sokkelin pinnan uusiminen

veikkenn

50-luvun talon sokkeli valettu paikalla ja betoni osaltaan lohkeillut ja murentunut. Tarkoitus putsata irtoava aines ja tasoittaa. Mikä olisi paras korjausaine tuohon.

4

5161

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minävaantaas

      saneerauslaasti, flexfix eli elastinen.
      alle lasikuituverkko jottei halkeilu välttämättä enää jatku, riippuen jäätyykö sokkeli talvella vaiko ei (patolevyt kunnossa, routalevyt paikoillaan)...

      sokkeleihin on myös omat oikaisulaastit, voi vetää saneerauksen päälle kun verkko on kuivunut pintaan.

      kellarin sisäseinät kannattaa eristää esim uretaanilla, ja varmistaa ettei sisäpuolen kosteus (lämpö tuo kosteutta) vaikuta rapautumiseen.

      • Kertarakentaja Laitinen

        En tiedä saako saneerauslaastilla paremman lopputuloksen vrt oikaisulaastiin, mutta hinnassa on yli 100% eroa.

        Flexfix maksaa 25 euroa per 20 kg säkki. Sokkelin tasoitukseen ja oikaisuun tarkoitettu oikaisulaasti "137" maksaa noin kympin per 25 kg säkki.

        Verkko tulee yleensä tasoitekerrosten väliin, ei alle. Eli verkkopainetaan märkään laastiin ja kuivuttua vedetään toinen ohut kerros päälle. Silloin verkko jää sitomaan laastia.

        Huom: itselläni kokemusta vain kahden talon rakentamisesta, en väitä olevani pro


      • minävaantaas
        Kertarakentaja Laitinen kirjoitti:

        En tiedä saako saneerauslaastilla paremman lopputuloksen vrt oikaisulaastiin, mutta hinnassa on yli 100% eroa.

        Flexfix maksaa 25 euroa per 20 kg säkki. Sokkelin tasoitukseen ja oikaisuun tarkoitettu oikaisulaasti "137" maksaa noin kympin per 25 kg säkki.

        Verkko tulee yleensä tasoitekerrosten väliin, ei alle. Eli verkkopainetaan märkään laastiin ja kuivuttua vedetään toinen ohut kerros päälle. Silloin verkko jää sitomaan laastia.

        Huom: itselläni kokemusta vain kahden talon rakentamisesta, en väitä olevani pro

        saneerauslaastissa parempi liimaavuus, ei halkeile. helpompi liimata verkko.
        alla kuitenkin kysyjällä yli 50 vuotias mureneva 'hiekkabetoni'.
        hintaero aika marginaalinen juttu, ei tuota montaa milliä tule.


    • 15 vuotta rakennellu

      Itse unohdin tuon tasoittelun kun vanha bitumimaali olisi pitänyt hiekkapuhaltaa irti. Päädyin sitten steni-sokkelilevyihin, jotka ovat jonkinlaista lasikuitua ja päällä on kivimurske. Sokkeliin vaan 28x70 painekyllästetystä 70cm välein koolaus betoniruuveilla kiinni ja levy siihen päälle. Levyjä sai 2 kokoa 600x2400 ja 1200x2400, itse ostin isompaa ja leikkasin rälläkällä (kivilaikalla) 3 osaan, eli yhdestä levystä sain 40cm korkeaa sokkelia 7,2 metriä, yksi levy maksoi K-raudassa 85 euroa (kauhean tinkaamisen jälkeen) Heleppoa ja päivässä oli uusi hieno sokkeli :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe