- Kuka tahansa voi tehdä, ei formaalia koulutusta
- Tuotantovälineet lähes ilmaiset
- Ei valvontaa, pakollisia sertifikaatteja, etujärjestöjä, ei mitään
- Opensource koodarit tekevät suurimman osan työstä
Koodaus on hienoa, mutta em. syistä se ei tuo leipää pöytään.
- Tuotantovälineet lähes ilmaiset
- Ei valvontaa, pakollisia sertifikaatteja, etujärjestöjä, ei mitään
- Opensource koodarit tekevät suurimman osan työstä
Koodaus on hienoa, mutta em. syistä se ei tuo leipää pöytään.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pska provo. Ens kerralla vähän yritystä. Toisaalta, kaipa joku uuno tähänkin tarttuu...
No, ensinnäkin useimmat IT-alan hommat eivät ole yksilötyötä. On näitä yhden ja muutaman henkilönkin ohjelmistotuotantoa, mutta suuri osa työskentelee isoissa yrityksissä ja työryhmissä.
Tiimityötä ei koskaan voi tehdä "kuka tahansa", kun ensin pitää vakuuttaa toiset osaamisestaan ja itse työssä taas puhaltaa yhteen hiileen. Ts. ei ole ihan sama kuka siellä sitä duunia painaa.
Se, että tuotantotekniset asiat ovat ilmaisia ja niiden opiskelu ei vaadi kuin istumalihaksia, on vain hyvä juttu. Tekniikka ei ole itseisarvo, se on väline.
Formaalia koulutusta on saatavilla, mutta vain osa siitä on relevanttia kaupallisessa ohjelmistotuotannossa. Toista on sitten tutkimuksessa.
Liiketoiminta ja tuottaminen toimii työllä ja sitä muokataan työn kautta, ei patsastelulla ja muodollisilla pätevyyksillä tai niiden kartuttamisella.
Tuntuuko nyt hyvältä, kun sait ruokkia trollia?
Oli aloittaja trolli tai ei, jokatapauksessa Tartun-nimimerkin sanomisista voi olla hyötyä jollekin. Tällaisesta esimerkkinä vaikkapa nuori lukion päättynyt ja ohjelmointialaa harkitseva, joka ei itse kykene tajuamaan niitä asioita mitä Tartun-nimimerkki tuo esille.
Sen verran muutan aloitusviestiäni että sanoma tulee selvemmäksi, että vaihdan "...kuka tahansa SAA tehdä."
Kukaan ei siis vaadi alan opintoja, eikä mikään taho edellytä tai valvo alan harjoittajan tutkintoja tai opintoja.
Miettikääpä hieman syvemmin eri ammatteja ja tuotanto- ja teollisuudenaloja niin ymmärrätte mitä tarkoitan.
Siksi ala on todella villi ja epävarma työllistäjä.
Sanoisin, että riippuu, missä työskentelee ja minkälaista hommaa tekee. Parhaat tyypit yleensä hakeutuvat ja keskittyvät yhteen ja heikommat tai vain työn-ja rahantekoon motivoituneet sitten pyörittävät sitä tusinabisnestä joka tuottaa tusinaohjelmistoa liukuhihnalta ja vie rahat hölmöiltä kuluttajilta, jos se nyt edes myy.
Pakko vaan todeta, että yleensä parhaat ja oivaltavimmat pärjäävät aina jollain keinolla, kun pyrkivät jatkuvasti uudistumaan ja erottumaan, mutta siellä tusinasektoreilla kilpailu käy itsestäänselvistä syistä kovaksi. Ja sitä hommaahan on nimenomaan helppo myös ulkoistaa, kun "kuka tahansa pystyy tekemään" ja tuotantoteknisistä asioista ymmärtämättömästä johdosta annetaan siihen vielä lupa. "Hyvät jutut" ei edelleenkään suurimmassa osassa tapauksissa synny kuin hyvien tyyppien tekemänä.
Tietysti tällaisella alalla ns. tusinasektorin muodostuminen on mahdollista ja paljon helpompaa, koska työhön pääsyyn ei ole kovaa sosiaalista/yhteiskunnalista kynnystä. Esim. lääkäriksi on vaikea julistautua uskottavasti, jos ei ole kouluttautunut. Mutta ei se sitä tarkoita, että työn tuottavuus ja työpaikat olisivat kiinni siitä mikä kynnys on alalle pääsemiseen. Kilpailu on tietyillä aloilla terveempää kuin putkikoulutus ja viralliset rajoitteet. Kilpailu johtaa innovointiin. Toki kaikilla aloilla (esim. siinä lääkärin hommassa) liikaa vapauksia toimintaan ei pitäisi koskaan synnyttää ja sallia. Mutta alat ovat erilaisia, eivätkä siksi suoraan vertailukelpoisia.
it alan työ on haistapaska työtä. Alikoulutetut projektipäälliköt surffaa netissä ja huohottaa niskaan. Töitä saa paisia kotonakin eikä siitä makseta palkkaa. Sertifikaattia varten pitää treenata omalla vapaa-ajalla.
Kenenköhän ongelma se on, jos SÄ paiskit töitä vapaa-ajalla? Minäpä kerron: ei kenenkään muun, kuin sinun itsesi. Ihan omaa typeryyttäsi niin teet.
Yhdessä jos toisessakin it firmassa sertifikaatit vaikuttaa palkkaan. Jos niitä ei rehki vapaa-ajalla niin ei paljoa tarvi odottaa palkankorotustakaan.