Lex Puumala?

Omistan 10ha metsää, mistä Myrsky tuhosi 60%! Jouduin myymään puut "alihintaan" koska eivät kelvanneet tukeiksi!
Maksoin tuosta summasta täyden veron, mutta nyt mieltäni askarruttaa? Olisiko voinut saada verovapauden tuhon ollessa näin totaalinen?
Kiitos etukäteen!
279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Puuntuottaja maksaa veroa saamastaan tulosta. Pienestä tulosta joutuu pienesti verolle, suuresta tulosta suuresti. Silti molemmat maksavat veroa 30%, kuten tuloveroa yleensäkin maksetaan pääoman tuottamasta tulosta.

Verotettavasta tulosta voi tehdä tuhovarauksen, jolla osan tulosta voi siirtää verotettavaksi myöhemmin, mutta lopputulosta se ei liioin muuksi muuta.

Äänestä
  • Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mummo 66 kirjoitti:

Omistan 10ha metsää, mistä Myrsky tuhosi 60%! Jouduin myymään puut "alihintaan" koska eivät kelvanneet tukeiksi!
Maksoin tuosta summasta täyden veron, mutta nyt mieltäni askarruttaa? Olisiko voinut saada verovapauden tuhon ollessa näin totaalinen?
Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu