Bio/Adoptiovanhemmat

.kertokaa kokemuksia

Hei!
Haluaisin kuulla kokemuksia äideiltä jotka ovat antaneet lapsensa adoptioon sekä adoptiovanhemmilta. Itse päädyin antamaan lapsen adoptioon pari vuotta sitten ja olisin erittäin kiitollinen jos saisin kuulla kohtalotovereiden kertomuksia. Samoin adoptiovanhemmat, kertokaa kokemuksistanne :)

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapsen etu tärkeintä

      Hei,
      olen adoptiovanhempi ja meillä eletään lähes tavallista lapsiperheen arkea. Lapsi on meille rakas ja odotettu. Olemme valmiit tekemään kaikkemme hänen hyväkseen. Jos hän haluaa lähteä juuriaan etsimään, on se ok. Hän on aina tiennyt adoptiosta ja biologisesta suvustaan sen, mitä olemme voineet hänelle kertoa.
      Mitä nyt olen muita adoptiovanhempia tavannut, niin kyllä he ovat mielestäni hyvinkin sitoutuneita huolehtimaan adoptiolastensa hyvinvoinnista.
      Ei voi muuta kuin kunnioittaa sinua siitä, että olet antanut uudelle ihmisen alulle elämän lahjan. Hyvin todennäköisesti hän saa kasvaa turvallisessa ja rakastavassa perheessä.
      Adoptio on siinä mielessä hyvä ratkaisu lapsen kannalta, että uudet vanhemmat voivat ja uskaltavat luoda paljon kiinteämmän tunnesiteen lapseen, jonka he tietävät saavansa pitää kuin esimerkiksi sijoitettuun lapseen, jonka suhteen menettämisen pelko on koko ajan olemassa.

      • ajatus vanhemmille

        "tietävät saavansa pitää" kalskahti korvaan.

        Vanhemmuushan ei itse asiassa ole omistussuhde! Ne, jotka sen sellaisena ajattelevat, voivat joutua vaikeuksiin, jos lapsi itsenäistyy rajusti esim. murrosiässä ja haluaa ottaa etäisyyttä. Itse en ole pitänyt vanhempiini vuosiin mitään yhteyttä, koska velvoittivat minut rakastamaan heitä, koska "hekin olivat rakastaneet ja huolehtineet".


    • Lapsen etu tärkeintä

      Hei,
      olet oikeassa. Lapsen on saatava itsenäistyä, kun sen aika tulee. Itsenäistymiseen kuuluu se, että lapsi kyseenalaistaa omat vanhempansa ja ottaa heihin etäisyyttä. Monesti tämän vaiheen jälkeen välit lähentyvät uudestaan.
      Adoptio on kuitenkin sekä perheen että lapsen kannalta pysyvämpi ratkaisu kuin esim. lapsen sijoittaminen perheeseen. Adoptoinnissa puhutaan lapseksi ottamisesta ja näinhän se pienen lapsen kohdalla onkin. Eli pienellä lapsella itsellään ei ole juurikaan sananvaltaa siinä, haluaako hän tulla adoptoiduksi vai ei (vanhempien lasten kohdalla tilanne on varmastikin toinen). Tulevilla vanhemmilla taas on paljonkin sananvaltaa, koska he voivat joko ottaa tai olla ottamatta. Adoptiolapsen puolestapuhujina toimivat eri viranomaiset ja koko adoptioprosessi on luotu turvaamaan sekä vanhempien että varsinkin lapsen asemaa. Adoptiolapset voivat olla varmoja siitä, että heidät on haluttu ottaa adoptioperheeseen ja hänen asemansa perheessä on turvattu myös juridisesti.
      Lapsen ottaminen tai tietää saavansa pitää ovat ilmaisuja, jotka tuntuvat lasta kahlitsevilta tai esineellistäviltä. Loppujen lopuksi ne ovat kuitenkin vain sanoja, joilla yritetään kuvata monimutkaista mutta pohjimmiltaan iloista ja onnea tuovaa tapahtumaa. Tällöinkään lasta ei tosiaankaan omista, vaan hänen kanssaan saa elää ja jakaa osan elämästään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6279
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5201
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3665
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3250
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      104
      2350
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      1998
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      76
      1108
    10. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      12
      1028
    Aihe