Kuinka helppoa Brysselissä on löytää esimerkiksi kahvittelu tai elokuvaseuraa (ei deittiseuraa), ja mitä kautta kannattaa alkaa etsiä? Olen muuttamassa piakkoin Brysseliin itsekseni, tuntematta sieltä ketään. En myöskään puhu muuta kuin englantia. Alkaa hieman jännittää :D
Seuraa Brysselistä
1
251
Vastaukset
- 747
Helpoiten ihmsiin tutustuu opiskelun, työn ja erilaisten harrastuksien puitteissa. Kannattaa jatkaa jo Suomessa olevia harrastustoimia tai aloittaa vaikkapa jokin uusi ja mennä vaikkapa johonkin liikuntalajiin, punttisalille jne.
Englanninkielen taitosi kanssa pärjäät oikein hyvin Brysselissä ja se helpottaa paljon uusien kielten opiskelua. Mikäli aloitat jomman kumman paikallisen kielen opiskelun, niin samalla tutustuu luontevasti uusiin ihmisiin ja pääsee myös treenaamaan oppimaansa. Tuplahyöty.
Belgialaiset ovat varsin kielitaitoisia eikä ole harvonaista, että he puhuvat vähintään kolmea kieltä, flaamia, ranskaa ja englantia, sekä mahdollisesti vielä kieli tai kaksi lisää.
Tietysti olisi hyvä piku hiljaa koettaa tututstua paikallisiin sen sijaan, että löytäisi itsensä vain tai lähinnä toisten suomalaisten seurasta, joita on melko paljon Brysselissä, vaikka kotimaisen kielen kanssa toimiminen voikin olla välillä mieluisaa. Mixt voisi olla ihan hyvä.
En tiedä onko Suomi Klubin sivut ja foorumi sinulle jo tuttuja. Foorumin kautta voi hyvinkin saadaa kaupunki-kahvittelu ja leffaseraa toisista suomalaisista.
- http://www.suomi-klubi.com/
Ps. Pieni jännitys on on vain hyvä asia ja maustaa elämää. Uudet tuulet ovat avartavia. Kyllä se Brysselissä asuminen ja kotiutuminen tulee sujumaan ihan hyvin, no worry ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1645734
- 2653344
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423314Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442748- 361864
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?291648Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411596- 161477
- 231457
- 241357