Miten hakea perhepäivähoitopaikkaa lapselle?

Kiittäen kumartaa hä

Hei!

Haluaisin hakea Down-lapselleni perhepäivähoitopaikkaa, mutta miten sitä haetaan? Tai siis mihin se hakemus jätetään? Lähimpään päiväkotiin?

Hakisin siis vasta n. viiden kuun päästä, johon mennessä uskon saaneeni työpaikan varmasti. Entäs kun en vielä tiedä onko tuleva työni päivätyötä, iltatyötä vai vuorotyötä (päivä/ilta) niin mitä ihmettä merkkaan siihen hakemukseen? Ja onko perhepäivähoitopaikoissa mahdollista edes tehdä iltavuoroja, että hakisin lapsen esim. klo. 19?

Typeriä kysymyksiä, mutta kysynpä silti. Tottahan otan piakkoin selvää esim. soittamalla päiväkotiin, mutta josko näin saisi vähän esitietoa.

6

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti kolmelle.

      Siis kumpaan nyt olet hakemassa, perhepäivähoitoon vai päiväkotiin?! Kaksi vallan eri asiaa.

      Minkä ikäinen lapsesi on? Tarvitseeko hän erityishoitoa?

      Hyvää kesän jatkoa!

      • ap

        Perhepäivähoitopaikkaa olen hakemassa. Ovat hyvinkin eri asioita, viestini taisi olla aika hankalaa luettavaa, kun hätäisesti kirjoitin.

        Lapseni on 1,5v eli hoitoon mennessä lähempänä 2v. Kyllä tarvitsee erityishoitoa. Tällä hetkellä taitaa olla suurinpiirtein 9-12kk tasolla. Oppimiseen tarvitaan lapseni kohdalla jatkuvaa toistamista, opettamista uudestaan ja uudestaan.


    • pph.

      Perhepäivähoitopaikkaa voi hakea kaupunkisi perhepäivähoidon ohjaajalta. Toki päiväkodinkin kautta hakemukset varmasti toimitetaan eteenpäin.
      Harvemmin perhepäivähoitajat enää tekevät iltatyötä, mutta joillakin paikkakunnilla toki vieläkin.
      Perhepäivähoidossa down-lapsi vien ns. kahden paikan, eli ryhmässä olisi omasi lisäksi vain kaksi muuta. Mukava pieni ryhmä.

      • ap

        Kiitos viestistäsi! Näin ajattelinkin, että varmaan harvemmin iltatyötä tekevää pphoitajaa löytyy. Toivonkin saavani lapselleni perhepäivähoitopaikan juurikin tuon ryhmän koon takia. Lapseni oppii muutoinkin hitaammin asioita kun ns. tavalliset lapset, joten on tärkeää, että hoitajalla on aikaa keskittyä häneen ja hänen tekemisiinsä kunnolla. Näin tuetaan minunkin lapseni kehitystä :).


      • Orientaatiot

        Toivottavasti vie ns. kahden paikan, lapsen kannalta parempi. Mutta yleensä se ei toteudu (ainakaan meillä). Vaikka olisi miten haastava lapsi, pph:lle laitettaan koko ryhmä täyteen. Päiväkodeissa lapsia saa yleensä olla kahden paikalla.
        Ja meidän kunnassa pph eivät tee ilta-, yö- eikä viikonlopputöitä, nämä lapset ohjataan suoraan vuoropäiväkotiin.


    • pph.

      Meillä kyllä automaattisesti erityistä hoivaa ja hoitoa tarvitsevat lapset vievät 2 paikkaa. Jo pelkkä puheenviivästymä aiheuttaa sen että lapsi on kahden paikalla jotta koko ryhmä saa varmasti tarpeeksi huomiota. Toimii. Lisäksi ryhmän vaativuuuden mukaan hoitajan muuta "kuormaa" vähennetään ja palkkaa lisätään, koska se vaikuttaa ryhmän kaikkiin lapsiin.
      Kaikki kuntamme pph:t ovat koulutettuja ja osaavat hoitaa ja kasvattaa myös lapsia joilla on erityistarpeita. Ainoastaan vammaiset, jotka tarvitsevat erityisiä nostotukia ym. ei sijoiteta perhepäivähoitoon, koska kenenkään kodissa ei ole tällaiseen mahdollisuuksia.
      Vuorotyötä eivät perhepäivähoitajat kunnassamme pääsääntöisesti tee, mutta poikkeustapauksissa tätäkin on. Toki silloin hoitajalla kertyy paljon ylitöitä ja työntasausvapaita, jolloin lapset ovat varahoitopaikassa, elleivät pysty vuosoillaan lasta silloin itse hoitamaan.

      Myös adhd lapsi hyötyy pienestä ja tutusta ryhmästä.

      Kunnassamme perhepäivähoito on arvossa ja suosituin hoitomuoto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4465
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe