Eli kaikke keskustelua jongleerausta harrastaville. Mitä osaatte ja millä? Kauan olette harrastaneet ja myös vinkkejä alotteleville jongjööreille.
Itse aloitin jongleerauksen harjoittelemisen 2 viikkoa sitten tosin siinä välissä oli viikon tauko eli olen karkeasti arvioiden viikon harjoitellut.
Perus 3 pallon cascade sujuu jo aika mallikkaasti ja tenniksen osaan jotenkuten.
jongleeraus
9
1215
Vastaukset
- jogleri
tälläistä palstaa tänne kaivattiin, nyt vielä laadukasta sisältöä... Itse olen jonkannut about 3vk ja menee cascade, tennis, outside throws, columns yms. Keiloilla menee ok:sti cascade about 50 heittoa. Vinkki: treenatkaa sängyn päällä ja beanbägeillä niin ei haittaa vaikka pallot alussa tippuvat.
- jonkkaB
Ainii joo unohdin mainita että itse harjoittelen yleensä biljardipöydän päällä ja se on aika kätevä :D
Pallot tein itse desi riisiä pakastepussiin ja ne ilmapalloon josta on leikattu se puhallusosa pois ja vielä toinen pallo päälle ni hyvä tulee. Ohjeet löytää helposti vaikka youtubesta. - jonkkaB
Nyt on taas lähes päivittäin harjoitellu ja alkaahan se kokoajan sujumaan yhä paremmin ja paremmin. Mills messiä oon alkanu harjoitella. Aluksi se näytti mahdottomalta mutta kyl se siitä ku vähä harjottelee :D
Onkos muuten kellään mitään suosituksia pallojen koosta ja painosta että mitkä olis parhaita? Mäki alotin tän homma iha viikko sit. Mahtava harrastus, helppo ja hyvä tapa saada aika kuluun rattoisasti :)
- joojoo
kannattaa välillä katella seiniä tai töllöö heitellessä ni tulee lihasmuistia. ja oppii hyvin paikkailemaan
- jonkkaB
Kyl täs huomaa varsinki et harjoittelu tekee mestarin. Nyt on takana aika monta viikkoa pallojen viskelyä ja 3 pallol menee jo lähes perfecto :D en oo vieäkää ostanu kunnon palloja, näillä ite tekemil palloil mennää ja hyvin on toiminu.
Toi telkan katselu on kyl hyvää harjotusta jos on vähääkää parempi heitteliä :D- juurinäin76
satunnaisesti kerran vuodessa, osaan kolmella pallolla kevyesti.. olen 12.
- amatööri
juurinäin76 kirjoitti:
satunnaisesti kerran vuodessa, osaan kolmella pallolla kevyesti.. olen 12.
Määki oon kakstoista ja harjotellu kakspäivää mää tein ite pallot ja en oikee osaa viel ps. Mis asut
- Anonyymi
Oon harjotellu nyt vuoden jongleerausta ja ykspyöräilyä. Osaan tällä hetkellä cascaden, reverse cascaden, tenniksen, milsmesin, columssit,pari neljän pallon temppua ja vielä muutama temppu joitten nimeä en muista. Kannattaa kattoo mun youtube kanava koska siellä annan vinkkejä ja paljon muuta. Kanavan nimi on siis ake ykspyöräne.
https://youtube.com/channel/UCMNqvbyK5qk2iD46p0Jm19g
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html624365Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424122Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1483237Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223224Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653034Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752859Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1162545Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1522312- 472152
- 241810