Vulvodynia ja synnytys

Daria

Hei!

Onko täällä kellään kokemuksia vulvodyniasta ja synnyttämisestä? Millaista kohtelua olet saanut hoitohenkilökunnalta neuvolassa? Onko sairaus otettu jotenkin huomioon synnyttäessä? Mitä synnytyksen jälkeen tapahtui?

itse olen 29-vuotias ja sairastanut vulvodyniaa ( kts. vdopas.com jos et tiedä mistä kyse) vuodesta 2004. Oireeni eivät nyt ole mahdottoman hankalia eivätkä edes päivittäisiä, tosin pahimmillaan tilanne on erittäin vaikea. Tällöin esim. orgasmi laukaisi joskus kipukouristuksia alaselästä klitorikseen asti jotka veivät pahimmillaan tajun. Kärsin ilm. syklisestä vulvovaginiitista johon liittyy kohtalaista hermokipua. Vaikka itselläni limakalvot ovat herkkänä vain ajoittain, kipupiseet ovat aina erittäin kipuherkät jos niitä koskettaa esim. sormella. Pystyn silti olemaan yhdynnässä ja elämään suhteellisen normaalia elämää, tosin syön neuropaattiseen kipuun jatkuvasti lääkitystä joka Kättärin naistentautien polin mukaan ei kuitenkaan vaikuta raskauteen. Lääkitystä on yritetty purkaa monta kertaa, mutta valitettavasti se ei ole mahdollista.

Vauva olisi nyt tervetullut jos on tullakseen. Olen kuitenkin alkanut pikkuhiljaa miettiä synnytystä ja vulvodyniaa. En pelkää synnytyskipua tai että kipupisteet olisivat jotenkin kivuliaita synnyttäessä sillä synnytyskivut kyllä peittävät nämä tuntemukset ja niiden mahdollinen hoito vievät vulvodyniakivut yhtälailla. Toisaalta tiedän, että hammasta purren selviän niistä lihaskouristuksistakin ilman mitään lääkettä -tai sitten pyörryn.

Minua mietityttää lähinnä se, että kun alapäässä nyt on tutkitusti hermovaurioita, mm. joskus koko alapää klitoriksesta peräaukkoon on tunnoton ja toisaalta taas aivan liiankin herkkä kosketukselle, mitä tapahtuu synnyttäessä? Olen melko varma, että jos tulee repeämiä, niistä toipuminen tulee olemaan vaikeaa ja kivuliasta. En voi kuvitella millaista kipua tulee olemaan synnytyksen jälkeen jos kipupisteiden ympäristöä joudutaan tikkaamaan kun pelkkä pumpulipuikkotesti tuntuu kuin puukolla tökittäisiin.

Tavallaan toivoisin, että voisin synnyttää alakautta, mutta toisaalta jos vulvodyniakivut tästä pahenevat, en kykene huolehtimaan lapsesta tai olen niin lääkitty että imettäminen ei ole mahdollista. Olen myös kuullut tarinoita, että vulvodyniasta voi "parantua" alatiesynnytyksen yhteydessä, mutta tietoa on erittäin hankala löytää. Kysyin gynekologiltani asiaa viime vuonna ja hänen mielestään parasta olisi tehdä suunniteltu sektio tai yrittää synnytystä alakautta mutta missään tapauksessa esim. välilihaa ei saisi leikata tai käyttää imukuppia tai repeämiäkään ei saisi tulla. Kuulostaa vaan erittäin epätodennäköiseltä, että ensisynnyttäjänä selviäisin ilman ainuttakaan tikkiä.

Jso tulen raskaaksi, aion ottaa asian esille neuvolassa heti ensikäynnillä, mutta haluaisin kuulla muiden kokemuksista.

0

2195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        106
        2215
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        886
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        66
        833
      4. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        46
        800
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        21
        746
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        517
        716
      7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        640
      8. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        64
        615
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        590
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        561
      Aihe