Oletko normaali?

Päivitätkö?

Facebook on alkanut yleistyessään määrittää sitä, mikä on normaalia ja mikä ei. (COLOURBOX)

Saksalaislehti muistuttaa vertauksellaan siitä, että Facebook-profiilin omistaminen on jo nykyisin merkki normaalisti käyttäytyvästä ja tasapainoisesta ihmisestä, jolla on mitä todennäköisimmin sosiaaliset verkostot kunnossa.

Sen sijaan sosiaalisen median ulkopuolelle jättäytyminen voi kieliä vaarasta ja paljastaa jopa psykopaatin.

Mediat ovatkin alkaneet tulvia ohjeita siitä, miten sosiaalisen median ulkopuolelle jättäytyvään ihmiseen tulisi suhtautua.

7

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niijoonii

      Liityin Facebookiin vasta vuosi sitten, minulla ei ole montaa ystävää ja päivittelen harvakseltaan. Taidan olla lähes psykopaatti ;P

      Tuo koko juttu on typerää kärjistämistä, mutta tuollasilla jutuilla lehtiä myydään. Ihmiset tykkäävät yleistyksistä ja aivottomuuksista. Onneksi kuitenkin suurin osa ihmisistä osaa ajatella omilla aivoillaan eikä usko ihan kaikkea mitä lehdistä lukevat, eihän?

    • Ei erakko

      En päivittele enkä liity faceen. Epäsosiaaliset henkilöt eivät pysty tutustumaan/ keskustelemaan ihmisten kanssa kasvokkain. Tää on mun mielipide.

    • ;( ;(

      Kävin klo 15,30 paskalla
      Löhöilin sohvalla klo 17-18
      Meen nyt kappaan klo 18,20

      Muista tykätä päivityksestäni!


      ;D ;)) ;P :)

    • Iso asia naamakirja

      Australia ja Facebook riitautuivat 16-vuotiaan tekemän sivun takia

      Torstai 9.8.2012 klo 11.42

      Australian valtio on suivaantunut 16-vuotiaan käyttäjän Facebook-sivusta, jossa halveksutaan ja pilkataan aboriginaaliväestöä, kertoo uutistoimisto AP.

    • Taidan olla vakava uhka yhteiskunnalle koska olen ajatellut poistuvani koko naamakirjasta :D

    • Vai normaalia

      Psykopaatihan siellä juuri haluaakin vaikuttaa ja kiusata toisia. En tarvitse, enkä koskaan mene.

    • joskus liittyny

      Itsensä esittelyä ja korostamista koko facebook.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      191
      2969
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      23
      2440
    3. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      160
      1163
    4. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1125
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      69
      1080
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1022
    7. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      948
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      115
      914
    9. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      836
    10. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      804
    Aihe