Soramurske sokkelin vieressä

Kusetettu?

Teetin sokkelin vierustan täytön eräällä urakoitsijalla, joka täytesoran asemesta toikin 0-8 soramursketta täyttömaaksi. Kaveri kertoi, että soramurskeessa oli jonku pieni "kauneusvirhe", jonka takia saan murkseen täytesoran hinnalla. Aluksi en nähnyt asiassa mitään ongelmaa, sillä soramurske on paremmin kovettuvaa ja helpompaa lapioida kuin isompiakin kiviä sisältävä karkea täytesora. Täyttöä tuli n. 1 metri ihan sokkeliin kiinni (sokkeli pinnoitettu serpolla ja päällä vielä patolevy Delta). Styroksilevyt (5 cm) tuli laitettua metrin leveydelle sokkelista n. 30 cm syvyyteen.

Mieltäni rupesi jälkeen päin painamaan ajatus, että mahtoikohan tulla tehtyä virhe. Onko OK laittaa tuollaista hienoa soramursketta aivan sokkeliin kiinni? Mahtaakohan se olla routivaa ja jos on, haittaako se? N. 30 cm tuota tavaraa on routalevyjen päällä. Pitäisikö se vaihtaa johonkin karkeampaan sepeliin yms? Entä routalevyjen alla oleva tavara?

2

5755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuso

      anna soran olla. Tasoita ja kallista kuitenkin pintaa hiukan sokkelista ulospain. Vedet valuu paremmin pois. Ja laita laatat siihen sitten 10 vuoden paasta kun olet taas rahoillasi.

    • nähnyt

      suurin suunnitteluvirhe näillä nuorilla rakennusteknikoilla on piirtää sokkelin viereen täytteeksi vettä läpäisevä maakerros eli karkeaa soraa. Sokkelin vieressä olevan maan pitää johtaa vesi sokkelista pois eikä imeyttää sitä sokkelin viereen. Se ohut pintakerros on sitten jokaisen oma asia mitä siihen laittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      77
      4043
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      18
      2776
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2664
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1876
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1676
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      125
      1461
    7. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      140
      1440
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      99
      1382
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      281
      1365
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1329
    Aihe