Vähitellen aselakien tiukennusta kohti

http://www.taloussanomat.fi/media/2012/08/07/suomen-suurin-aselehtikustantamo-kaatui/201235120/135

Koulusurmien uhrit ei kuolleet turhaan. Vaikka porvari Katainen ei tiukentaisikaan aselakeja.
556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onneksi Sergein Ladan takakontti-basaari palvelee yhä paremmalla katteella. Ei tarvitse tyytyä aneemiseen hernepyssyyn, ei tarvita lupapapereita, ei mielenterveystodistuksia, ei tarvitse alistua nöyryyttävään kuulusteluun.

Sergein Ladan takakontti-basaari on selvä voittaja. Markkinatalous voittaa byrokratian 6 - 0.

Äänestä

Kylähullu täällä vaahtoaa. Niinkuin edellisestä vastauksesta ilmenee ne jotka aseita haluavat niitä myös hankkivat. Laillisesti tai omin luvin

Äänestä

Aseitten vähentäminen voitaisiin aloittaa kieltämällä ampumaurheilu ja laittamalla poliisin aseet jälleen piiloon. Sotilasparateissakin riittäisi soppatykit, olivathan ne etulinjan miesten mielestä arvostetuimpia aseita. Televisiosta ja elokuvista voitaisiin poistaa myös kaikenlainen ammunta ja aseitten näyttäminen.

Äänestä

Elokuva ilman ampumista on kuin rasvaton maito.

Äänestä
  • ...ja ampumaurheilu ilman aseita! Anna mun kaikki kestää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


askel askeleelta kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/media/2012/08/07/suomen-suurin-aselehtikustantamo-kaatui/201235120/135

Koulusurmien uhrit ei kuolleet turhaan. Vaikka porvari Katainen ei tiukentaisikaan aselakeja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu