jos ei löydy kummeja

mietintää

Itselläni ei ole lapsia. Eikä aivan lähitulevaisuudessakaan, kysyn silti asiaa joka on käynyt mielessä.

Miten kastaa lapsi jos ei ole kummeja? Onko kummit pakollisia?
Vai jätetäänkö kastamatta ja pidetään vain nimiäiset, koska kummeja ei ole mistä valita.

12

2562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku

      Lakipykälien mukaan lapsella tulee olla 2 - 5 kummia, siis jos lapsi kastetaan ;) Eiköhän jokaisella nyt pari tuttua liene, vaikka joku pariskunta tms ;)

      • näin se käyp

    • ei vain ole

      ei kaikilla ole kavereita, ystäviä, siskoja tai veljia ym. Yksinäisiäkin ihmisiä maailmassa on paljon.

    • ....k....

      Yksi kummi riittää, jos siitä on sovittu. Mikäli lapsen kastaminen on tosi tärkeää, ettekä esim. voi vain siunata lasta vapaaseurakunnan tai helluntai papin kanssa, niin varmaan ev.lut. seurakunnasta voi kysyä, onko ystäväpiiriä/ystävätoimintaa, jonka kautta voisi ev.lut. uskovan saada kummiksi.

    • 18 + 10

      Hätätilassa pappi varmasti järjestää vaikka seurakunnasta kummit, ehkä pappi itsekin voi olla kummina. Sisarukset, serkut, tädit, pikkuserkut ja muut sukulaiset ovat käyttökelpoisia, jos heitä on ja kuuluvat kirkkoon. Jos harrastat jotain, niin harrastusryhmästä voit löytää tuttavia. Jos olet uskonnollinen, niin mene vaikka seurakunnan toimintaan mukaan ja bongaa sieltä taatusti kirkkoon kuuluvia kummiehdokkaita, tai jos et ole, niin jätä lapset kastamatta.

      • KummiX3

        On paljon" yksinäisiä", jotka eivät löydä esim.sukulaiskummia. Se on usein varmasti luontevin hyvien ystävien lisäksi. Kummit ovat tarpeen, mutta on siinä yleisen keskustelun paikkaa myös. Toisaalta näin kolmen aikuisen kummitytön "tätinä" olen jälkeenpäin todennut, että yllätyin ystävien taholta tulleista kummivaatimuksista.
        Sukulaiskummina yhteys on säilynyt vuorovaikutteisena myös aikuisena! Itselle ei ollut vaikeaa muistaa lasta, eikä pakettien osto niin ongelmaa. Nyt olen viisastunut ja ymmärrän ihmisten kieltäytyvän, vaikka kummilapset ovat tosi hyviä ja ihania.


      • KummiX3
        KummiX3 kirjoitti:

        On paljon" yksinäisiä", jotka eivät löydä esim.sukulaiskummia. Se on usein varmasti luontevin hyvien ystävien lisäksi. Kummit ovat tarpeen, mutta on siinä yleisen keskustelun paikkaa myös. Toisaalta näin kolmen aikuisen kummitytön "tätinä" olen jälkeenpäin todennut, että yllätyin ystävien taholta tulleista kummivaatimuksista.
        Sukulaiskummina yhteys on säilynyt vuorovaikutteisena myös aikuisena! Itselle ei ollut vaikeaa muistaa lasta, eikä pakettien osto niin ongelmaa. Nyt olen viisastunut ja ymmärrän ihmisten kieltäytyvän, vaikka kummilapset ovat tosi hyviä ja ihania.

        Tarkennusta hieman KummiX3 kirjoitukseen. Kannatan kyllä kummijärjestelmää ja olen vakaumukseltani kristitty. Itsellä vaan on paras kokemus "sukulaiskummina". Eipä se niin vaarallista ole, jos nuorena ei osaa varautua. Ystävien tilanteet vaihtuvat ja ehkä harvalle tulee mieleen miten paljon muukin kuin puhe "kummilapsen" ympäristöstä olisi virkistävää. Toki niitäkin muistoja paljon on. Se ei tarkoita etteikö itse kummilapsesta olisi kiinnostunut.


    • joku

      Niin siis tarkoitin aiemmin, että jos lapsi kastetaan on kummeja oltava vähintään 2 - mutta lasta ei siis ole pakko kastaa ;) Pelkkä väestörekisterikin riittää, ja voihan sitä pitää nimiäiset halutessaan...

    • okkkokoko

      Ainakin täällä Tampereella on seurakunnalla vapaaehtoisia aikuisia, jotka ryhtyvät kummeiksi, jos perheen omasta lähipiiristä ei löydy. En osaa sanoa miten homma käytännössä toimii, mutta kyllä varmasti sinun omasta seurakunnastasi osataan kertoa. Tuskin kaste tästä syystä jää saamatta :)

    • cvbvjy78

      Kaste ja nimenanto ovat eri asioita. Kirkon opetuksen mukaan lapsi on kastettava pian syntymän jälkeen ettei se ressukka joudu vaan kadotukseen. Siksi meillä on käytössä hätäkastekin.
      Aikaisemmin kastekaavassa oli myös ns. eksorkismi eli pahan hengen ulosajaminen perisynnissä syntyneestä pakanasta. On se siinä nykyäänkin, mutta hyvin mietona versiona. Eli vierläkö joku ihmettelee kasteen ja nimiäisten välistä eroa? Kai nyt jokainen järkevä ihminen haluaa lapsestaan riivaajat ulos!

    • Pappi Helsingistä

      Mietit ihan oleellista asiaa. Kuten joku jo mainitsikin, evankelis-luterilaisen kirkon jäseneksi kastettavalla pitää olla vähintään yksi kummi. Kummin pitää olla konfirmoitu kirkon jäsen. Sitten, jos/kun asia tulee ajankohtaisksi, kannattaa olla yhteydessä omaan seurakuntaan. Eri seurakunnissa on erilaisia käytäntöjä löytää kummi siinä tapauksessa, ettei kasteperhe itse löydä. En jaksa uskoa, että yhtään lasta jätettäisiin kastamatta, jos vanhempi/vanhemmat eivät löydä kummeja. Eli tämän asian osalta voit suhtautua tulevaisuuteen varsin luottavaisesti :)

    • uniikki

      kummeja on oltava kaksi.Ja kaikesta näistä,saat teitoa ihan Seurakunnasta tai kysymällä papilta.Ei tarvii täällä arvailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2826
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1827
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1320
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1228
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1018
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe