Onko joku lukenut Vera Valan esikoisteoksen Kuolema sypressin varjossa?
Ei varmaan moni, koska kirja on vasta ilmestynyt, mutta olisi kiva kuulla kommentteja. Kannattaako lukea? Taidan odotella, että saan sen käsiini kirjastosta, kun rahat on vähän vähissä. Ostan paljon dekkareita yleensä, mutta ne menee heti kiertoon. Kirjahyllyssä on muutenkin liikaa kirjoja.
Mielelläni kuulisin siis teidän arvioita kirjasta!
Ei varmaan moni, koska kirja on vasta ilmestynyt, mutta olisi kiva kuulla kommentteja. Kannattaako lukea? Taidan odotella, että saan sen käsiini kirjastosta, kun rahat on vähän vähissä. Ostan paljon dekkareita yleensä, mutta ne menee heti kiertoon. Kirjahyllyssä on muutenkin liikaa kirjoja.
Mielelläni kuulisin siis teidän arvioita kirjasta!
Vastaukset 21
Vanhimmat
Pitääkö kehua vai moittia?
Kirja ilmestyy vasta ensi kuussa.
Etkö muka tiedä?
Kyllä sitä nyt jo näemmä saa kaupoista, näin päivityksen kirjailijan FB-sivuilla.
Onkohan kirjailija itse täällä markkinoimassa teostaa, tulee mieleeni?
Ei ole. Aloitin ketjun, koska olen dekkarien lukija ja minua kiinnostaa tuo kirja. Tykkään Italiasta ja luulin, että kirja olisi ehtinyt jo markkinoille, mutta ilmeisesti erehdyin. En ole ostanut kirjaa, koska mua hämää se, että sitä markkinoidaan Italialla, siitä huolimatta, että Italiasta tykkäänkin. Mun mielestä on vähän huono enne, että dekkaria markkinoidaan jollain muulla, kuin juonella. Yleensä parhaat dekkarit on "hyytävän jännittäviä, koukuttavia" tai jotain muuta. Tästä syystä kyselin.
Teksti takakannessa: ”Italia tulvii iholle jännittävässä dekkarissa.”
Luin, en pitänyt laisinkaan.
Luin "kirjailijan" haastattelun, ei herättänyt mielenkiintoa. Taitaa kirjoittaa omasta elämästään ja lisänä joku rikos.
Epäilyttävät kyllä tällaiset paikkasidonnaiset kirjat tyyliin " Italian aurinkorannat", bongaa kirjasta kotikatusi"
Suomalaiset kirjailijat laittavat kirjan tapahtumat usein ulkomaille vaikka se ei tuo lisäarvoa kirjaan.
Pari bloggaria näyttää kirjoittaneen kirjasta arvion. Luin ne ja itseasiassa niiden perusteella kirja ei vaikuttaisi olevan sitä mitä luulin. Toisessa arviossa sanottiin, että kirja sijoittuu dekkarin ja toimintajännärin välimaastoon. Mielenkiintoista.
Kirjan päähenkilön äiti on suomalainen. Olisin kaivannut pohjoismaista naisnäkökulmaa, jonka päähenkilö olisi omaksunut äidiltä.
Nyt kirja etenee ihan hempukkalinjalla.
Joo ei taida olla kirja mulle tarkoitettu, näin päättelin Ilkka-lehden arvostelun pohjalta, pehmoviihde ei oikein nappaa eikä ylipitkät ruoka kuvaukset ym. Kaipaan dekkareihin juuri sitä näkökulmaa ja tarkkanäköisyyttä, mitä tässä kirjassa ei taida olla.
Arvostelujen perusteella kuulostaa aika suurelta osin Rei Shimuralta. :D ...Se onkin jo melkeen tarpeeksi hyvä syy jättää lukematta.
Hyviä arvioita on saanut, mitä googlettamalla selvitin, ja on just oman makuni mukainen kirja.
Up
Ok tytsy!
Luin ja pidin kovasti! Suosittelen kaikille, jotka tykkäävät vähän kevyemmästä jännityskirjallisuudesta.
Ihan liian sievää kieltä dekkari kirjaksi.En pitänyt lainkaan. Taitaa Vala, kertoa omasta elämästään pienellä sievällä kirjotuksella.
En ota kantaa juoneen tai taitoon kirjoittaa.
Minua ihmetytti usein toistuva "italialais-persoona".
Tehtiin jotakin ja todettiin, että italialaiset tekevät niin.
Mentiin ja taas olivat italialaiset mukana.
Tultiin koska italialaisilla oli niin tapana.
Syötiin...ja italialaisilla oli tapana...
Kustannustoimittajalla on tainnut olla kesäloma mielessä kun on tarkastanut käsikirjoitusta.
On tullut uusia blogiarvioita kys. kirjasta. Tekeekä uutta nousua?
Siis uusi kirja ilmestyy ensi maanantaina.
http://www.gummerus.fi/page.asp?sivuID=280&component=/PublishDB/Kirjat_kirjaesittely.asp&recID=10654
Ei ollut vielä nettikaupoissa, mutta kirjablogistit olivat jo saaneet Gummeruksen juhlissa.