Polvilumpiot??

Mitä tarkoittaa polvilumpiolux.med 4/4? Siis jalat ihan sököt vai? Onko haittaa jos aikoo pentuja teettää? Koira on chihu.
5123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oisko pahimmat? Eli ei koskaan pentuja ja varmaan leikkauksia tulossa.Käveleekö se normaalisti ja onko jalat normaalin näköiset?

Äänestä
  • Jalat normaalin näköset, kävelee hyvin ja juoksee hyvin. Ikää nyt 2 vuotta. Tuli vähän yllätyksenä, koira ollut meillä vasta pari kuukautta ja nyt vasta sain id-numeron jolla netistä tutkin koiran tietoja. Raukka ollut tavallaan kiertolaisena.
    Tämmönen kinttuvika taitaa olla periytyvää, vai miksei pentuja? En ole kyllä pennutustarkotuksessa koiraa ostanut, vaan ihan pysyvän kodin takia, ihan tuumaillut vaan tätä pentuasiaa.

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    Jalat normaalin näköset, kävelee hyvin ja juoksee hyvin. Ikää nyt 2 vuotta. Tuli vähän yllätyksenä, koira ollut meillä vasta pari kuukautta ja nyt vasta sain id-numeron jolla netistä tutkin koiran tietoja. Raukka ollut tavallaan kiertolaisena.
    Tämmönen kinttuvika taitaa olla periytyvää, vai miksei pentuja? En ole kyllä pennutustarkotuksessa koiraa ostanut, vaan ihan pysyvän kodin takia, ihan tuumaillut vaan tätä pentuasiaa.

    Voi hyvänen aika, nyt kun muistelen myyjän juttuja, sanoi mulle että nämä koirat eivät osaa hypätä esim. sohvalta alas. Siis eivät osaa vai näitten sököjen polvienko takia niin sanoi? Nyt on pää ihan pyörällä. En ole ennen omistanut pikkukoiraa.
    Jotain muuta erityistä varovaisuutta, kait sennyt saa antaa juosta? Ja kyllähän sen huomaa jos sillä jalat särkee tai jotain? Voi kurjuus.

    Äänestä

Jos jalat ei vaivaa niin hyvä. Jos kyseessä on siis polvilumpion löysyys joka on juuri pikkukoirien vika, se on perinnöllinen. Omalla on myös tämä patella luksaatio jalat eivät vielä vaivaa mutta monethan on pakko leikata. Olen kyllä tarkka ettei astumaan pääse vahingossakaan.

Äänestä

pahimman asteiset polvet,eli 4/4. tähän asteeseen liittyy kipuja,eikä polvet ole juuri koskaan paikallaan.

oliskohan mahd.että koiralla ei kuitenkaan olisi nelostasoisia polvia?nimittäin koira valittaisi kipujaan ja ei pystyisi käytännössä kävelemään polvien takia,jos ne ovat neloset. vai etkö vain tiedä miten pikkukoirat kävelevät? käyhän elukkalääkärissä kysäsemässä polvet uudelleen ja sen jälkeen vasta pentuja mieti! kaikenlaiset koirat osaavat hypätä sohville ja alas.jos koirallas on tää tauti,niin älä ikimainkaan tee pentuja,se periytyy varmasti jokaiselle pennulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikkuchihu kirjoitti:

Mitä tarkoittaa polvilumpiolux.med 4/4? Siis jalat ihan sököt vai? Onko haittaa jos aikoo pentuja teettää? Koira on chihu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu