Palanderin lääkäri paljastui vakuutuslääkäriksi

Millander O.

Ja kaikkein korkeimmassa asemassa olevaksi! Eihän tässä muuten olisi mitään, mutta vakuutuslääkäreiden ylivertainen asema on salatulla lainsäädännöllä varmistettu.

Ensin uutinen ja sitten linkki kaikille niille, joille asia on uusi.

Merkittävin asia Hyvärisenkin maineen kannalta on se, että ovatko esimerkiksi työssään vammautuneet ja hänen hoitoonsa tulleet potilaat tienneet sen, että hän toimii kirjallisesti ja suljetusti toimivassa vakuutusoikeudellisessa erityistuomioistuinjärjestelmänä myös kaikkein ylimpänä vakuutuslääkärinä?

Kotimaa 7.8.2012 klo 6:19 | päivitetty 7.8.2012 klo 7:35
- HS: Vakuutusoikeuden ylilääkäri Hyvärinen eroaa -

"Syynä eropäätökseen on korkeimman oikeuden presidentin esittämä kritiikki.

Vakuutusoikeuden ylilääkäri Eero Hyvärinen eroaa tehtävästään, kertoo tiistain Helsingin Sanomat .

Eronsa syyksi Hyvärinen kertoo korkeimman oikeuden presidentin Pauliine Koskelon esittämän kritiikin.

Koskelo arvosteli sitä, että korkein oikeus on joutunut toistuvasti puuttumaan vakuutusoikeuden ratkaisuihin ja usein kumonnut ne asiasta valittaneen vakuutetun hyväksi.

Hyvärinen pitää Koskelon kritiikkiä kohtuuttomana, poikkeuksellisena ja yllättävänä. Koskelon mielestä Hyvärisen eropäätös taas vaikuttaa ylireagoinnilta.

Hyvärinen on työskennellyt vakuutusoikeudessa 20 vuotta."

Yle Uutiset

keskiviikko, kesäkuu 20, 2012
Kenen etua ajavat vakuutusoikeuden ja vakuutusyhtiöiden vakuutuslääkärit?
http://ajankuva.blogspot.fi/2012/06/kenen-etua-ajavat-vakuutusoikeuden-ja.html

6

3535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmettelijä Ö

      Mitä tarkoitat Palanderin lääkärillä?

    • so vat?

      minä myös mietin mitä tarkoittaa palanderin lääkäri paljastui vakuutuslääkäriksi?

    • minä ainakin ihmette

      No esim sitä että alppihiihtomaajoukkueen lääkärinä Hyvärinen on hoitanut ja loukkaantumistilanteissa luonnollisesti antanut lausunnot puoltavasti jotta Palander ja muut ovat saaneet korvauksen ja palkan sairasajalta. Ja tuskimpa asioita on sen enempää harkittu tai punnittu. Nimi ja leima vaan alle ja huippuhoitoon.
      Sen sijaan tavan tallaaja ja duunari saa poikkeuksetta kielteisen päätöksen hakemuksiinsa ja vasta oikeuden kautta on mahdollisuus saada sen mitä kuuluukin. Ja kaikki tuo tapahtuu täysin näkemättä potilaita!
      Koko vakuutuslääkärisysteemi ja esim. KELA:n toiminta on oksettavaa ja ihmisoikeuksia loukkaavaa. Mutta mitään ei asialle tehdä.
      Ehkäpä pitää vielä muutama vak.lääkäri tulla ammutuksi jotta aletaan miettiä mistä kaikki oikein johtuukaan.

      • Looke

        Kaiken takana on täysin korruptoitunut lainsäädäntö joka tapaturmalain osalta asettaa vakuutusoikeuden lääkärijäsenenen ylivertaiseen asemaan.
        Vapautuu kolegialisuusvelvoitteesta ja päätös jota asianomaiset eivät näe paalutetan kassa kaappiin eli salataan 80 vuodeksi.
        Eli ortopedi Eero Hyvärinen oli vakuutusoikeuden ylilääkäri ja otti hatkat KKO:n dumarin Pauliine Koskelon arvosteltua häntä.
        Eikä tämän työtapaturmaa voi viedä käräjille vaikka peräsin kestäisi.


    • S.Lalom

      Aikamoista tuntuu tapahtuvan. Tähän uutiseen ei tunnu löytyvän mitään vahvistusta?!

      Kansa raivona vakuutuslääkäreille - kaksi ammuttu kielteisen päätöksen jälkeen
      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288491734938.html?pos=ok-nln

      Ei löytynyt HS:kaan sivuilta tarkempaa tietoa. Onko juttu totta? Vaan tuossa IS jutun keskusteluketjussa tunnutaan olevan kärryillä.

    • sauvasekoitin

      ei kaikkea lehdistä lukemaansa pidän uskoman

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4560
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      226
      1796
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1450
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1059
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      145
      1014
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      999
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe