Kestääkö blue1:n koneeseen ottaa käsimatkatavaran lisäksi pienen käsilaukun? Finskillä tuo onnistuu mutta näiden sivuilta en löytänyt kuin sen tavallisen 1 laukku/asiakas-litanian.
Käsilaukku + käsimatkatavara
8
424
Vastaukset
- pluuvani
Ei kestä
- kestää
Hmm, kestääpäs? Aina ollut käsilaukku käsimatkatavaran lisäksi ja Ryanairia lukuun ottamatta ei ole koskaan tullut mitään sanomista. Ihmisillä on mielestäni normaalia käsilaukkua isompiakin kasseja ja reppuja ns. "käsilaukkuna", joka menee ehkä vähän yli hilseen.
Ellei sitten käytäntö ole Blue1:lla muuttunut tässä vuoden sisään noin paljon.- Diibadaaba
Kiitos! Hätätilassa saan käsilaukun mahtumaan käsimatkatavaralaukun sisään, mutta tahtoo pitää kukkaron ja kameran liki.
- Dabaduu
Diibadaaba kirjoitti:
Kiitos! Hätätilassa saan käsilaukun mahtumaan käsimatkatavaralaukun sisään, mutta tahtoo pitää kukkaron ja kameran liki.
Ongelmia ei tule ainakaan, jos pidät käsilaukkua käsimatkatavaralaukun sisällä koneeseen mennessäsi. Sitähän säännöt eivät säätele, mitä saat koneessa ottaa käsimatkatavarasta esille.
Käytännössä riittää, jos voit tarvittaessa sulloa käsilaukun siihen isompaan laukkuun.
Muutoin asia riippuu siitä, mitä kenttävirkailijat sattuvat kulloinkin ajattelemaan. Yleensä heitä ei kiinnosta moinen asia, mutta joku voi olla erityisen virkaintoinen, joku voi olla huonolla tuulella, jotakuta saattaa ärsyttää naamasi tai käytöksesi tai kone saattaa olla erityisen täynnä ja käsimatkatavaratilat pienet.
Voit myös soittaa Blue1:n maksulliseen asiakaspalveluun ja kuulla vastauksen, jossa toistetaan se, minkä olet jo lukenut nettisivuilta. Virallisesti ei myönnetä mitään väljennyksiä, jottei kukaan voi niihin vedoten viedä koneeseen koko huusholliaan. Käytännössä virkailijat soveltavat tervettä järkeä, joka on tunnetusti erilainen eri ihmisillä ja eri tilanteissa.
- vithu
vitun naiset, ei teillä ole mitään erivapauksia. vai oletko homomies ja pidät käsilaukussa ladyshaveria, jolla voit sheivata pippelikarvat jotta homostuertin ois kivempi imutella?
- sddsds
Miehillä ei tietenkään koskaan ole mukana läppärilaukkua tai takkia/kirjaa/sateenvarjoa/jotain ylimääräistä.
Mutta tottahan toki aloittaja ajoi takaa juuri tuota, mitä sinäkin arvelit. Tietysti olisi mukava, että myös heteromiehet olisivat yhtä aloitteellisia, jolloin naisten olisi kivampaa imutella. - Matkaajamies
sddsds kirjoitti:
Miehillä ei tietenkään koskaan ole mukana läppärilaukkua tai takkia/kirjaa/sateenvarjoa/jotain ylimääräistä.
Mutta tottahan toki aloittaja ajoi takaa juuri tuota, mitä sinäkin arvelit. Tietysti olisi mukava, että myös heteromiehet olisivat yhtä aloitteellisia, jolloin naisten olisi kivampaa imutella.Eipä ole koskaan ollut ongelmia (miehenä) kameralaukun, läppärinlaukun, muovikassin tai jopa pikkurepunkaan kanssa portilla vaikka mukana on myös ollut normaali cabintrolley (55cm). Eipä portilla paljoa kamoja syynäillä.
- Blue2
Meinaatko siis, että kestääkö käsilaukun sangat? Riippuu laukusta
ja laukun painosta. Halpislaukku saattaa hajota jo terminaalissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115317Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923272Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403166- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271605Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161169