onko induktioliesi välttämättömyys nykyaikana?

Keittiöremontti olisi edessä ja liesi mietityttää. Onko induktioliesi tosiaan niin hyvä, että kannattaa ehdottomasti ottaa keraamisen sijaan? Kuinka kova ääni niistä lähtee ja kuinka herkästi hajoavat? Lieden nopeudella ei ole minulle väliä. Kestävys, siistinä pysyminen ja helppokäyttöisyys tärkeintä.
4410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kerran kun käytät sitä induktioliettä, niin et vaihda takaisin keraamiseen kirveelläkään.

Uusimmissa malleissa ei ole ääniongelmia, vaikka kyllä sieltä pieni sirinä tuppaa kuulumaan. Ei häiritse kuitenkaan. Kestää hyvinkin kauan, kunhan asennetaan ohjeitten mukaan (erillistaso), eli jätetään alle riittävästi tuuletustilaa.

Puhtaanapito: kuten mikä tahansa lasitaso.

Äänestä

Hommaisin semmoisen missä on pari induktiokeittoaluetta ja pari tavallista, jossa voi kuumentaa esim. lasivuokaa - varovasti tehden se onnistuu, teen niin kun teen Tarte Tatin -omenatorttua.

Äänestä

Itse en ottaisi sellaista jossa on tavallisiakin alueita, jäävät kuitenkin käytännössä käyttämättä. Noita joitain erikoistapauksia pystyy kiertämään kyllä muutenkin kuin varaamalla niitä varten erillisiä normaaleja alueita.
Muuten en itse kyllä enää koskaan luopuisi induktiosta kun sellaista olen kolmisen vuotta saanut käyttää. Varsinkin puhtaanapito on niin paljon helpompaa kun roiskeet eivät pala kiinni. Kolmen vuoden jälkeen taso on edelleen kuin uusi eikä koskaan ole tarvinnut raaputta tms. Vain pyyhkäisy liinalla riittää. Ja nopeus ja säädettävyys siihen päälle niin tavalliseen tasoon en kyllä palaisi.
Eivätkä ne enää niin paljon enemmän enää maksa että ne pari sataa kannattaisi muutenkin kalliissa keittiöremontissa sen takia säästää.

Äänestä

Meille oli yllätys, ettei 50-luvun kerrostaloon voinut laittaa induktioliettä, niissä on vain yksivaihesähkö. Tai siis laittaa voi, mutta sulakkeita palaa koko ajan eikä yhtä aikaa voi käyttää uunia ja levyjä. Kukaan keittiösuunnittelija ei huomioinut kaksivaihesähkön puuttumista, Onneksi kodinkonemyjä oli valpas ja esti möhläyksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä liesi kirjoitti:

Keittiöremontti olisi edessä ja liesi mietityttää. Onko induktioliesi tosiaan niin hyvä, että kannattaa ehdottomasti ottaa keraamisen sijaan? Kuinka kova ääni niistä lähtee ja kuinka herkästi hajoavat? Lieden nopeudella ei ole minulle väliä. Kestävys, siistinä pysyminen ja helppokäyttöisyys tärkeintä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu