Emolevyyni sopii oletuksena DDR2 800 MHz muistit. Siihen voi kuitenkin manuaalin mukaan asentaa DDR2 1066 MHz muistit, mutta tämä vaatii ilmeisesti muistiasetusten muuttamista. Tästä ei manuaalissa sanota mitään.
Kokeilin 2 x 2 GB Kingson HyperX DDR2 1066 MHz (kit) muistia siten, että muutin setupista FSB / DRAM arvoksi 1:2,66 ja nostin muistin jännitettä 1,8:sta 2,2 volttiin, kun tämä muisti kuulemma vaatii tuon jännitteen.
Kyllä PC toimi vähän aikaa, mutta sitten se kaatuu. Ilmeisesti tämä muistityyppi vaatii muistin säätämistä, mutta minulla ei ole tietoa siitä, kuinka se tehdään. Netistä en onnistunut löytämään täsmätietoa. Setupin oikeassa laidassa olevat selitykset ovat liian ylimalkaisia ja vaikeatajuisia.
Setupissa kaiketi lähdetään liikkeelle ”DRAM Timing Mode”. Siitä avautuu valikko, jossa vaihtoehtoina ovat ”Auto, DCT0, DCT1 ja Both”. Jos valitsee ”Both” (onko oikein?), niin sitten avautuu kamala määrä asetuksia eri vaihtoehtoineen:
Cas Latency (CL) Auto, 3,4,5,6,7 CLK
tRCD Auto,3,4,5,6 CLK
tRP Auto,3,4,5,6 CLK
tRAS Auto,5,6, …, 18 CLK
tRTP Auto, 2 CLK-4 CLK, 3 CLK-5 CLK
tRC Auto
tRW Auto, 3,4,5,6 CLK
tRRD Auto, 2,3,4,5 CLK
tWTR Auto, 1,2,3 CLK
tRFCO, tRFC1, tRFC2, tRFC3 Auto, 75ns, 105ns, 127,5ns,195ns, 327,5ns
Näitä arvoja ilmeisesti pitäisi muutella, että saisi 1066 MHz muistikitin toimimaan ilman koneen kaatumista. Joskus se menee niin jumiin, että on nollattava bios, jotta se käynnistyisi.
Koneessa on tällä hetkellä 800 MHz muistit ja prosessorina AMD Phenom II X 4 965 (3,4 GHz). Se kellottuu kohtalaisen hyvän jäähyn ansiosta täysin vakaaksi arvolla 17 x 221 MHz = 3757 MHz ja muistit käyvät 884 MHz.
Ei nuo HyperX:t varmaankaan paljon järjestelmän nopeutta nosta, mutta kun nyt tuli hankittua nuo HyperX-muistit, niin olisi mukava saada ne toimimaan. Eikö ne suurin piirtein samoilla kelloilla kävisi noin 1160 MHz?
Tämän takia kysyisinkin neuvoa viisaammilta tähän pulmaan. Vielä lisäksi kysyn, että onko noissa muistiarvoissa (riippumatta muistista) jotakin sellaista, jotka kannattaa säätää manuaalisesti oletusasetusten sijaan muistin optimoimiseksi? Siellä näkyy olevan muun muassa muistin erilaisia nopeuksia nanosekunneissa.
Muistin asetukset
0
215
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2556503Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1976047Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai275579Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1254348Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1733615Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313405HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok323097Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2882602Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan182547- 1412422