allergiaa? help!

kisun omistaja

Pistän tän nyt tännekkin osioon vielä..

Elikkäs, minun yhden vuoden ikäisellä leikatulla tyttö kissalla on ollut lähes pennusta asti jo sitä, että rapsuttaa korviensa läheltä, suunnilleen ohimoiden kohdalta, niin, että ne kohdat semmosia, että iho kuultaa läpi, mutta ei silti ihan karvattomia kohtia.

Noin puolenvuoden ikäisenä kisulla oli korvapunkkeja, jotka hoidettiin apteekista ostetulla lääkkellä. Se tehos, punkit katos. Kuukausi, kaksi tämän jälkeen käytiin leikkauttamassa kissa, ja mainitsin tuosta ohimoiden rapsuttamisesta, ja siitä että on ollut korvapunkkeja. Korvat oli puhtaat, ja lääkäri pisti vielä varmuudeks kunnon korvapunkkilääkettä.

Nykyään kutinaa ilmenee myös aavistuksen tuolla niskan seudulla niin, että joskus on semmosia korppuja mitä haavan päälle tulee. Olen alkanut vahvasti epäillä ruoka-aineallergiaa, koska netistä lukemani oireet täsmäisivät aikalailla?

Onko asiasta pakko mennä ottamaan selvää eläinlääkäriin, vai voinko itse koittaa ostaa vaikka eläinkaupasta jotain ruokaa joka on tarkoitettu ruoka-aineallergiselle kissalle, ja katsoa helpottaako kutina?

Toivottavasti joku vastaa pikaisesti, kiitos jo kovasti etukäteen, jos viitsitte vastailla! Jokainen vastaus tulee tarpeeseen! :)

5

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avuksi4you

      Eläinlääkäriltä saat allergiaruokaa esim hill`s tai royal canin.

      • minä taas

        Kiitos vastauksesta, hyvä tietää.

        Musta nyt alko yhtäkkiä tuntuun siltä, että kutina johtuis allergiasta ruokakuppiin (on siis semmonen muovinen mitä kaupois näkee)

        Koska silloin, kun kissa leikattiin, söi kuonokoppansa takia viikon verran lautasesta, eikä silloin muistaakseni ilmennyt korvien rapsuttamista/yrittämistä rapsuttaa :O

        Otin nyt ruokakupin pois, ja pistän ruuan lautaselle, katsotaan ja toivotaan, että auttais.

        Eikö kissalla muoviallergia kuitenkin ihan hyvinkin mahdollinen?


    • Kissa(:

      Itselläni on kissa jolla on ruoka-aine allergia.
      Kannattaa ostaa jotain allergiaruokaa ja syöttää sitä.
      Ei kannata sillon antaa mitään muuta.

      Jos kissa on jollekkin allerginen ja sille syötetään sitä niin se rapsuttaa että karvat lähtee. Karvojen kasvu kestää noin kuukauden (riippuu miten paljon on rapsuttanut)
      Kun kissa on parempi kannattaa alkaa kokeilla joitain muutakin ruokaa ja katsoa alkaako rapsuttaa.Jos alkaa se on allerginen jollekkin osalle siinä ruuassa ja sitä ei kannata enää antaa.

      Itse käytimme kissan eläin lääkärissä.
      Ensin se oli kokoajan vain piilossa nukkumasa ja rapsutti.
      Vietiin lääkäriin ja Lääkäri sanoi että on joku allergia. Ei otettu allergia testejä alettiin vain syöttää sitä allergia ruokaa.

      Toivottavasti sait jotain selvää tosta ! (:

      • kisunomistaja

        Kiitos kovasti vastauksestasi!

        Koitan nyt ensin katsoa auttaako toi, että otin muovisen ruokakupin pois käytöstä, jos en huomaa eroa, ja kutina jatkuu, koitan käydä hakemassa noita allergia ruokia ja katsoa tepsiikö sitten :)

        Tossa muuten eilen selasin myös eläinlääkäriltä saatua lehtä, joka kertoo kisuista, ja siellä oli tommosta rasvaa, kuin viatop geeli, joka auttaa kutinaan, onks kellään kokemusta, pitäiskö koittaa?


    • Kisuliini:)

      Suosittelen kokeilemaan eliminaatio-dieettiä. Eli jonkin tietyn ajan syötät kissallesi jotain tiettyä ruokaa ja seuraat, että poistuvatko oireet vai paheneeko.

      Meillä kokeiltiin possunlihalla. Jätettiin kissanruuat pois ja syötetään rakaa sian sydäntä, kieltä, suikaleita yms.

      Oireet katosivat kokonaan!

      Käytimme ennen dieettiä eläinlääkärissä ja eläinlääkäri määräsi kissallemme kortisonitabletteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3716
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2855
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2071
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2066
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe