Eli kaikke keskustelua jongleerausta harrastaville. Mitä osaatte ja millä? Kauan olette harrastaneet ja myös vinkkejä alotteleville jongjööreille.
Itse aloitin jongleerauksen harjoittelemisen 2 viikkoa sitten tosin siinä välissä oli viikon tauko eli olen karkeasti arvioiden viikon harjoitellut.
Perus 3 pallon cascade sujuu jo aika mallikkaasti ja tenniksen osaan jotenkuten.
jongleeraus
9
1278
Vastaukset 9
- jogleri
tälläistä palstaa tänne kaivattiin, nyt vielä laadukasta sisältöä... Itse olen jonkannut about 3vk ja menee cascade, tennis, outside throws, columns yms. Keiloilla menee ok:sti cascade about 50 heittoa. Vinkki: treenatkaa sängyn päällä ja beanbägeillä niin ei haittaa vaikka pallot alussa tippuvat.
- jonkkaB
Ainii joo unohdin mainita että itse harjoittelen yleensä biljardipöydän päällä ja se on aika kätevä :D
Pallot tein itse desi riisiä pakastepussiin ja ne ilmapalloon josta on leikattu se puhallusosa pois ja vielä toinen pallo päälle ni hyvä tulee. Ohjeet löytää helposti vaikka youtubesta. - jonkkaB
Nyt on taas lähes päivittäin harjoitellu ja alkaahan se kokoajan sujumaan yhä paremmin ja paremmin. Mills messiä oon alkanu harjoitella. Aluksi se näytti mahdottomalta mutta kyl se siitä ku vähä harjottelee :D
Onkos muuten kellään mitään suosituksia pallojen koosta ja painosta että mitkä olis parhaita? Mäki alotin tän homma iha viikko sit. Mahtava harrastus, helppo ja hyvä tapa saada aika kuluun rattoisasti :)
- joojoo
kannattaa välillä katella seiniä tai töllöö heitellessä ni tulee lihasmuistia. ja oppii hyvin paikkailemaan
- jonkkaB
Kyl täs huomaa varsinki et harjoittelu tekee mestarin. Nyt on takana aika monta viikkoa pallojen viskelyä ja 3 pallol menee jo lähes perfecto :D en oo vieäkää ostanu kunnon palloja, näillä ite tekemil palloil mennää ja hyvin on toiminu.
Toi telkan katselu on kyl hyvää harjotusta jos on vähääkää parempi heitteliä :D- juurinäin76
satunnaisesti kerran vuodessa, osaan kolmella pallolla kevyesti.. olen 12.
- amatööri
juurinäin76 kirjoitti:
satunnaisesti kerran vuodessa, osaan kolmella pallolla kevyesti.. olen 12.
Määki oon kakstoista ja harjotellu kakspäivää mää tein ite pallot ja en oikee osaa viel ps. Mis asut
- Anonyymi
Oon harjotellu nyt vuoden jongleerausta ja ykspyöräilyä. Osaan tällä hetkellä cascaden, reverse cascaden, tenniksen, milsmesin, columssit,pari neljän pallon temppua ja vielä muutama temppu joitten nimeä en muista. Kannattaa kattoo mun youtube kanava koska siellä annan vinkkejä ja paljon muuta. Kanavan nimi on siis ake ykspyöräne.
https://youtube.com/channel/UCMNqvbyK5qk2iD46p0Jm19g
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 91697
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.262953- 70814
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22686Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69651Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647- 42609
- 62606
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?118568- 55538
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48519
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20488- 30483