Miten hakea perhepäivähoitopaikkaa lapselle?

Hei!

Haluaisin hakea Down-lapselleni perhepäivähoitopaikkaa, mutta miten sitä haetaan? Tai siis mihin se hakemus jätetään? Lähimpään päiväkotiin?

Hakisin siis vasta n. viiden kuun päästä, johon mennessä uskon saaneeni työpaikan varmasti. Entäs kun en vielä tiedä onko tuleva työni päivätyötä, iltatyötä vai vuorotyötä (päivä/ilta) niin mitä ihmettä merkkaan siihen hakemukseen? Ja onko perhepäivähoitopaikoissa mahdollista edes tehdä iltavuoroja, että hakisin lapsen esim. klo. 19?

Typeriä kysymyksiä, mutta kysynpä silti. Tottahan otan piakkoin selvää esim. soittamalla päiväkotiin, mutta josko näin saisi vähän esitietoa.
6244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siis kumpaan nyt olet hakemassa, perhepäivähoitoon vai päiväkotiin?! Kaksi vallan eri asiaa.

Minkä ikäinen lapsesi on? Tarvitseeko hän erityishoitoa?

Hyvää kesän jatkoa!

Äänestä
  • Perhepäivähoitopaikkaa olen hakemassa. Ovat hyvinkin eri asioita, viestini taisi olla aika hankalaa luettavaa, kun hätäisesti kirjoitin.

    Lapseni on 1,5v eli hoitoon mennessä lähempänä 2v. Kyllä tarvitsee erityishoitoa. Tällä hetkellä taitaa olla suurinpiirtein 9-12kk tasolla. Oppimiseen tarvitaan lapseni kohdalla jatkuvaa toistamista, opettamista uudestaan ja uudestaan.

    Äänestä

Perhepäivähoitopaikkaa voi hakea kaupunkisi perhepäivähoidon ohjaajalta. Toki päiväkodinkin kautta hakemukset varmasti toimitetaan eteenpäin.
Harvemmin perhepäivähoitajat enää tekevät iltatyötä, mutta joillakin paikkakunnilla toki vieläkin.
Perhepäivähoidossa down-lapsi vien ns. kahden paikan, eli ryhmässä olisi omasi lisäksi vain kaksi muuta. Mukava pieni ryhmä.

Äänestä
  • Kiitos viestistäsi! Näin ajattelinkin, että varmaan harvemmin iltatyötä tekevää pphoitajaa löytyy. Toivonkin saavani lapselleni perhepäivähoitopaikan juurikin tuon ryhmän koon takia. Lapseni oppii muutoinkin hitaammin asioita kun ns. tavalliset lapset, joten on tärkeää, että hoitajalla on aikaa keskittyä häneen ja hänen tekemisiinsä kunnolla. Näin tuetaan minunkin lapseni kehitystä :).

    Äänestä

  • Toivottavasti vie ns. kahden paikan, lapsen kannalta parempi. Mutta yleensä se ei toteudu (ainakaan meillä). Vaikka olisi miten haastava lapsi, pph:lle laitettaan koko ryhmä täyteen. Päiväkodeissa lapsia saa yleensä olla kahden paikalla.
    Ja meidän kunnassa pph eivät tee ilta-, yö- eikä viikonlopputöitä, nämä lapset ohjataan suoraan vuoropäiväkotiin.

    Äänestä

Meillä kyllä automaattisesti erityistä hoivaa ja hoitoa tarvitsevat lapset vievät 2 paikkaa. Jo pelkkä puheenviivästymä aiheuttaa sen että lapsi on kahden paikalla jotta koko ryhmä saa varmasti tarpeeksi huomiota. Toimii. Lisäksi ryhmän vaativuuuden mukaan hoitajan muuta "kuormaa" vähennetään ja palkkaa lisätään, koska se vaikuttaa ryhmän kaikkiin lapsiin.
Kaikki kuntamme pph:t ovat koulutettuja ja osaavat hoitaa ja kasvattaa myös lapsia joilla on erityistarpeita. Ainoastaan vammaiset, jotka tarvitsevat erityisiä nostotukia ym. ei sijoiteta perhepäivähoitoon, koska kenenkään kodissa ei ole tällaiseen mahdollisuuksia.
Vuorotyötä eivät perhepäivähoitajat kunnassamme pääsääntöisesti tee, mutta poikkeustapauksissa tätäkin on. Toki silloin hoitajalla kertyy paljon ylitöitä ja työntasausvapaita, jolloin lapset ovat varahoitopaikassa, elleivät pysty vuosoillaan lasta silloin itse hoitamaan.

Myös adhd lapsi hyötyy pienestä ja tutusta ryhmästä.

Kunnassamme perhepäivähoito on arvossa ja suosituin hoitomuoto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiittäen kumartaa hä kirjoitti:

Hei!

Haluaisin hakea Down-lapselleni perhepäivähoitopaikkaa, mutta miten sitä haetaan? Tai siis mihin se hakemus jätetään? Lähimpään päiväkotiin?

Hakisin siis vasta n. viiden kuun päästä, johon mennessä uskon saaneeni työpaikan varmasti. Entäs kun en vielä tiedä onko tuleva työni päivätyötä, iltatyötä vai vuorotyötä (päivä/ilta) niin mitä ihmettä merkkaan siihen hakemukseen? Ja onko perhepäivähoitopaikoissa mahdollista edes tehdä iltavuoroja, että hakisin lapsen esim. klo. 19?

Typeriä kysymyksiä, mutta kysynpä silti. Tottahan otan piakkoin selvää esim. soittamalla päiväkotiin, mutta josko näin saisi vähän esitietoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu