pms - oireet

Mistä apua pms- oireisiin?
4592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luontaistuotekaupassa on saatavana ainakin esim. sellasia helokkiöljykapseleita ja ne on auttanut äidilläni. Ja vitamiinipuutoksissa, varsinkin B- vitamiinien(B6 tärkein)puutoksessa oireita esiintyy helpoiten. Eli kannattaa syödä terveellisen ruoan lisäkis vitamiinilisiä. Ja lihan välttäminen viikko tai pari ennen kuukautisten alkamista vois vähentää oireita sekä liikkuminen (mulla ei ole pariin vuoteen oikeestaan ollut enää pms oireita kun en syö punaista lihaa ollenkaan =)). Itse olen todennut myös että reippaalla liikunnalla/jumpalla ovat lieventyneet. On niitä paljonkin eri juttuja mitä kannattaa kokeilla jos pms oireet ovat oikein pahat ja vaivaavat elämää ja vaikka parisuhdettakin.Terveyskirjoista kannattaisi lukea lisää aiheesta.

Äänestä

Minulla ainakin auttoi e-pillerien vaihto. Ja liikunta myös helpottaa oireita. Ja kun vatsaan sattuu ei saa käpertyä sängynpohjalle vaan nousta reippaasti ylös ja venytellä vatsan aluetta ja käveleskellä rauhallisesti.

Nämä auttavat minulla.

Äänestä
  • jokainen on yksilö ja mikä auttaa yhdellä ei välttämättä auta toisella.

    Useilla liikunta helpottaa kuukautiskipuja, joillakin henkilöillä runsaskaan liikunta ei poista kuukautiskipuja.

    Yksinkertaistetaanpa vielä näille "kärsit kuukautiskivuista vain mikäli et viitsi liikkua tarpeeksi"-ihmisille.. Minä olen 40-vuotias ja minä olen ollut sairaalassa vain syntymässä, mutta en väittäisi, että kaikki alle 40-vuotiaat sairaalassa hoidossa olleet olisivat olleet siellä omaa syytään tai turhaan.

    Äänestä

  • Tuittu III kirjoitti:

    jokainen on yksilö ja mikä auttaa yhdellä ei välttämättä auta toisella.

    Useilla liikunta helpottaa kuukautiskipuja, joillakin henkilöillä runsaskaan liikunta ei poista kuukautiskipuja.

    Yksinkertaistetaanpa vielä näille "kärsit kuukautiskivuista vain mikäli et viitsi liikkua tarpeeksi"-ihmisille.. Minä olen 40-vuotias ja minä olen ollut sairaalassa vain syntymässä, mutta en väittäisi, että kaikki alle 40-vuotiaat sairaalassa hoidossa olleet olisivat olleet siellä omaa syytään tai turhaan.

    Itselläni mahdottomat oireet.Rinnat kipeet kaksi vkoa ennen alkamista ja viikon jälkeen.Näppylöitä ja neste turvotusta.Puhumattakaan ärtymyksestä, ja kireydestä.sittent ulivat mahottomat vuodot että alta pois.No lääkäri sanoi että hormoonihoito, eli sain kelan korvaaman osittain siis hormoonikierukan.osin oireet poistuivat nyt vain naama rusottaa näppylöistä kuin murroikäisellä.Käytän differiniä joka ei auta, taidan olla sillekkin immuuni.
    Että tiedä sitten,..mikä parasta.Ainakaan tissit ei ole enään niin kipeät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ärripurri kirjoitti:

Mistä apua pms- oireisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu