Lidlin ja parkkipaikan välille liikennevalot!

PerusPena

Lidlin ja parkkipaikan välille tarvitaan liikennevalot, koska ruuhka-aikaan Lidlissä ja apteekissa käy paljon asiakkaita eivätkä autoilijat väistä riittävästi jalankulkijoita.

11

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoi tekninen lautaku

      Siilinjärvellä ei ymmärretä korotettujen suojateiden liikennettä rauhoittavaa vaikutusta keskustan alueella. Korotuksenei todellakaan tarvitse olla vanhan viitostien Risuharjun kohdalta eteenpäin kaltaisia. Eikä ole toivetta saada tuohon kohtaan sellaista, sillä teknisessä toimessa on laadittu ja lautakunta on vahvistanut äärimmäisen yksipuoliset pisteytykset. Jalankulkijoiden määrä ei ole kriteeri. Keskustassa liikkuu erittäin paljon hitaasti liikkuvia vanhuksia asioitaan toimittamassa. Kunnassa ei haluta ottaa muuten kuin puheissa huomioon vanhusten kotona-asumisessa selviytymistä. Toki autojen joutuessa hiljetämään suojateden kohdalla korotuksen vuoksi muistuu kuljettajille paremmin suojatieliikennesäännön noudattaminen ja se edesauttaa kaikenikäisten jalankulkijoiden liikkumista.

    • Oikea reitti

      Mitäs jos tekisitte aloitteen kaupungille? Ihan sähköpostilla vaan. Ei täällä valittamisella saa mitään aikaan. On se tietysti kiva nimettömänä aukoa päätään. Jos vaikka joku päättäjäjistä lukisi tätä roskaväen ajatuksenkulkua.

      • hoh hoijaa

        Tietämyksen tasosta puheenollen... Teemmekö aloitteen Kuopiolle vai mille kaupungille ? =)

        Korkeimmille päättäjille on tullut suoraan sanottua.


      • kiojnnuhu7
        hoh hoijaa kirjoitti:

        Tietämyksen tasosta puheenollen... Teemmekö aloitteen Kuopiolle vai mille kaupungille ? =)

        Korkeimmille päättäjille on tullut suoraan sanottua.

        Helsingin kaupungille maalaiset hoiiiii


      • hoi.....
        kiojnnuhu7 kirjoitti:

        Helsingin kaupungille maalaiset hoiiiii

        Niin varmaan pitääkin, kun Kuopio ei kykene hoitamaan naapurikuntien asioita...=) Kuopiokin menee siinä sivussa hoidetuksi =)


      • järki puuttuu

        Kuten tuossa aiemmin kirjoitettiin on tekninen lautakunta päättänyt pisteytyksistä joiden perusteella korotettuja suojateitä rakennetaan. Aloitteen tekeminen keskuskorttelin alueelle ei kannata kun kriteereissä ei todellakaan huomioida jalankulkijoiden määrää. Maalaisjärjellähän ajateltuna juuri jalankulkijoiden määrä ja samalla tiellä ristiinkulkevan autoliikenteen määrähän tulisi olla ratkaiseva. Tehään vain korotettuja suojateitä, jotka vievät vain kirjaimellisesti metsään kuten Kasurilantien eteläosassa on useampia.


    • Joku on tehnyt keskuskorttelin liikennesuunnitelmat ilman, että olisi edes ollut ajokorttia. Ei sellaisia risteyksiä pidä tehdä, kuten kuvailit.
      Ei voi olla myöskään niin, että keskuskorttelissa taaimmaiselle parkkipaikalle ei pääse kävellen muuten, kuin kiertäen Torikadun nurkalta tai apteekin nurkalta. Eihän tässä ole enää mitään järkeä.
      Nyt on tosin käynnistetty (pari vuotta sitten) liikennesuunnittelu ja siihen liittyen keskuskorttelin suunnittelu. Ei siitä ole mitään kuulunut.

    • er........

      Tai mites ois tunneli kevyelle liikenteelle . Miiloin siilinjärvellä on ruuhkaa . Minä en ainakaan oo huomannut ,joskun mut harvoin jopa viisi autoa ajaa samaan aikaan kylillä. Että se siitä ruuhkasta .

      • Edes suojatiet....

        Eihän täällä ruuhkaa varsinaisesti ole, mutta keskuskorttelin alueelle pitää saada suojatiet. Paikalla on monenlaista kulkijaa, vanhuksia ja lapsia myös.


    • Mami

      Jooo...tai autot pois keskustasta :DD

    • Eunukkitisu

      Haluaisin siihen kirjaston risteykseen, josta mennään kirjastolle liikennevalot. Aina kun tulee auto kirjaston parkista, niin meinaan jäädä alle. Mistä apu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      57
      1701
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      131
      1353
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1231
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      826
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      62
      785
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      681
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      38
      512
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      36
      467
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      466
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      442
    Aihe