Tuntipalkka ilman verokorttia

M-oukarimake

Mitä rakennusapumiehelle, rakennusmiehelle tai timpurille maksetaan palkkaa ilman verokorttia?

Jos palkat veroin olisivat vaikka niin paljon heille voisi maksaa ilman verokorttia?
appari 10€ ->__?
rakennusmies 12€ ->__?
timpuri 15€ ->__?

Itse ajattelisin kun toiminimen omaaville työmiehille maksetaan semmoset 1.8 x tuntipalkka niin verokorttittomille voisi maksaa 1.6 x tuntipalkka tai vähemmän. Vai kuinka paljon se kotitalousvähennys hyödyttää verollista työntekijää. Voisiko realistinen veroton palkka sitten olla 1.2 x tuntipalkka?

Kyllä mitä olen soitellut niin useampi kuin joka kymmenes olisi tarjoomassa työtä, mutta pimeänä vain joka 20.

3

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihme jupinaa

      Miksi tekisit pimeetä hommaa ? Kuset siinä aikaa myöten omille kintuillesi.

    • thats it

      Jos teet pimeesti, saat turpaas, menetät mainees ja olet vuosikausia työttömänä.

    • Verotalous

      "Kenen kuva on kolikossa? "Keisarin" "Antaakaa siis Keisarille mikä on hänen omansa." Maksetaan verot pois, näin valtion talous pysyy edes jotenkuten tasapainossa. Verottomana tekijät aiheuttavat sellaisen ilmiön, että valtio joutuu kiristään valvontaa ja byrokratiaa -> lisää kuluja turhaan ja vaikeuttaa lopulta kaikkien elämää. On totta että systeemi kusee jo tällä hetkellä, mutta pimeä työ ei auta asiaan yhtään vaan kurjistaa tilannetta ja vauhdittaa ongelmien lisääntymistä. Suomalaisen työntekijän tulisi kilpailla rehellisesti työnlaadulla ja maksaa verot ym. maksut pois. Vastineeksi meillä on kohtuu hyvä infrastruktuuri ja ilmainen koulutus, sekä kohtuu edulliset terveyspalvelut, sekä sosiaaliturvaverkosto. Ei kannata turhaan valittaa, kun maailmaan nähden meillä on vielä varsin hyvät kansalaisedut. Kallis maa, mutta myös turvallinen. Yrittäminen on hankalaa, mutta asioista täytyy neuvotella päättäjien kans eikä puristaa nyrkkejä yhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      193
      5147
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      37
      4537
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      160
      3021
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2578
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1896
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1829
    Aihe