Led päivävaloista

Huomio

Mahtaisikohan täällä kukaan tietää, miten kytketään led päivävalot siten että takavalot palavat myös? Tarviiko kenties ylimääräisiä releitä ja diodeja, voiko ottaa herätteen ledille menevästä johdosta..
Itse osaan toki tehdä, kun vaan tietäisi miten :)

ASIALLISIA VASTAUKSIA KIITOS..

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laita takavolojen johtoon vaihtokoskettimella oleva rele ja kytke se siten, että virta kulkee ilman päiväajovaloja sen kiinni olevan koskettimen kautta.

      Ledien ohjausboxilta otat ohjauksen ko. releen kelalle, eli se vetää kun päiväajovalot ovat päällä.

      Virran takavaloille johdat sen vaihtokoskettimen kautta suoraan akulta sulakkeella varustettuna.

      Kannattaa piirtää tuo vaihtokoskettiMen toiminta. Takavaloille menevä johto tulee siihen "kiinteään" napaan ja vaihtopuolelle
      toiseen auton oma johto ja toiseen napaan lisäjohto akulta.

      Päiväjaovalojen kytkentä kannattaa tehdä kynnysjännitereleellä varustetulla valojen mukana tulevalla ohjausboxilla, niin toiminta on täysautomaattien, eli valot palavat aina kun auton moottori käy ja sammuvat, kun kytketään etu/takavalot.

    • Jäi mainitsematta, että jos Sinulla on autossasi väyläohjas, niin joudut "irroittamaan" releellä myös takavalojen miinuspuolen ja kytkemällä valot maihin sitä kautta. Ei maksa vaivaa, en edes itselleni viitsisi tuota tehdä. Kannattaakin keskustella merkin maahantuojan kanssa ja hoitaa asia muuttamalla väyläohjausta.

    • Huomio

      Kiitos asiallisista vastauksista. Auto -03 vuoden focus, johon vasta suunnittelen ledien asennusta.

      • makketheman5234

        Eikös sulla ole siinä päiväajovaloautomatiikkaa? Mun focuksessa on ja niistä ledeistä ei ole silloin mitään hyötyä.


      • Huomio
        makketheman5234 kirjoitti:

        Eikös sulla ole siinä päiväajovaloautomatiikkaa? Mun focuksessa on ja niistä ledeistä ei ole silloin mitään hyötyä.

        Joo on kyllä, mutta sen saa helposti pois, joten ledit toimii hienosti. Mä en käytä ajovaloja koskaan päivällä, joten ledit tulee keulaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      71
      2261
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2194
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2015
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1791
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      85
      1181
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1093
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      293
      985
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      320
      909
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      99
      864
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      56
      827
    Aihe