Muistin asetukset

Emolevyyni sopii oletuksena DDR2 800 MHz muistit. Siihen voi kuitenkin manuaalin mukaan asentaa DDR2 1066 MHz muistit, mutta tämä vaatii ilmeisesti muistiasetusten muuttamista. Tästä ei manuaalissa sanota mitään.

Kokeilin 2 x 2 GB Kingson HyperX DDR2 1066 MHz (kit) muistia siten, että muutin setupista FSB / DRAM arvoksi 1:2,66 ja nostin muistin jännitettä 1,8:sta 2,2 volttiin, kun tämä muisti kuulemma vaatii tuon jännitteen.

Kyllä PC toimi vähän aikaa, mutta sitten se kaatuu. Ilmeisesti tämä muistityyppi vaatii muistin säätämistä, mutta minulla ei ole tietoa siitä, kuinka se tehdään. Netistä en onnistunut löytämään täsmätietoa. Setupin oikeassa laidassa olevat selitykset ovat liian ylimalkaisia ja vaikeatajuisia.

Setupissa kaiketi lähdetään liikkeelle ”DRAM Timing Mode”. Siitä avautuu valikko, jossa vaihtoehtoina ovat ”Auto, DCT0, DCT1 ja Both”. Jos valitsee ”Both” (onko oikein?), niin sitten avautuu kamala määrä asetuksia eri vaihtoehtoineen:

Cas Latency (CL) Auto, 3,4,5,6,7 CLK
tRCD Auto,3,4,5,6 CLK
tRP Auto,3,4,5,6 CLK
tRAS Auto,5,6, …, 18 CLK
tRTP Auto, 2 CLK-4 CLK, 3 CLK-5 CLK
tRC Auto
tRW Auto, 3,4,5,6 CLK
tRRD Auto, 2,3,4,5 CLK
tWTR Auto, 1,2,3 CLK
tRFCO, tRFC1, tRFC2, tRFC3 Auto, 75ns, 105ns, 127,5ns,195ns, 327,5ns

Näitä arvoja ilmeisesti pitäisi muutella, että saisi 1066 MHz muistikitin toimimaan ilman koneen kaatumista. Joskus se menee niin jumiin, että on nollattava bios, jotta se käynnistyisi.

Koneessa on tällä hetkellä 800 MHz muistit ja prosessorina AMD Phenom II X 4 965 (3,4 GHz). Se kellottuu kohtalaisen hyvän jäähyn ansiosta täysin vakaaksi arvolla 17 x 221 MHz = 3757 MHz ja muistit käyvät 884 MHz.

Ei nuo HyperX:t varmaankaan paljon järjestelmän nopeutta nosta, mutta kun nyt tuli hankittua nuo HyperX-muistit, niin olisi mukava saada ne toimimaan. Eikö ne suurin piirtein samoilla kelloilla kävisi noin 1160 MHz?

Tämän takia kysyisinkin neuvoa viisaammilta tähän pulmaan. Vielä lisäksi kysyn, että onko noissa muistiarvoissa (riippumatta muistista) jotakin sellaista, jotka kannattaa säätää manuaalisesti oletusasetusten sijaan muistin optimoimiseksi? Siellä näkyy olevan muun muassa muistin erilaisia nopeuksia nanosekunneissa.

0

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

        Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
        Maailman menoa
        93
        3118
      2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

        Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
        Maailman menoa
        72
        2395
      3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

        Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
        Maailman menoa
        60
        1414
      4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

        Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
        Ikävä
        90
        1372
      5. Kaikki ovat syntisiä!!!

        Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
        Luterilaisuus
        309
        843
      6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

        Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
        Kotimaiset julkkisjuorut
        184
        825
      7. Valkoinen Golf

        Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
        Kuhmo
        10
        815
      8. Jos olisit kaivattusi

        Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
        Ikävä
        49
        775
      9. Moottorisahalla kauppaan

        Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
        Kajaani
        8
        729
      10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

        Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        142
        718
      Aihe