Vaikka tontti on kuinka pieni mahtuisi talojen väliin pieni rako, vaikka puoli metriä, tämä parantaisi huomattavasti äänieristystä. Miksi kukaan haluaa ostaa paritalon?!
Paritalo on järjetön keksintö!
8
11324
Vastaukset
- Ok-loordi
Ne ovat halvempia kuin erillistalot, siksi, niiden rakentaminen tulee halvemmaksi kuin kahden saman kokoisen erillistalon erikseen tietenkin. Rakennuskulut eivät kasva lineaarisesti sitä mukaa kuin neliöitä tulee. 100m2 okt:n rakentaminen maksaa esim. n. 250.000 euroa ja 170m2 okt:n rakentaminen maksaa n. 310.000 euroa.
Talon perustukset, tontin raivaus yms. menevät paritalossa yhteen kertaan 2 asuntoa kohden ja sitten kaikki liittymät esim. vesi, sähkö, kaukolämpö, kaapeli-tv, netti yms. menevät yhden kerran ja jaetaan ja sitten vielä luvat, rakennusvalvonta yms. menevät vain yhden kerran kahteen asuntoon.- Hullun hommaa
Jos on kaksi 150 neliön taloa joiden välimatka toisista on vain puoli metriä niin paljonko kalliimpia ne ovat kuin jos olisi paritalo? Tuskin mistään hirmuisista summista on kyse.
- Tolloko oot??!!
Hullun hommaa kirjoitti:
Jos on kaksi 150 neliön taloa joiden välimatka toisista on vain puoli metriä niin paljonko kalliimpia ne ovat kuin jos olisi paritalo? Tuskin mistään hirmuisista summista on kyse.
Lopeta tuo mutuilu. Sitä nähdään täällä ihan tarpeeksi. Ei kai niitä nyt rakennettaisi jos siinä ei nitään järkeä olisi.
- Ok-loordi
Hullun hommaa kirjoitti:
Jos on kaksi 150 neliön taloa joiden välimatka toisista on vain puoli metriä niin paljonko kalliimpia ne ovat kuin jos olisi paritalo? Tuskin mistään hirmuisista summista on kyse.
Kaksi erillistaloa maksaa n. 1,5 -kertaisesti siihen verrattuna mitä ne kaksi taloa maksvat yhteen laitettuna paritaloksi.
Eli jos 150 neliön talo maksaisi n. 280.000 euroa erillistalona niin kaksi 150 neliön taloa maksaa sen 560.000 euroa. 300 neliön paritalo, jossa on kaksi 150 neliön talonpuolikasta maksaa n. 373.000 euroa eli paritalosta puolet maksaa n. 187.000 euroa.
Eli 93.000 euroa kalliimmaksi tässä esimerkissä tulee erillistalona sama talo.
Onko reilu 90.000 euroa hirmuinen summa vai ei, sitä voi miettiä jokainen tahollaan.
Rakentaminen tulee vain halvemmaksi kun rakennetaan kerralla yksi isompi talo, josta tulee kaksi talon puolikasta yhteisellä seinällä välissä yksine liittymineen, lupineen, maansiirtotöineen, suunnitteluineen, rakennustarkastuksineen ja valvontoineen.
Tietysti voisi soveltaa niin että rakennettaisiin kahta erillistaloa vierekkäin samalle tontille asunto-osakeyhtiömuotoon esimerkiksi, eli kerralla kaksi erillistaloa, joilla on samat liittymät yms. jolloin erona paritaloon on lähinnä vain se että tulee kaksi ulkoseinää lisää eristeineen, verhoiluineen, ikkunoineen yms. verrattuna että paritalossa on vain väliseinä asuntojen välillä. Tällöin rakentaminen tulee ehkä vain n. 25.000 - 30.000 euroa kalliimmaksi ja pihaa menee talojen välissä sitten vähän "hukkaan" jos talot ovat esim. metrin päässä toisistaan, eihän tuossa pimeässä raossa voi mitään tehdä sitten. Hyöty mitä tuolla saavutetaan on lähinnä se että voi meluta enemmän ja soittaa esim. stereoita vähän kovempaa kun ääni ei kantaudu toiseen taloon rakenteita pitkin.
- 1
Euroopan muissakin maissa rakennetaan paritaloja,mutta se että naapuriin ei kuulu seinän takaa mtään niin se on ilmarako joka on talojen välissä vaikka sitä ei ulkopuolelta ei näe.Esim Englannissa olevat pitkät 2-kerroksiset talot ovat itseasiassa omakotitaloja
- Eikö näin ole
Minulla on sellainen käsitys että Suomessa uusissa rivitaloissa olisi samanlainen rakennustapa, ainakin osassa. Ei ole yhteistä seinää vaan seinien välissä on pieni ilmarako mutta sitä ei ulkoapäin huomaa. Tämä parantaa äänieristystä aika tavalla.
- mk
Eikö näin ole kirjoitti:
Minulla on sellainen käsitys että Suomessa uusissa rivitaloissa olisi samanlainen rakennustapa, ainakin osassa. Ei ole yhteistä seinää vaan seinien välissä on pieni ilmarako mutta sitä ei ulkoapäin huomaa. Tämä parantaa äänieristystä aika tavalla.
Itse asun rivarissa missä äänet ei kuulu seinän läpi ollenkaan ja johtuu tuplarakenteesta asuntojen välissä. On tupla koolaus ja ne koolingit eivät ota yhteen ja eristeitä välissä 200mm niin ei varmaan kuulu äänet. Äisilläni rivarissa kanssa tuplaseina eli kummallakin puolella seinää on tiili ja valissä 100-200mm eristeintä niin äänet ei kuulu toiseen asuntoon. Paritalin yhteiseen seinään 200-400mm eristeitä niin äänet ei kuulu seinämläpi ollenkaan mutta jos tehdään vain 100mm koolaus ja eriste väliin niin varmaskti kuuluu naapurin äänet toiselle puolelle.
- markkumatruusi
On niitä paritalojakin missä vain katos yhdistää rakennukset eli ei yhtenäistä seinää niin sen pitää olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648