Neuvoisitteko kokeneemmat minkä verran 11 viikkoinen pentu voi ja "saa" ulkoilla?
Vien omaa pentuani tällä hetkellä hihnan päässä muutamia kertoja päivässä tarpeilleen, muuten on pikku pihallamme irti. Olen myös pyrkinyt viemään sen esim.metsään tai muualle,jossa saa kulkea vapaana.
Jahka rokotukset ovat kunnossa, se pääsee koirapuistoon vaeltelemaan.
Koira syö hyvin kolme kertaa päivässä, nukkuu yönsä, on öisin sisäsiisti, päivällä
voi tehdä paperin päälle,jos en huomaa viedä ulos..On rauhoittunut huomattavasti,
ei enää "pureskele" käsiä, kun saa ulkoilua tarpeeksi(?).
Lähinnä siis mietin liikutanko liikaa, kun pentukirjassa kehotetaan välttämään lenkkeilyä n. puolivuotiaaksi.. Miten te olette toimineet oman pentunne kanssa?
Pennun ulkoilutus
3
289
Vastaukset
- 030303
Itse en välttämättä noin pientä vielä lenkille veisi, varsinkaan jos on oma piha. Remmikävelyä pystyy harjoittelemaan pienissä määrissä omassakin pihassa ja metsänreunalle voi viedä autolla. Sitten pikkuhiljaa voi taluttaa vaikka tien päähän ja takaisin ja siitä hissuksiin lisätä matkaa. Pääsääntöisesti kuitenkin vapaata liikkumista. Kysy kasvattajalta.
Koirapuistoissa kannattaa olla vähän varuillaan ettei pentu saa ikäviä kokemuksia. Sielläkään kaikki koirat ei ole kivoja tai ystävällisiä. - 3 vuffea
Itse olen ulkoiluttanut pentua sen verran kuin se itse jaksaa kävellä. Luovutusikäinen pikku pentu ei jaksa kävellä juuri ollenkaan eli ulkoilu on lähinnä istuskelua ja maailman menon ihmettelyä. Sylissä voi pentua tutustuttaa suureen maailmaan, jos pentu ei jaksa itse vielä kävellä. Sitten viikko toisensa jälkeen pentu jaksaa kävellä aina vaan pidemmälle, kunnes sen kanssa voi tehdä kunnon lenkin. Eli pentu saa istahtaa ja jäädä ihmettelemään maailmaa aina kun haluaa levähtää. Yleensä puolivuotias hyppii jo seinille jos sen ei anneta mennä pihaa pidemmälle. Tai riippuu tietenkin pihan koosta. Sosiaalistamisen kannaltakin tulisi pentua totuttaa uusiin paikkoihin jo ennen sitä.
- lenkkikaveri
Mitä pentusi kasvattaja neuvoi, mitä hän kirjoitti hoito ja ruokintaohjeisiin.
Mielestäni tuo ruokinta 3xpv, on liian vähän, varsinkin jos syötät pelkkää nappulaa eikä koira saa lihaa/luita.
Mutta metsälenkille voit jo viedä, pennun omilla ehdoilla ja kaksin sinun kanssasi, noin 15-20min on hyvä aika kerrallaan, parikin kertaa päivässä.
Vältä koirapuistot kunnes pentu on kasvunsa kasvanut, ainakin 1-1,5v asti.
Koirapuietoissa pikkupentu saattaa jäädä isojen jalkoihin, vaikka puistoissa onkin aina isojen ja pienten koirien puolet erikseen, niin kaikki koirien omistajat eivät tätä noudata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121664Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant438410Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765752Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294786Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124467HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764391Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784177"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071603