Kuinka helppoa Brysselissä on löytää esimerkiksi kahvittelu tai elokuvaseuraa (ei deittiseuraa), ja mitä kautta kannattaa alkaa etsiä? Olen muuttamassa piakkoin Brysseliin itsekseni, tuntematta sieltä ketään. En myöskään puhu muuta kuin englantia. Alkaa hieman jännittää :D
Vastaukset 1
- 747
Helpoiten ihmsiin tutustuu opiskelun, työn ja erilaisten harrastuksien puitteissa. Kannattaa jatkaa jo Suomessa olevia harrastustoimia tai aloittaa vaikkapa jokin uusi ja mennä vaikkapa johonkin liikuntalajiin, punttisalille jne.
Englanninkielen taitosi kanssa pärjäät oikein hyvin Brysselissä ja se helpottaa paljon uusien kielten opiskelua. Mikäli aloitat jomman kumman paikallisen kielen opiskelun, niin samalla tutustuu luontevasti uusiin ihmisiin ja pääsee myös treenaamaan oppimaansa. Tuplahyöty.
Belgialaiset ovat varsin kielitaitoisia eikä ole harvonaista, että he puhuvat vähintään kolmea kieltä, flaamia, ranskaa ja englantia, sekä mahdollisesti vielä kieli tai kaksi lisää.
Tietysti olisi hyvä piku hiljaa koettaa tututstua paikallisiin sen sijaan, että löytäisi itsensä vain tai lähinnä toisten suomalaisten seurasta, joita on melko paljon Brysselissä, vaikka kotimaisen kielen kanssa toimiminen voikin olla välillä mieluisaa. Mixt voisi olla ihan hyvä.
En tiedä onko Suomi Klubin sivut ja foorumi sinulle jo tuttuja. Foorumin kautta voi hyvinkin saadaa kaupunki-kahvittelu ja leffaseraa toisista suomalaisista.
- http://www.suomi-klubi.com/
Ps. Pieni jännitys on on vain hyvä asia ja maustaa elämää. Uudet tuulet ovat avartavia. Kyllä se Brysselissä asuminen ja kotiutuminen tulee sujumaan ihan hyvin, no worry ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011233
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku91850Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466