihan omassa olohuoneessa.
Minun marjamailleni mahtuisi kyllä kaverikin, marjoja riittää. Mutta olen tuon kaverin suhteen tosi kranttu. Tänään olin vaihteeksi pensasmustkoita poimimassa tyttäreni kanssa. Tämä marja on suosikkejamme ja sato näyttää hyvältä. Sieniä ei vielä ole ilmestynyt lisää tiistaisen sateen jälkeen, odotellaan.
Täällä on jo herkkutatit pinnassa.
Minkälainen marja se on tuo pensasmustikka ?
Olen jotenkin ymmärtänyt, ettei se ole ihan yhtä maukas kuin oikea mustikka.
Mitä sinä siitä teet ?
Mustikkaa on metsässä niin paljon, etten ikinä ennen ole nähnytkään! Ämpärillisen päivässä olen poiminut ja putsannut pakkaseen pannut. Nyt vain sattui harmittava takaisku, kun uudesta täysmuovisesta poimurista katkesi yksi piikki. Sutta on muovipoimurit, älkää muut erehtykö sellaisiin!
Puolukkaakin näyttäisi tavallisuudesta poiketen tulevan, juolukkaa ei.
Syömäkelpoisiksi oletettavia sieniä ei ole näkynyt, ei myöskään esimerkiksi punaisia kärpässieniä (wanha shamaanien huumesieni).
Joskus olen saanut maistaa pensasmustikkaa. Kovin oli vetinen maku. Kaksi pensasta joskus kauan sitten ostin ja juuret maahan hautasin. Eivät ole kuolleet, mutta eivät edes kukkineet. Nähtävästi eivät menesty edes etelärannikolla.
Niin, ja mustikkametsään kyllä mukaan huolisin joitakin teistä... Vaan ettepä lähde kanssani, ja siten se rikkoutunut poimuri vielä...
Miehellä pitää olla ehyt poimuri, ei muuten naista saa.
Ei , ei ! :D
Minäkin olen ymärtänyt että pensasmustikka on vetisen makuinen, niinkuin jaostettu vadelma ja luonnonvadelma, mansikka ja metsämansikka.
Maku himmenee, kun jalostetaan ?
Mesimarjaa näyttää tänä kesänä olevan, siitä on sormet punaisena taas.
Ämmääälähe.
Tars olla joku kaunis pyllistelemässä, demeter tai maarina, noin esimerkiksi. :)
Mutta muut Suomalaiset saisivat lähteä, juuri noista syistä mistä kirjoitit.
Vanha aihe, mutta olkoon, tärkeä kun on ja arvokkaampaa ihmiselle kuin FIM 12/kg.
H.
Sun kanssa en lähtis, edes maksua vastaan. Täytyy olla luotettava seuralainen, et metsään uskaltaa...
"maarina"
Mutta enhän minä ole kummajainen, Suomalainen mies vain, mies jolta ei ole väkivaltaa odotettavissa, jos ei sit sitä erityisesti haluta.
Olen myöskin huomannut että neitosetkin katselevat pyllyjä mielellään?
Olen myöskin helläluontoinen, käsistäni.
Minun käsissäni eivät Tatit murene, muusaantuvat vain.:)
H.
Mielelläni, koska lähdetään?
Eikä minun edessäni tarvitse olla houkutuslintuja pyllistelemässä, keruu onnistuu ilmankin.
Enkä kerää rahasta, mutta joka haluaa hankkia, siitä vaan metsään.
Aika pieni osa metsämarjoista ihmisten toimesta poimitaan, mutta mikäli kaikki kerättäisiin, se olisi katastrofi, iso määrä eläimiä syö metsän antimia elääkseen.
Joten kerätään mitä jaksetaan ja annetaan lintujen ym. syödä loput.
"Anceli"
Joteskin mää vähän jo odotinkin.:)
Muuten, eläin-vaarannuksesta jo toisaalla kirjoitettiinkin.
Mitä, muuten, maksaisit keräilyseurasta? :)
H.
Älä luulekaan etten olisi huomannut erinäisiä vihjailujasi, mutta en puutu niihin.
Menkööt höperyytesi piikkiin.
Minun ei tarvitse seurasta maksaa, vapaaehtoisia löytyy muutenkin.
Tännekö tulee sienipoimijoita muista maista? Enpä ole kuullutkaan.
Ei taida sienituntemus olla tarvittavalla tasolla.
Marjoja saa minun puolestani tulla poimimaan, jos saavat tuloksekseen edes täällä perittävät ruo'at ja majoituksen.
Kovaa hommaa.
Italiaan ja Japaniin menisi sieniä paljon enemmän, kuin me täällä jaksamme poimia.
Matsutakea Japaniin ja herkkutatteja Italiaan.
Itse en syö, kuin omapoimimia sieniä.
"hap-rakas"
Saishan heillä olla myöslkin rahat valmiina kotiinpaluuseen.
Turisteilta kun asia tutkittiin, ainakin ennen.
H.
Hyvin ovat hoikkaa porukkaa, vaikka riisi liekin pääravintonsa. ;))
Liekö tänne heistä kukaan jäänyt puolukanlehdellä soittelemaan?
Aasialaisista on omakohtaista kokemusta vain lounaspaikoissa. Sanonpa vaan, että olkoot luontaista tai teeskenneltyä, mutta monessa käytöskukassa olisi heistä suomalaisille opettajaa.
Useilla heillä on jopa varaa hymyillä.
Kyllä jok´ikisellä kirjoittajalla vielä itsesuojeluvaisto on tallella, joten eipä ole tungosta aloittajan kutsuhuutoon.
Taisin olla ainut.. :)
Tulihan noita muitakin seuraa kaipaavia kyselemään... pääsisin ihan valitsemaan..
Sie oot rohkia.. Mie en vieraije kans kehtaa....
Äkkiäkös sitä tutustuu... ;))
Olisiko niin et mihinkäs se tiikerikään täplistään? Muistan vielä aiemmilta vuosilta kärttyilynsä.
Suotta vanhoja muistelet, aloitus on asiallinen ja vastaa jos on jotain sanottavaa.
Älä sekoo asioihin josta et mitään tiedä.
Enhän voinut tietää vanhoista kaunoista jatkakaa moittimista.
Vanhojen kaunojen jatkuva esiintuominen kyllästyttää,puikaa erimielisyytenne privassa.
SIENIPOLUULLE
- jo on aikoohin eletty ku pitää huurella puskista.
Mulla on vakaa käsitys nótta meillä ei piisaa itte noukitut sienet eres omalle väelle.
Ennen Suomesta vietihin ruistaki ulukomaille iliman mitää tukiaasia.
Nyt ei oman maan ruista taharo löytyä jotta saataas INTin joukoolle "vanikkaa".
Vehenää "äireen kullat" haluaa pulliinsa "Sotkus".
Vielä takavuosina soltut keräs korvasieniä leireillessään kotiin tuomisiksi.
Nyt "mokuja" ei saa päästää ere Pohojankankahalle saati Hämeenkankahalle
- vänääten soittaas äireelle kännykällään.
Saakko sä mun koordinaatit ja tuukko hakemahan kotia....hmm.
- M´oon täälä Kunikahanlähtehellä Viirentien risteykses...
Vaan eikös me jo kaikki tuttuja olla?
Ja tuota sinun mirriäsi tekisi mieli rapsuttaa, mutta eihän sitä kissaa marjametsään...
Ei muuten viety ruista ulkomaille. Venäjältä sitä ennen Suomeen tuotiin ja muuallekin. Venäjä oli Euroopan vilja-aitta ennen juutalaiskommunistien vallankumousta. Nyt taas tuodaan, kun mm Puolan saastemailta saadaan halvalla. Viljelijät kyllä viljelisi ruista, mutta kun siitä ei makseta mitään niin näin on päässyt käymään. Kiittäkäämme valtaeliittiämme tästäkin!
Sienistä tiedän vain, että niitä saa kerätä mitkä varmasti tuntee. Minä tunnen varmasti vain punaisen ja ruskean kärpässienen, mutta mutta...
Ajomies lähtisin, mutta Kuusamo on kaukana
Mustikka on lähellä
kertoo Kuusamon mustikanpoimija?
VATTAJALLE
- mustikkahan, puolukkahan tai herkkutattia keräämähän.
- Sielä on parahat hiekkarannat nykyisin useen "pikkupoikien"
paukuttelua varten. Joskus kerroon ystävätterelleni niin seuraavana päivänä oli puoli kylää apajilla.
Venetsialaasten aikahan kaupungis paukutellahan ja sielä voiis olla ku
"HERRAN KUKKAROS"?
Puhdistin juuri 3 ämpäriä mustikoita.
Kiva marja- tai sienireissukaveri olisi ihan jees. Mutta kun kauas on pitkä matka. Minä tästä ihan kotinurkilta yritän - tänäänkin on ollut pelkkää yrittämistä koska vähän väliä sataa ja metsä on märkä pitkään vaikka sade lakkaisikin.
Ehkä huomenna? Mukavaa matkaa sinulle. Tiedä vaikka metsästä löytäisit "kavereita", vaikka sellaisen joka viheltää ... ;-D
Mä kuorin joskus koppapajuja ainakin 20.nippua päivässä. Vähän siinä oli suupielet vihreänä
Mekin velipojan kanssa kerättiin käpyjä ja kuorittiin pajuja. Olikohan et metrin pituisia ja sata nipussa? En tiedä miten hoksasimme raahata pajusaaliimme vanhan hataran ladon luokse. Uupumata sitä teimme, kauan.
Velipoika kuori jokusen sentin ja kieputti kuoret pajun ympärille... tökkäsi ladon seinänrakoon... minä sisäpuolelta nyppäsin siitä kiinni ja kuoret jäi ulkopuolelle.
Varmaan iskän rahaakin tarvittiin mut uudet fillarit me kesätöillämme saatiin :))
HILLASUOLLE OITIS
- lehtitietojen mukaan tuolla alueella josta avaaja kertoi on hyvin hillaa vieläkin.
Siitä vaan marjan poimintaan.
Suppiksetkin ovat etuajassa ja sieniähän tulee sateella?
minä ostan mustikkaa kuivajauheena, sitä teelusikallinen päivässä, ja eipä ole itikan puremia, johin joutus ostamaan kallista salvaa..
Josko taas ostaisin kaupasta tattipurkin, jonka sisältö ympäristöhygienian laitoksen antaman lausunnon mukaan sisälsi viittä = 5 eri sientä, myös helttasieniä.
hyvä lausunto, tuo et helttasieniä :)
Mitä hyvää siinä?
Tateissa ei ole helttoja, kärpässienissä on.
Muuten kyllä, mutta tuo murre rasittaa.
"*kädet korvilla*"
Joo, lisätään puujalkaa:
Jalkasieni puuttui.
Ilmeisesti siksi että se paranee purkista.
H.
Kynsisieni. Miten paranee??
PAUKUTTELU ALKAA
Tuo "venetsialaisrieha" on levinnyt jo muuallekin paukutteluineen.
Mihin piiloutuisimme ?
Kuhmoon kutsua oottelen.
Löpösieni??
no ei ollut hyvä lausunto, vaan ihan huonosti kirjotettu :((
Väärin sammutettu
Huvilakauden päättäjäisissä syttyy usein tulipaloja.
Kerran eräs isäntä meni sammuttamaan tulipaloa.
Palokuntakin tuli lopulta paikalle.
Palopäällikkö totesi vain:
- Väärin sammutettu.
Lasku tuli sammuttajalle palopostissa.
Kutsusi on näennäinen, kepillä jäätä koetteleva. Et edes viitsi vastata.
Puolukkaan
oitis lähden, mutta pitää tietää kenen kanssa, milloin ja missä tavataan.
Uusi karttakin taskussani. Koordinaatit saat kun lähetäät meilin
omilla tiedoillasi.
Suppikset parhaillaan
odottaa poimijaa. Puolukat jo kypsiä survottavksi.
"Sääsken toukka on pilannut pohjoisen tattisadon", kertoo uutinen.
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/saasken-toukka-on-pilannut-pohjoisen-tattisadon/605739/
Valkoposket
tulee apajille oitis.
Joutsen kansallislintunamme on suosikki vaikka se on lisääntynyt.
Valkoposkihanhia on runsaasti rannikolla, mutta
alkaa levittäytyä sisämaahan sankoin parvin.
Onneksi niille riittää purtavaa sienipoluillamme ja marjamättäillä.
Maistuukohan Hannu Hanhelle tatit?
"Aku ankaton"
Paljon on pakkoa puhua hoon päälle.
Pitää vääntää vanhasta tikusta asiaa.
Mutta asiaa tulee vain asiaan.
Tunnen melkein tuskaa, vaan en ihan.
H.
Hanhet ja joutsenet tekevät juuri muuttoaan etelään.
Hienoja auroja ilmassa ja äänimaisemakin on melkoinen.
Tuollainen havainto eilen suppismetsässä. Nyt niitä
on todella paaaaljon. On varaa jättää pienet ja vanhahkot
kasvamaan.
Eilen reilu 40 litraa kahteenpekkaan.
Hyvä minä ja mummo.
Toissapäivänä kaikenlaisia torvia,suppis-mustatorvisieni ja kanttiksetkin kämmenen kokoisia.
Eilen rouskuja monenmoisia,tuolla odottavat valmistamista sienisalaatiksi,suppikset vein naapuriin.
Lauantaina mennään tyhjentää tuttu mustatorvisienipaikka,onkohan kukaan ehtinyt ennen,aina jännittää....
Ja olihan muutama herkkutattikin,meinas unohtua.
Kerran jo vuosia monia sitten,
kasvoi mökkipihallamme kaunis herkkutatti.
Harvinainen näillä asteilla.
Olipa se hyvä, söimme sen sinällään.
Hallilekin piti antaa haukku,
kun hän sitä niin halukkaasti halasi.
Hän tattihauva?
Tryffilin etsijää kaipaan vainen.
Osta sika, tai mies.