Kertokaas maalaiselle tanssijalle onko bugg ykkös askel eteen vai taakse. Häiritsee suunnattomasti kun kurssin vetäjillä ei ole asiasta yhtenäistä linjaa. Kuvioinnin laskeminen hankaloituu melko tavalla kun ykkönen lasketaan joskus eteen ja sitten taas seuraavalla kurssilla taakse.
naisen aloitus askel buggissa
79986
16385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitä hemmetin väliä sillä on kun mies vie? Viejien kirjo on todella laaja. Seuraajan tehtävä on seurata ei mennä jonkun kurssilla opitun mukaan itsepintaisesti, jos mies viekin toisin.
Jälkeen mutta taakse minusta...
Yleensä aloitus mies vasemmalla jalalla ja nainen oikealla jalalla.
Askeleen suunta vaihtelee sen mukaan miten mies vie eikä se miten se on opetettu. Kun buggiin kuuluu sitä kieputtelua niin askel menee enemmän tai vähemmän ristiin taakse tai eteen miehen viennin mukaan.
Nykyisin tanssitaan hiukan buggin kaltaista askel iskulle hustlea eli 4-count hustlea. Siinä perusta menee usein ykkönen ja kakkonen rock-askeleen tapaan ja perusformaatti vastaa linjassa paikallaan tanssittua "east coast swingiä".
se askel lähtee miehen vartalon viennistä.
Eikun se askel lähtee siitä kun otetaan ja siirretään jalkaa. :)
Niin varmaan, mutta askel on painonsiirto, ja sen pitäisi tuntua vientinä, jos pari osaa tanssia.
Se on tietenkin taka-askel.
Parillakin bugg kurssilla joskus kävin ja molemmissa alotus tehtiin eri tavalla, mut sääntönä kuitenkin mies vasemmalla ja nainen oikealla.
Miehen viennistä toi on kiinni mut eiköhän enemmistö nykyään vie naiselle taka-askeleen.
Tolla juurikaan väliä kunhan mies osaa viedä!
Aloitus-askel on aina taka-askel. Buggissa jokainen kuvio alkaa taka-askeleella joten naisen tulee sellainen myös tehdä.
Useimmiten, mielestäni, ainakin minua hakemaan tulleilla miehillä, ensimmäinen askel minulla on ollut taka-askel oikealla.
Asia on kuitenkin täysin miehestä kiinni: odota vientiä! Osa miehistä nimittäin ottaa aloitusaskeleen paikallaan. Kuuntele miestä lavalla - ja lavan ulkopuolella ;)
Joskus voi olla mukavaakin jos ei heti mene oikeaan tahtiin. Siinä joutuu kiinnittämään huomiota kaveriinsa vähän enempi ja saada ehkä hyvä alku ystävyydelle, joka syvenee, jos siitä ovat kiinnostuneita.
Sanotaanhan että jos on yhteisiä harrastuksia on se harrastaminen paljon mukavampaa yhdessä.
Jos keskittyy liikaa ensimäisen askeleen onnistumiseen tai ei onnistumiseen, on jo ylitetty raja eli ei ole hyvät olosuhteet ystävyyden positiiviselle kehittymiselle.
Eli ympäri mennään ja yhteen tullaan, eli täytyy taas kysyä että minkäs vuoksi sitä oikein tanssitaan?
No, jos haluat tietää miten otan ensimäisen askeleen, on se niin että ensin täytyy tietää, millä lailla mies yrittää viedä. Usein vievät miehet foxina vaikka rytmi soveltuu bugg askeliin. Petyn tietenkin, heti, jos täytyy mennä koko ajan foxina ja vielä kaikki illan kappaleet, että olisi toivottavaa että edes joitakin kappaleita mentäis vähän reilummasti.
Kun sitten olem saanut vihiä miehen olemuksen, kehon tai käden liikkeestä tai suullisesta kysymyksestä, että miten mennään, aloitan bugg-kappaleen miehen viennin mukaan, vaikkakin tiedän että ensimäinen askel mennään taakse oikealle.
Paljon tarinaa...Olisi ollut sanottavissa yhdellä sanalla . . Taka-askel.
Just näin ... Mies ohjaa naisen taka-askeleeseen.
ei tarvitse edes ohjata jos nainen on kurssilla opetellut että ensimmäinen askel on taka-askel.
Joo. Ja se on just ihan hirveetä kun tämä nainen tikuttaa eteen-taakse koko kappaleen ajan. Siinä sitten pujotat käden ali tämän tikutuksen kestäessä, varsinaisesta liikkumisen viennistä ei voi puhuakaan.
Se tanssi ei ole bugg vaan jotain muuta.
Lähtökohtaisesti sosiaalitanssissa luonnollisesti sen mukaan miten mies vie. Yleensä toki niin, että liikkeelle lähdettäessa nainen ottaa ykkösaskeleen oikealla taakse. Vasemman käännöksen jälkeen nainen ottaa ykkösen eteen, (jos mies ei toisin vie). Oikean käännöksen jälkeen ykkönen taakse.